reklama
 
 

Automobilky v EU zažily nejhorší květen za dvacet let

18. 6. 2013 9:40
K nárůstu prodejů došlo pouze ve Velké Británii

Brusel - Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se v květnu meziročně snížil o téměř šest procent na 1,043 milionu vozů. To představuje nejslabší květnový výsledek za dvacet let, oznámilo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA).

Evropský automobilový trh se tak vrátil k poklesu poté, co v dubnu zaznamenal první nárůst od konce roku 2011.

Dubnové oživení prodeje bylo pouze technické, protože za ním stál vyšší počet pracovních dnů připadajících na letošní duben. Prodej aut v Evropě je nyní pod tlakem kvůli negativním dopadům dluhové krize na ekonomiku. Od začátku letošního roku se prodej v EU snížil o téměř sedm procent na 5,071 milionu vozů.

Nárůst jen v Británii

V Německu, které je největším automobilovým trhem v Evropě, se prodej v květnu propadl téměř o deset procent. Poptávka po autech se výrazně snížila také ve Francii a Itálii, Británie však vykázala jedenáctiprocentní nárůst prodeje.

Prodej automobilky Škoda Auto v EU se v květnu podle sdružení ACEA meziročně snížil o pět procent na 41,2 tisíce vozů. Její tržní podíl nicméně mírně stoupl na čtyři procenta z 3,9 procenta před rokem.

Svaz dovozců automobilů již minulý týden uvedl, že v České republice prodej nových osobních aut v květnu klesl o sedm procent na necelých 15 tisíc vozů. Od začátku roku se propadl o téměř 13 procent na 66,3 tisíce vozů.

Tradiční značka Avia končí. Projděte si její historii:


autor: ČTK | 18. 6. 2013 9:40

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama