ČD loni vzrostly tržby, i když cestujících ubylo

Radek Pecák Radek Pecák
29. 1. 2010 17:01
Je to paradox. Dráhy vloni více utržily za jízdné, i když lidí cestovalo vlaky méně
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Lidí, kteří vloni nastoupili do vagonů Českých drah, vloni ubylo. Konkrétně o sedm procent. Přesto však České dráhy za jízdné utržily více než v roce 2008. Uvádí se to v dnešní tiskové zprávě firmy.

Počet cestujících, což je zjednodušený překlad pojmu "počet uskutečněných jízd", se snížil ze 175 milionů v roce 2008 na 163 milionů jízd v roce 2009.

Podle mluvčího drah Petra Šťáhlavského dráhy za jízdenky utržily 6,58 miliardy korun, což je zhruba o šest procent více než v roce 2008.

Vlaky vyprázdnilo propouštění

Podle analýzy údajů došlo k úbytku cestujících z několika důvodů: především kvůli zvýšené nezaměstnanosti cestovalo vlakem do práce méně lidí, stejně tak se vinou demografického vývoje snížilo množství studentů, kteří vlakem jezdí do školy a pochopitelně bylo kvůli krizi i méně turistů.

Své udělaly i výluky."Tento trend lze jasně vysledovat například na tratích Praha - České Budějovice, Praha - Plzeň - Cheb, kde Správa železniční dopravní cesty provádí rozsáhlé modernizace a kvůli nim bývají výluky," uvádí se ve zprávě.

Vyšší příjmy z jízdného pak vysvětluje zejména fakt, že pokud už lidé do vlaku nastoupili, v průměru v něm absolvovali delší, a tudíž dražší cestu než v předcházejícím roce. Vlaky se podle zprávy zaplňují například na trasách Praha - Ostrava, Hradec Králové - Brno, Praha - Brno nebo Pardubice - Ostrava.

 

 

 

 

Právě se děje

před 55 minutami

Ryanair má rekordní ztrátu, letectví se už ale zotavuje z pandemie

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair vykázala za uplynulý finanční rok bez mimořádných položek rekordní ztrátu 815 milionů eur (20,8 miliardy Kč) po zisku více než jedné miliardy eur v předchozím roce. Omezení související s pandemií donutila firmu zrušit více než 80 procent letů. Aerolinky ale ve své výsledkové zprávě dnes také uvedly, že v odvětví letecké dopravy už vidí signály začínajícího oživení. Finanční rok skončil v březnu.

Ztráta byla nižší, než čekali analytici. Ti ji podle agentury Reuters odhadovali na 834 milionů eur. Počet cestujících, které firma přepravila, klesl na 27,5 milionu ze 149 milionů v předchozím roce. Loňský rok přitom největší nízkonákladová letecká společnost v Evropě označila za nejnáročnější ve své historii. Výnosy jí klesly o 81 procent na 1,64 miliardy eur.

Ryanair potvrdil předchozí výhled, že v současném fiskálním roce přepraví 80 až 120 milionů cestujících, i když pravděpodobnější je, že tento počet bude spíše na dolním konci rozpětí. Za duben až červen by měl Ryanair přepravit pět až šest milionů cestujících. Dodal ale, že je nemožné poskytnout oficiální výhled zisku na celý rok, předpokládá nicméně, že by mohl vykázat téměř vyrovnané hospodaření, pokud v EU postoupí očkování.

Růst týdenních rezervací z poslední doby podle generálního ředitele Michaela O'Learyho naznačuje, že "oživení už začalo". Počet rezervací na začátku dubna vzrostl na 1,5 milionu týdně z předchozích zhruba 500.000 týdně.

před 1 hodinou

Útočník v Jekatěrinburgu zabil nožem tři muže, zřejmě šlo o opileckou hádku

Tři lidi zabil nožem zřejmě při opilecké hádce útočník v ruském Jekatěrinburgu. Policie při zadržování pachatele musela použít zbraň a zranila ho. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na sdělení vyšetřovacího výboru pro Sverdlovskou oblast.

Podle poskytnuté informace bylo policii oznámeno, že v parku poblíž jekatěrinburgského vlakového nádraží došlo "na základě konzumace alkoholu" ke konfliktu. Jeho výsledkem bylo zabití tří mužů.

Mluvčí policie sdělil, že policisté, kteří na místo události přijeli, se snažili útočníka zadržet, ten však s nožem kladl odpor. Protože se nemínil vzdát ani po výstražném výstřelu, byl při dalším použití služební zbraně zraněn. Jak vážné zranění je, mluvčí neupřesnil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy