Češi berou 109 Kč na hodinu. Nejvíc mezi nováčky EU

Dušan Klimeš
26. 9. 2007 17:15
Dražší jsou jen Slovinci
Foto: Schenker

Praha - Průměrná hodinová mzda v Česku dosahuje 109 korun. To je výrazně víc, než na kolik si přijdou zaměstnanci v ostatních zemích EU, které s námi vstoupily do unie v roce 2004.

Na druhou stranu Česká republika stále výrazně zaostává za západní Evropou. Tyto informace zveřejnil Český statistický úřad.

Ke sbližování s rozvinutými státy ale přispívá zpevňování koruny a nominální růst platů.

Těžko ve stavebnictví

"Pro ekonomiku Česka je v mezinárodním srovnání stále typický vysoký podíl zaměstnanosti v sekundárním sektoru, tedy průmyslu a stavebnictví," uvádějí statistikové.

V posledních měsících se stavebnictví dokonce potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil a mzdy stavebníků výrazně rostou. To se následně projevuje, spolu s rostoucí cenou materiálu, na cenách stavebních prací.

Průměrná česká mzda za minulý rok překročila o dvě stě korun dvacetitisícovou hranici.

Pro Čechy je typická i touha po jistotě, kterou přináší práce na plný úvazek. Ve skupině EU25, tedy starých členských státech a desítkou nováčku z roku 2004, je Česká republika na třetím místě v podílu zaměstnanců s tímto druhem závazku.

Podle ČSÚ stále přetrvává výrazný rozdíl v platech mužů a žen.

"Průměrná mzda žen se dlouhodobě pohybuje na třech čtvrtinách průměrné mzdy mužů," píše se v analýze.

Foto: Schenker

Málo nezaměstnaných

I počet nezaměstnaných v Česku je ve srovnání s ostatními členy Evropské unie na velmi nízké úrovni.

Hodnota 7,1 procenta nezaměstnaných dle metodiky Mezinárodní organizace práce patří k těm nejnižším. Přesto se zatím nepodařilo odstranit závažný problém, kterým je dlouhodobá nezaměstnanost, která je naopak vysoko nad průměrem EU.

Z regionálního pohledu si nejlépe vedou pracující v Praze a ti, kteří se rozhodli pro obor finančního zprostředkování.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Sokolovská uhelná jde do útlumu, stovky lidí přijdou o práci

Těžební firma Sokolovská uhelná a.s. (SUAS) začne s postupným útlumem a v příštích dvou letech by z ní měla odejít až tisícovka zaměstnanců. Důvodem je tlak na omezení těžby a zpracování uhlí a související ceny emisních povolenek. Nyní firma zaměstnává asi 3000 lidí, dalších téměř 700 pracuje v dceřiných firmách. Potvrdil to předseda dozorčí rady společnosti a hlavní majitel Sokolovské uhelné František Štěpánek. Kraj chce s úřadem práce zajistit rekvalifikace nebo kontaktní místo pro zaměstnance, kteří u SUAS skončí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy