Akcionáři Sazky budou hlasovat o odvolání Hušáka

Zdeněk John, Kateřina Eliášová
4. 2. 2011 13:33
Menšinoví akcionáři Sazky svolávají valnou hromadu loterijní společnosti
Aleš Hušák (v pozadí) je pod velkým tlakem. Jeho ovdvolání žádají menšinoví akcionáři i věřitelé Sazky
Aleš Hušák (v pozadí) je pod velkým tlakem. Jeho ovdvolání žádají menšinoví akcionáři i věřitelé Sazky | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Tři menšinoví akcionáři, Orel, Sdružení sportovních svazů a Český olympijský výbor se dohodli na svolání valné hromady Sazky. Chtějí především změnit stanovy firmy tak, aby do ní mohl vstoupit nový investor.

Na programu však bude i hlasování o odvolání Aleše Hušáka z čela představenstva i z funkce generálního ředitele společnosti, kterou sužují problémy s věřiteli. "Ano, je to tak, dohodli jsme se s ostatními menšinovými akcionáři," potvrdil Aktuálně.cz místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Zmínění akcionáři dohromady vlastní 6,44 procenta akcií Sazky, což ke svolání valné hromady stačí.

"Dneska odpoledne návrh oficiálně podáme. Ostatní minoritní akcionáři se možná přidají, jednají o tom například i Sokolové," dodal Kejval.

Největším akcionářem Sazky je ČSTV (68 procent). V jeho případě až dosud platí usnesení, že Sazka má jednat jen s investory, kteří nechtějí podíl ve firmě.

"Svolání valné hromady a její program je věcí akcionářů," komentoval informaci Aktuálně.cz mluvčí Sazky Jan Tuna.

Aleš Hušák stojí v čele Sazky šestnáct let. Jeho nejvýraznějším počinem je stavba moderní víceúčelové haly v Praze - Vysočanech, dnešní O2 Arény, jejíž financování stahuje Sazku do zásadních potíží. Hušákovy postoje jsou nyní velkou překážkou při jednáních s věřiteli.

Kvůli nesplácení dluhů na Sazku podal podnikatel Radovan Vítek návrh na insolvenci, Městský soud už před několika dny zahájil insolvenční řízení.

Kdo chce Hušákův pád?

Vítek, největší věřitel Sazky, usiluje o odchod Hušáka z čela firmy, dokonce jím v tomto týdnu podmínil pokračování v rozhovorech o osudu loterijní společnosti.

Hušákův pád si přeje i další velký věřitel, podnikatel Karel Komárek, který podobně jako Vítek začal skupovat pohledávky a dluhopisy Sazky. „Pan Komárek si evidentně myslí o panu Hušákovi totéž co já, podle toho, jak postupuje," komentoval pro Aktuálně.cz Radovan Vítek kroky svého konkurenta.

Podle informací, které Aktuálně.cz má od lidí blízkých jednáním o budoucnosti Sazky se tábory obou největších věřitelů, Vítka a Komárka, dohodly na společných konzultacích o Hušákových krocích, protože mu už nedůvěřují. Vítek ale přímé rozhovory s Komárkem pro Aktuálně.cz popřel.

Sazka původně chtěla na počátku tohoto týdne oznámit dohodu o řešení tíživé finanční situace ve firmě, kterou přijalo představenstvo i dozorčí rada firmy, ale nakonec z jejího plánu sešlo. Ačkoliv odklad měl být pouze do konce tohoto týdne, nechystá se dnes žádný plán oficiálně zveřejnit.

"Na 99 procent dnes nebude tisková konference, na níž bychom informovali o dohodě," řekl mluvčí Sazky Jan Tuna.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Turecko se v Sýrii dopustilo válečných zločinů, Spojené státy žádají vysvětlení

Turecko se na severovýchodě Sýrie dopustilo několika incidentů, které Spojené státy považují za válečné zločiny, oznámil zvláštní americký zmocněnec pro Sýrii James Jeffrey. Dodal, že plošné důkazy o etnických čistkách pod vedením Turků USA nemají.

Jeffrey uvedl, že USA nyní zprávy o tureckém počínání v Sýrii prověřují a že si od Ankary vyžádaly vysvětlení. Poznamenal také, že USA vyšetřují, zda Turecko během ofenzivy použilo zakázaný bílý fosfor. Ten se v minulosti kvůli schopnosti samovznícení při styku se vzduchem používal k výrobě samozápalných pum a dělostřeleckých granátů.

Jeffrey také potvrdil prohlášení amerického ministra obrany Marka Espera, že během chaosu při turecké invazi uprchlo z vězení v Sýrii přes sto členů teroristické organizace Islámský stát. "Nevíme, kde jsou," uvedl zvláštní zmocněnec.

před 15 minutami

Bývalý výškař Holm kvůli urážkám skončí v olympijském výboru

Bývalý vynikající švédský skokan do výšky Stefan Holm hodlá příští rok odejít z Mezinárodního olympijského výboru (MOV). Olympijský vítěz z Atén 2004 je znechucený z paušalizujících názorů na MOV i jeho samotného, které považuje za nespravedlivé.

"Je to těžké, když vás považují za velké zvíře a korupčníka. To ale já nejsem. V každém článku ve Švédsku o MOV se předpokládá, že všichni tam jsou zkorumpovaní. Totéž platí pro atletickou federaci. Už to fakt není legrace," řekl švédskému rozhlasu třiačtyřicetiletý Holm, jenž chce v MOV skončit po olympijských hrách v Tokiu.

Čtyřnásobný halový mistr světa s osobním rekordem 240 cm byl do Mezinárodního olympijského výboru zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy