Tradiční značka Avia končí. Projděte si její historii

Tradiční značka Avia končí. Projděte si její historii
Výroba letadel pokračovala i po přestěhování firmy do Letňan koncem roku 1931, kdy se Avia stala největším leteckým podnikem v zemi. Slavnou prvorepublikovou éru Avie ukončila okupace Československa, kdy továrna vyráběla letadla pro nacisty. Stíhací letoun B-534 byl ve výzbroji leteckých sil Československé armády před druhou světovou válkou.
Iljušín Il-14 se v sovětské licenci dělal v Avii až do 60. let minulého století. Dokonce v největší, až 42místné verzi. Pak už letecké divizi zbyla jen výroba motorů a vrtulí.
Odkaz na letadla nicméně zůstal i v logu, používaném firmou na začátku 21. století.
Škoda 706 R z dílen Avie neskládala jen tuny uhlí a písku, jezdila také jako autobus.
Foto: Aktuálně.cz
Radek Pecák Radek Pecák
31. 7. 2013 12:00

O aviích se dříve vyprávěly vtipy, že to jsou nejrychlejší auta na světě, protože na silnici vždy jedou v čele kolony. Značka střídala lepší a horší časy. Nyní, po 94 letech existence, končí svoji výrobu. Oficiálně posledním dnem, kdy uzavírá Avia svoji českou historii, je 31. červenec 2013.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Šéf německé romské rady chce o Teplicích jednat s Maasem, pro Hamáčka má dopis

Jako nelidský, odporný a brutální označil šéf Ústřední rady německých Sintů a Romů Romani Rose sobotní zásah české policie v Teplicích, po kterém v sanitce zkolaboval a zemřel Rom. Rada, která sdružuje romská etnika, vidí podobu s případem černocha George Floyda. Ten zemřel ve Spojených státech loni v květnu poté, co mu policista několik minut klečel na krku. Rose ČTK řekl, že předal českému velvyslanci v Německu Tomáši Kafkovi dopis pro ministra vnitra Jana Hamáčka a již také kvůli věci požádal o jednání německého ministra zahraničí Heika Maase.

Rose se ve čtvrtek setkal s Maasem u příležitosti piety v památníku židovských obětí holokaustu, kde byl ministr zahraničí společně s šéfem americké diplomacie Antonym Blinkem. "Maase jsem poprosil o rozhovor," řekl.

Šéfa rady ve stejný den přijal český velvyslanec. Po jednání Rose řekl ČTK, že Kafkovi předal dopis pro Hamáčka. "V dopise adresovaném českému ministrovi vnitra jsem jasně vyjádřil naše očekávání," řekl o obsahu. "Naším hlavním požadavkem je nezávislá vyšetřovací komise a také odpovídající opatření proti nepřípustnému chování policistů," uvedl.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Po zřícení části obytného domu u Miami se pohřešuje 51 lidí, řekla místní činitelka televizi CNN. Podle starosty počet obětí pravděpodobně naroste.

Další zprávy