Česká ekonomika by zákaz vývozu do Číny ani nezaznamenala, zato role Tchaj-wanu sílí

Magdalena Chorá Magdalena Chorá
6. 9. 2020 18:34
Čínský ministr pohrozil šéfovi Senátu Miloši Vystrčilovi, že cestou na Tchaj-wan překročil čáru a zaplatí vysokou cenu. Jednou z možných odvet Číny by mohlo být omezení vzájemného obchodu. Experti se však shodují, že k takovému kroku nejspíše nedojde. I tak by ale česká ekonomika jako celek výpadek vývozů do Číny téměř nezaznamenala. Naopak význam Tchaj-wanu coby ekonomického partnera stále roste.
Dopady výpadku vývozů do Číny na českou ekonomiku by byly podle ekonoma minimální.
Dopady výpadku vývozů do Číny na českou ekonomiku by byly podle ekonoma minimální. | Foto: Asociated Press, Reuters

Odborníci se však shodují, že Čína pravděpodobně žádné větší kroky k omezení vzájemného obchodu činit nebude, a pokud ano, tak pouze u určitého zboží.

Loni Česko vyvezlo do Číny zboží za 44,2 miliardy korun. Tedy za méně než třeba do Rumunska. Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy by tak případné čínské omezení obchodu česká ekonomika jako celek ani nezaregistrovala. Situaci přirovnává k omezení vývozů do Ruska kvůli zavedení sankcí Evropskou unií v roce 2016.

"V roce 2012 činil český vývoz do Ruska 106,2 miliardy korun. V roce 2014 však EU zavedla protiruské sankce v reakci na anexi Krymu a destabilizaci situace na Ukrajině. V důsledku toho klesl český vývoz do Ruska na 62,8 miliardy. Mezi lety 2012 a 2016 tedy český vývoz do Ruska spadl o 43,4 miliardy. Tuzemská ekonomika to ovšem nijak nepocítila, naopak se těšila velké prosperitě," říká Kovanda.

Zmíněný propad vývozu do Ruska se svým rozsahem prakticky rovná tomu, o kolik může maximálně klesnout český vývoz do Číny v důsledku její případné odvety za návštěvu našich politických špiček na Tchaj-wanu. "Pokud opravdu klesne vývoz do Číny na nulu, tedy postupně o 44,2 miliardy, je to prakticky shodné jako propad vývozu do Ruska v důsledku sankcí, tedy o oněch 43,4 miliardy," dodává Kovanda. 

Samozřejmě by se však omezení vývozu dotklo jednotlivých firem, které jsou na obchodě s Čínou závislé. Ale česká ekonomika jako celek by si změny ani nevšimla. Podle Kovandy je však tento scénář krajně nepravděpodobný. Podle něj dojde maximálně k omezení určité části vývozu - stejně jako u Ruska.

Ačkoliv k omezení vzájemného obchodu tak pravděpodobně nedojde, Aktuálně.cz již dříve informovalo o tom, že jednou z možných odvet Číny by mohlo být zastavení turistických cest do Česka. Číňané jsou díky svým vysokým útratám zejména pro pražské hoteliéry a obchody relativně důležití. 

Tchajwanské investice tvoří desetitisíce míst

Tchaj-wan je pro Česko důležitým spojencem i kvůli demokratickému rámci, zahrnujícímu fungující právní systém i respekt k duševnímu vlastnictví. V posledních letech však narůstá význam Tchaj-wanu i jako ekonomického partnera.

Dle údajů ministerstva průmyslu a obchodu byl v roce 2019 ve srovnání s předchozím rokem zaznamenán výrazný nárůst vývozu na Tchaj-wan v celkové hodnotě 5,6 miliardy korun. Dovoz z Tchaj-wanu do Česka pak zaznamenal nepatrný pokles na 26 miliard korun. Tchaj-wan je tak pro Česko 51. nejdůležitější vývozní a 26. nejdůležitější dovozní zemí. 

Zatímco z tuzemska se do Tchaj-wanu vyvážejí především motorová vozidla, železo či ocel, do Česka se naopak dováží hlavně elektronika či spotřebiče.

Dle údajů státní agentury CzechInvest činil počet projektů tchajwanských investorů do roku 2019 celkem 32. Reprezentují 18,7 miliardy korun a 23 986 nově vytvořených pracovních míst. Největším tchajwanským investorem v tuzemsku je firma Foxconn, výrobce elektroniky a počítačových součástek. V Česku má továrny v Pardubicích a v Kutné Hoře. 

Mezi největší české exportéry se řadí také tchajwanští investoři, a sice právě Foxconn CZ a FIC CZ. Foxconn CZ se v roce 2018 za společností Škoda Auto umístil jako druhý největší vývozce z Česka. V tuzemsku pak působí dalších asi 30 společností, jejichž majiteli jsou tchajwanští podnikatelé. 

Co se týče návštěvnosti turistů, od roku 2016 se počet tchajwanských turistů v Česku stabilně zvyšuje, loni dosáhl počtu 191 336 návštěvníků.

Video: Čína zaútočila na Vystrčila: Za návštěvu Tchaj-wanu ho donutíme zaplatit vysokou cenu

Čína zaútočila na Vystrčila: Za návštěvu Tchaj-wanu ho dontuíme zaplatit vysokou cenu. | Video: Reuters, Asociated Press
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 10 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 10 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

Další zprávy