České dráhy vydělaly 26 milionů za první půlrok

Ekonomika Ekonomika
15. 8. 2011 14:24
Státní železnice oznámila výsledky svého hospodaření za pololetí 2011
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Státní České dráhy dosáhly v prvních šesti měsících hospodářského výsledku 26 milionů korun. Provozní výsledek (EBITDA) činí přesně miliardu korun, oznámila firma v tiskové zprávě.

Národnímu dopravci se podařilo přilákat do vlaků více cestujících, meziroční nárůst přepravených osob je 1,4 milionu. "Dál také pokračuje trend, kdy lidé vlaky více používají pro cestování na delší vzdálenosti. Tržby z osobní přepravy vzrostly o 230 milionů," uvedla firma.

"Díky propouštění a snížení mezd úředníkům máme o půl miliardy nižší náklady na zaměstnance, současně s tím však vzrostla cena nafty, elektřiny a obecně známá je i skutečnost, že letos platíme mnohem víc za dopravní cestu," prohlásil náměstek generálního ředitele ČD Michal Nebeský.

Za to, že jezdí po kolejích, České dráhy zaplatily za prvních šest měsíců Správě železniční dopravní cesty 814 milionů korun. "To představuje meziroční zvýšení o 120 milionů, ačkoliv jsme ujeli zhruba stejný počet kilometrů jako loni," uvedl Nebeský.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Předsedkyní německého Spolkového sněmu se má stát politička SPD Bärbel Basová

Předsedkyní německého Spolkového sněmu se má stát 53letá politička sociální demokracie (SPD) Bärbel Basová. Vyplývá to z informací, které má k dispozici agentura DPA. Ustavující schůze Spolkového sněmu v novém složení, které určily volby 26. září, bude v úterý.

Basovou do vysoké ústavní funkce navrhne vedení parlamentní frakce SPD. Basová je poslankyní od roku 2009 a v současnosti je místopředsedkyní parlamentní frakce SPD. V čele Spolkového sněmu by vystřídala Wolfganga Schäubleho z Křesťanskodemokratické strany (CDU), která si po volební porážce na předsednické křeslo nemůže činit nárok.

Úřad šéfa Spolkového sněmu je protokolárně druhý nejvyšší ve Spolkové republice Německo, hned po spolkovém prezidentovi. Tradičně náleží nejsilnější frakci v parlamentní komoře. SPD zvítězila ve volbách do Spolkového sněmu díky zisku 25,7 procenta hlasů. V minulých dnech často zaznívaly požadavky, aby v čele sněmu stanula žena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy