Před 50 lety zemřel Maurice McDonald. Značku, kterou založil, ale proslavil až Čech

Před 50 lety zemřel Maurice McDonald. Značku, kterou založil, ale proslavil až Čech
Než byznys s rychlým občerstvením převzal syn českých emigrantů Ray Kroc, starali se o značku její dva zakladatelé – Richard a Maurice McDonaldovi, bratři původem z Manchesteru v New Hampshiru. Na snímku z roku 1948 pózují na místě historicky první restaurace McDonald’s. Tu založili v roce 1940 v kalifornském San Bernardinu, o osm let později ale podnik prošel kompletní přeměnou a znovuotevřením.
Lidé si mohli zakoupit burgery, hranolky a mléčné shaky, popisuje v knize The restaurant: a history of eating out její autor William Sitwell.
Pohled na první restauraci - nebo spíše stánek - dnes světoznámého řetězce rychlého občerstvení. Tehdy ještě ani nebylo možné sníst si jídlo uvnitř, šlo v podstatě jen o výdejní místo.
Se značkou je neodmyslitelně spjato také logo ve formě dvou zahnutých zlatých oblouků (v anglickém originále "the golden arches"), které symbolizují písmeno M. Za návrhem stojí americký architekt Stanley Clark Meston.
Foto: McDonald's Int.
Adéla Očenášková Dan Poláček Adéla Očenášková, Dan Poláček
Aktualizováno 11. 12. 2021 17:38
V roce 1940 otevřeli bratři Richard a Maurice McDonaldovi v Kalifornii první podnik zvaný McDonald’s Bar-B-Q. Zásadní krok, který z něj udělal světoznámý řetězec rychlého občerstvení, ale přišel až o pár let později, když značku převzal syn českých emigrantů z Plzeňska Ray Kroc. Na zakladatele později firma pozapomněla, Maurice zemřel zklamaný 11. prosince 1971, tedy přesně před padesáti lety.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Šumpersku se střetla dodávka s vlakem. Řidič na místě zemřel

V Postřelmově na Šumpersku se srazila dodávka s vlakem, řidič vozu na místě zemřel. Cestující ve vlaku vyvázli z nehody bez zranění, řekla ve čtvrtek policejní mluvčí Miluše Zajícová. Provoz na trati mezi Zábřehem a Postřelmovem je přerušen. Podle informací Českých drah se s omezením počítá zhruba do 10:00.

Nehoda se stala před 07:30 na přejezdu v Postřelmově. Podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala šlo o přejezd se světly bez závor. "Došlo zde ke střetnutí osobního vlaku jedoucího ze Šumperka do Zábřehu s dodávkou," řekl Drápal. Nikdo jiný se při nehodě nezranil. Na místě zasahují záchranné složky, okolnosti nehody se vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy