Ceny v eurozóně rostou jen pomalu, inflace je na 1,4 %

Petr Jemelka Petr Jemelka
30. 6. 2010 11:48
Podle šéfa centrální banky se bude inflace eurozóny držet při zemi i nadále
Foto: Evropská komise

Brusel - Evropský statistický úřad dnes zveřejnil předběžný odhad inflace v zemích platících eurem. Meziroční míra inflace v červnu podle Eurostatu dosáhla 1,4 procenta. V květnu byla o dvě desetiny procentního bodu vyšší.

Růst cen v eurozóně se měří indexem spotřebitelských cen měnové unie (MUICP) a podle Eurostatu by se skutečná míra inflace neměla lišit o více než jednu desetinu procenta.

Analytik Fio banky Robin Koklar se domnívá, že je mírný růst spotřebitelských cen v měnové unii způsoben snížením nákladů evropských firem a vysokou mírou nezaměstnanosti. Růst cen ovlivňuje také klesající kurz eura, který zdražuje zboží dovážené z ciziny.

Podle šéfa Evropské centrální banky Jeana-Clauda Tricheta zůstane inflace v eurozóně utlumena i nadále. Navíc se zdá, že ceny ropy a dalších důležitých komodit nebudou vytvářet inflační tlaky, a tak může Evropská centrální banka zůstat u současné politiky nízkých úrokových sazeb a odkupování státních dluhopisů.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy