Ceny ropy opět klesají, kvůli zprávám z USA

ČTK ČTK
26. 12. 2014 17:30
Severomořská ropa Brent se prodávala za 60 dolarů za barel.
Foto: Reuters

Londýn / New York  - Světové ceny ropy dnes neudržely počáteční nárůst a mírně klesly. Trhy tak reagovaly především na zprávu o převisu nabídky suroviny ve Spojených státech, což předčilo obavy z poklesu těžby v Libyi.

Severomořská ropa Brent se kolem šestnácté hodiny středoevropského času prodávala za 60 dolarů za barel, což byl pokles o více než 20 centů.

Americká lehká ropa WTI ztrácela 18 centů na 55,64 USD za barel. Objem obchodů byl slabý, protože v mnoha zemích světa je kvůli vánočním svátkům volno.

Cenám ropy dnes k růstu nejdříve pomáhaly nepokoje v Libyi. Ve čtvrtek totiž raketa zasáhla zásobník ve východolibyjském terminálu As-Sidr, o který svádějí tuhé boje ozbrojené milice napojené na soupeřící vlády v Libyi.

Libyjská státní ropná společnost také ve čtvrtek oznámila, že boje snížily tamní produkci ropy na 352 000 barelů denně, což je asi polovina oproti průměrné listopadové produkci.

Obavy z klesající produkce libyjské ropy ale později převážila středeční zpráva amerického ministerstva energetiky, podle které zásoby ropy v USA stouply minulý týden na historicky nejvyšší úroveň za prosinec. Analytici přitom čekali jejich pokles.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Požár haly v pražském Braníku si vyžádal škodu deset milionů

Pondělní požár haly v Modřanské ulici v Praze si vyžádal škodu zhruba deset milionů korun. Příčiny vzniku požáru zatím nejsou známy. Zraněn nebyl při požáru nikdo. Vyplývá to z informací na webu hasičů. S likvidací ohně se hasiči v pondělí potýkali 13 hodin. V úterý dopoledne se na místo vrátí vyšetřovatelé.

K požáru zděné haly v pražském Braníku, kde bylo uskladněno různé zboží včetně oblečení nebo nábytku, vyjížděli hasiči před 06:00. Ještě ráno se propadla střecha objektu a k hořícímu materiálu se hasiči dostávali jen obtížně. Zásah proto trval dlouho. Už po ránu byl oheň podle informací pražských hasičů pod kontrolou, hasiči pak ale ještě vyhledávali skrytá ohniska. Až kolem 19:00 hasiči oznámili, že všechny jednotky z místa odjíždějí.

Požár v pondělí zastavil na několik hodin automobilovou i tramvajovou dopravu. Až před 15:00 byla Modřanská ulice znovu zcela průjezdná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy