Autobusy z Česka krize zatím nepostihla, prodávají se

Veronika Skálová Veronika Skálová
22. 12. 2008 7:55
Autobusy zatím zákazníci kupují
Technolog Karosy David Salášek ukazuje vstřikovací jednotku na plyn převzatou z osobních vozidel, zdvojenou pro potřebu motoru autobusu.
Technolog Karosy David Salášek ukazuje vstřikovací jednotku na plyn převzatou z osobních vozidel, zdvojenou pro potřebu motoru autobusu. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Brno - Více než dvěma tisícům lidí z automobilky Iveco ve Vysokém Mýtě začne v pondělí dvoutýdenní dovolená.

Na rozdíl od třítýdenní odstávky Škody Auto jde však o běžné vánoční prázdniny. "Kolem Vánoc máme celozávodní dovolenou každý rok. Vždycky se to nějak zaokrouhlí na celý týden," uvedl jeden ze zaměstnanců firmy. Někdejší Karosa totiž zatím nemusí mírnit důsledky finanční krize odstávkami.

Zákazníci nakupují

"Odezvy zákazníků jsou takové, že se jim zhoršuje přístup k financím. Mají větší problémy s financováním nákupu, ale nakupovat chtějí," uvedl generální ředitel Iveco Daniel Patka.

Autobusy, kterých letos ve Vysokém Mýtě vyrobili 3 020. Více než dva tisíce z nich putovaly na západ Evropy, především do Francie. Zákazníci z Česka a Slovenska jich letos koupili 440. Další putovaly například do Rumunska.

Meziročně se výroba autobusů v Ivecu zvýšila. Společnost investovala šest milionů eur do nové lakovny, která umožnila zrychlit výrobu. J

Jak bude vypadat vývoj v roce 2009 zatím nikdo neumí odhadnout. "Situace se mění každý týden. Musíme na ni pružně reagovat. Zda bude nutné propuštění zatím nelze říci. Žádné rozhodnutí jsme zatím nepřijali," dodal Patka.

Agenturní pracovníci půjdou první

V továrně pracuje 2 400 lidí, tři stovky z nich společnost přijala v letošním roce. Pokud se propuštění ukáže jako nutné, nejprve výrobu opustí agenturní zaměstnanci. Těch je v Ivecu 320. "Agenturními zaměstnanci se dá řešit pouze část problémů. Jak bude hospodářsky vypadat příští rok se vůbec nemůžeme dohadovat," řekl generální ředitel.

Společnost Karosa vznikla v roce 1948 znárodněním rodinné firmy Josefa Sodomky. První městské autobusy vyrobila v roce 1939. V současné době vlastní většinu akcií továrny ve Vysokém Mýtě společnosti Renault a Iveco. I nadále se v ní vyrábí autobusy městské, meziměstské, turistické i minibusy.

 

Právě se děje

před 9 minutami

PPF vstupuje do partnerství s francouzským výrobcem lodí Beneteau

Finanční skupina PPF vytvoří společný podnik s francouzským výrobcem menších rekreačních plavidel a plachetnic Groupe Beneteau. PPF bude mít ve společném podniku podíl 59 procent. Transakce by měla být vypořádána do konce září po splnění obvyklých regulatorních a právních podmínek, uvedla dnes PPF. Hodnotu transakce skupina nezveřejnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Francouzská policie zadržela lupiče podezřelé z milionové krádeže. Jeden předtím ujel na koloběžce

Francouzská policie ve středu brzy ráno zadržela dva muže podezřelé z loupežného přepadení klenotnictví Chaumet v Paříží, informovala agentura AFP. Ze známého klenotnictví nedaleko třídy Champs-Elysées v centru francouzské metropole byly v úterý ukradeny šperky a drahokamy v hodnotě mezi dvěma a třemi miliony eur (mezi asi 51 a 77 miliony korun). Podle AFP lupič unikl na koloběžce.

K loupežnému přepadení došlo kolem páté hodiny odpoledne. Muž přijel ke klenotnictví na koloběžce a uvnitř obchodu vytáhl střelnou zbraň. Když šperky a drahé kameny dostal, stejným dopravním prostředkem zase odjel pryč.

Policie zadržela brzy ráno dva podezřelé na dálničním odpočívadle ve francouzském departmentu Moselle. U sebe měli značnou část ukradeného zboží, řekly AFP zdroje z pařížské police a prokuratury. 

Chaumetovo klenotnictví bylo založeno před více než dvěma stoletími. Chaumet byl klenotníkem císaře Napoleona či královny Viktorie. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Pět pohřešovaných po explozi v německém Leverkusenu zřejmě zemřelo

Pět lidí pohřešovaných po úterní explozi v chemické průmyslové zóně v Leverkusenu na západě Německa je podle majitele areálu nejspíše po smrti. Neštěstí, při kterém podle úřadů do ovzduší patrně unikly jedovaté látky, má zatím dvě potvrzené oběti na životech. Příčina exploze je nadále neznámá, informovala ve středu agentura DPA.

"Musíme vycházet z toho, že pět pohřešovaných nebude nalezeno živých," řekl Frank Hyldmar, což je šéf společnosti Currenta, která areál provozuje. Jde podle něj o čtyři zaměstnance jeho firmy a jednoho pracovníka externí společnosti. Hyldmar zároveň vyjádřil soustrast pozůstalým, ačkoliv se smrt nezvěstných ještě nepotvrdila.

V úterý dopoledne vybuchly skladovací nádrže s ředidly ve spalovně nebezpečného odpadu, která je součástí rozsáhlého průmyslového areálu. Následně propukl požár, jehož uhašení trvalo přes tři hodiny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy