Autobusy z Česka krize zatím nepostihla, prodávají se

Veronika Skálová Veronika Skálová
22. 12. 2008 7:55
Autobusy zatím zákazníci kupují
Technolog Karosy David Salášek ukazuje vstřikovací jednotku na plyn převzatou z osobních vozidel, zdvojenou pro potřebu motoru autobusu.
Technolog Karosy David Salášek ukazuje vstřikovací jednotku na plyn převzatou z osobních vozidel, zdvojenou pro potřebu motoru autobusu. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Brno - Více než dvěma tisícům lidí z automobilky Iveco ve Vysokém Mýtě začne v pondělí dvoutýdenní dovolená.

Na rozdíl od třítýdenní odstávky Škody Auto jde však o běžné vánoční prázdniny. "Kolem Vánoc máme celozávodní dovolenou každý rok. Vždycky se to nějak zaokrouhlí na celý týden," uvedl jeden ze zaměstnanců firmy. Někdejší Karosa totiž zatím nemusí mírnit důsledky finanční krize odstávkami.

Zákazníci nakupují

"Odezvy zákazníků jsou takové, že se jim zhoršuje přístup k financím. Mají větší problémy s financováním nákupu, ale nakupovat chtějí," uvedl generální ředitel Iveco Daniel Patka.

Autobusy, kterých letos ve Vysokém Mýtě vyrobili 3 020. Více než dva tisíce z nich putovaly na západ Evropy, především do Francie. Zákazníci z Česka a Slovenska jich letos koupili 440. Další putovaly například do Rumunska.

Meziročně se výroba autobusů v Ivecu zvýšila. Společnost investovala šest milionů eur do nové lakovny, která umožnila zrychlit výrobu. J

Jak bude vypadat vývoj v roce 2009 zatím nikdo neumí odhadnout. "Situace se mění každý týden. Musíme na ni pružně reagovat. Zda bude nutné propuštění zatím nelze říci. Žádné rozhodnutí jsme zatím nepřijali," dodal Patka.

Agenturní pracovníci půjdou první

V továrně pracuje 2 400 lidí, tři stovky z nich společnost přijala v letošním roce. Pokud se propuštění ukáže jako nutné, nejprve výrobu opustí agenturní zaměstnanci. Těch je v Ivecu 320. "Agenturními zaměstnanci se dá řešit pouze část problémů. Jak bude hospodářsky vypadat příští rok se vůbec nemůžeme dohadovat," řekl generální ředitel.

Společnost Karosa vznikla v roce 1948 znárodněním rodinné firmy Josefa Sodomky. První městské autobusy vyrobila v roce 1939. V současné době vlastní většinu akcií továrny ve Vysokém Mýtě společnosti Renault a Iveco. I nadále se v ní vyrábí autobusy městské, meziměstské, turistické i minibusy.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 38 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), později informaci potvrdil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

"Jsem rád, že vláda dnes schválila převedení 5 mld. Kč z rozpočtové rezervy do rozpočtu ministerstva obrany. Je to alespoň částečné naplnění slibu vojákům a výsledek složitých jednání. Věřím, že v únoru vláda projedná i přesun zbylých finančních prostředků," napsal Metnar na svém twitterovém účtu.

Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna. Ministr Metnar věří i nadále tomu, že vláda v únoru projedná vrácení zbývajících peněz. 

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy