Češi kvůli protestům nestojí o dovolenou v Tunisku

Veronika Skálová ČTK Veronika Skálová, ČTK
24. 1. 2011 17:00
Cestovní kanceláře prodávají zájezdy first minute - zájem o Tunisko klesl o polovinu
Protesty v Tunisku rozháněla policie slzným plynem.
Protesty v Tunisku rozháněla policie slzným plynem. | Foto: Reuters

Praha - Protivládní protesty v Tunisku snížily zájem o tuto zemi u českých turistů až o polovinu. Zjistila to ČTK při své anketě mezi cestovními kancelářemi.

Tunisko přitom patří mezi nejoblíbenější letní destinace. A v současné době vrcholí nabídky cestovních kanceláří "fist minute".

"Je zřejmé, že lidé, kteří právě teď plánují dovolenou na léto, dávají přednost jiným zemím," uvedl obchodní ředitel cestovní kanceláře Exim Tours Jan Koláčný. Zájem o zájezdy do Tuniska podle něj výrazně klesá už od poloviny ledna.

Jak upozornil Michal Tůma z internetové agentury Invia, pokud by se lidé zájezdů do Tuniska nepřestali delší dobu obávat, řada cestovních kanceláří by mohla mít značné potíže.

"Tunisko patří mezi pět zemí, do nichž prodáme nejvíce zájezdů, což ročně představuje tisíce dovolených," uvedl Tůma.

Pro České turisty bylo Tunisko nejatraktivnější v roce 2006, kdy zemi navštívilo bezmála 155 000 Čechů. Od té doby počet českých turistů klesá. Vloni tuto severoafrickou zemi podle odhadů Asociace českých cestovních kanceláří a agentur navštívilo přibližně 70 000 Čechů a celkově bylo Tunisko třináctou nejnavštěvovanější zahraniční destinací.

Protesty v zemi trvají už déle než měsíc. Původně propukly kvůli vysoké nezaměstnanosti, korupci a cenzuře, v půli ledna ze země uprchl autoritářský prezident Zín Abidín bin Alí. Nyní demonstranti požadují demisi ministrů, kteří patřili k přívržencům uprchlého prezidenta.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy