České dálniční známky skončily v Číně. Jako samolepky

Veronika Skálová Veronika Skálová
14. 2. 2010 16:55
Dodavatel Státní tiskárny cenin prodal nevyužitý materiál na dálniční známky do Číny
Původně podklad pro dálniční známky posloužil k výrobě samolepek v Číně.
Původně podklad pro dálniční známky posloužil k výrobě samolepek v Číně. | Foto: Veronika Skálová

Santiago, Praha - Česká rodačka Mirka Novotná, žijící už pět let v Chile, nevěřila svým očím. Na čínských samolepkách, které na tržišti v městě Curicó koupila dětem, objevila na zadní straně nápis Dálniční kupony Česká republika.

"Koupila jsem dětem na tržnici arch samolepek vyrobených v Číně. Nijak zvlášť jsem ho neprohlížela a dala jim ho doma na hraní. Když děti několik obrázků slouply, objevila se část písmen, která dávala dohromady český nápis," popisuje Novotná své překvapení.

Jak to, že Číňané tisknou samolepky na papír, na kterém se v Česku objevuje cenina? 

Na začátku příběhu byla mazaná obchodní taktika, která se však vůbec nelíbí Státní tiskárně cenin.

Český podnikatel, který dodává tiskárně papír pro tisk dálničních známek, se potřeboval zbavit nadbytečných zásob. V letošním roce se totiž změnila jejich podoba a s ní i barva silikonového papíru, z něhož si řidiči pak známky odlupují.

Podnikatel měl ve skladu zásoby z minulých let a v Česku by archy potištěné nápisy "Dálniční kupony Česká republika" prodal jen těžko. Do Číny to šlo.

Teď se kvůli tomuto postupu "zlobí" Státní tiskárna cenin. "Silikonová podložka je dodatečně potištěna kvůli bezpečnosti dálničních nálepek. Pro případné padělatele představuje problém se zajištěním vhodného materiálu," vysvětluje existenci nápisu na podkladovém papíru generální ředitel tiskárny Richard Bulíček.

"Nesouhlasíme s tím, aby silikonová podložka - i po ukončení dodávek - byla použita na dodávky jiným zákazníkům," upozorňuje.

Na to, že papír, určený původně jako poklad pro dálniční známky v Česku, skončil u čínského zákazníka a posloužil pro výrobu samolepek pro děti, by nejspíš tiskárna ani nepřišla.

Nebýt toho, že se čínské samolepky dostaly na trh v jihoamerickém Chile.

Tehdy do hry vstoupila shoda náhod. V Curicó si je koupil někdo, komu nápis na zadní straně připomněl rodnou češtinu - zmíněná Mirka Novotná. Od ní se informace dostala do Prahy.

Generální ředitel Státní tiskárny cenin na první pohled poznal, o jaký papír se jedná. "Tento silikonový papír byl použit při dodávkách dálničních známek pro roky 2008 a 2009. Pro dálniční nálepky na rok 2010 se změnila barevnost, a nový podklad už vypadá jinak," určil okamžitě Bulíček.

Tiskárna teď důrazně upozorní podnikatele, že přebytky materiálu na výrobu cenin nesmí prodávat dalším klientům.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy