Češi už nečekají vyšší platy, slevili víc jak Slováci

Tomáš Fránek
28. 7. 2009 14:00
Svoje mzdové nároky už snižují také Slováci a Maďaři
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Češi a Moravané už nečekají, že budou brát za práci tolik peněz jako v minulých letech.

Krize totiž ty, kteří si chtějí najít novou práci, naučila skromnosti. Mzdová očekávání lidí z Česka se podle analýzy společnosti Profesia snížily letos o 390 korun.

Je to obrat. V minulých letech uchazeči o práci očekávali stále vyšší platy.

Letos přišel obrat

Společnost Profesia provozuje pracovní portál v Česku, na Slovensku a v Maďarsku. To, jaké platy lidé očekávají, firma vypočítává z několika tisíc životopisů. "Pro Českou republiku máme relevantní údaje od roku 2007. Tehdy lidé očekávali v průměru 16 510 Kč, nyní je to téměř dvacet tisíc korun," uvedl jednatel firmy Profesia Dalibor Jakuš.

Od ledna 2007 chtěli lidé v Česku brát stále vyšší mzdy, požadavky na výši platu se změnily na konci minulého roku. "K úplnému obratu došlo v lednu 2009, kdy se lidé byli ochotni vlivem krize spokojit v průměru se mzdou nižší o 338 Kč," uvedl Jakuš.

V prvním čtvrtletí se očekávání uchazečů o práci snížilo v průměru z 20 254 korun na necelých dvacet tisíc, ve druhém o dalších 50 korun.

Na Slovensku klesla očekávání vyššího platu až ve druhém čtvrtletí, ovšem pouze o čtyři eura na 756 eur (19 656 korun). Do té doby očekávání výrazně rostla.

Lidé v Maďarsku už snížili svá mzdová očekávání z maximálních 691 eur ve čtvrtém čtvrtletí 2008 na nynějších 571 eur (14 846 korun), tedy téměř o celou jednu pětinu. "Jde skutečně o reakci na krizi," uvedl Januš.

Podle prognózy ministerstva financí proti roku 2008 poroste letos a příštím roce objem mezd a platů výrazně pomaleji, a to o procento.


Snižování platů potvrzují i údaje statistiků.

Firmy nepřidávají

Měsíční platy zaměstnanců velkých průmyslových firem na Vysočině se v letošním prvním čtvrtletí meziročně tak snížily o dvě procenta na 20 749 korun hrubého.

Ve srovnání se stejným obdobím uplynulého roku si každý pracovník v průměru měsíčně pohoršil asi o 420 korun.V letošním prvním čtvrtletí se celkově průměrná mzda oproti stejnému období loni zvýšila o 534 korun na částku 22 941 korun.

"Průměrná mzda zaznamenává stagnaci v porovnání s trendy v předešlých letech," uvedla už dříve Katarína Smrčeková, manažerka v Poradenství pro řízení lidských zdrojů PricewaterhouseCoopers Česká republika.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie hledá svědky středečního loupežného přepadení u stanice metra Hloubětín

Pražští kriminalisté hledají svědky, kteří by jim mohli objasnit loupežné přepadení staršího muže ve středu před půlnoci u stanice metra Hloubětín. Podezřelého již zadrželi a v případě odsouzení mu hrozí za loupež až 12 let za vězení, uvedl v pátek policejní mluvčí Richard Hrdina. Co napadenému útočník ukradl, s ohledem na vyšetřování případu nechtěl mluvčí specifikovat.

Útočník napadl muže ve středu kolem 23:30 a způsobil mu těžkou újmu na zdraví, uvedl Hrdina a doplnil, že pachatele v červené bundě zachytila kamera, když se pohyboval po vestibulu metra a obtěžoval cestující.

Policie záznam kamery zveřejnila na svém webu a jsou na něm zachyceni i dva muži, kteří byli s podezřelým na nástupišti a mohli by policistům poskytnout informace k případu. Podle mluvčího se ale mají obrátit na linku 158 nebo kteroukoli policejní služebnu všichni, kteří se v době činu pohybovali v okolí stanice metra Hloubětín a podezřelého viděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy