Rychlá obsluha i výhodné ceny: Před 81 lety otevřeli bratři McDonaldovi první podnik

Rychlá obsluha i výhodné ceny: Před 81 lety otevřeli bratři McDonaldovi první podnik
Než byznys s rychlým občerstvením převzal Ray Kroc, starali se o značku její dva zakladatelé – Richard a Maurice McDonaldovi, bratři původem z Manchesteru v New Hampshiru. Na snímku z roku 1948 pózují na místě historicky první restaurace McDonald’s. Tu založili v roce 1940 v kalifornském San Bernardinu, o osm let později ale podnik prošel kompletní přeměnou a znovuotevřením.
Lidé si mohli zakoupit burgery, hranolky a mléčné shaky, popisuje v knize The restaurant: a history of eating out její autor William Sitwell.
Pohled na první restauraci - nebo spíše stánek - dnes světoznámého řetězce rychlého občerstvení. Tehdy ještě ani nebylo možné sníst si jídlo uvnitř, nýbrž šlo v podstatě jen o výdejní místo.
Se značkou je neodmyslitelně spjato také logo ve formě dvou zahnutých zlatých oblouků (v anglickém originále "the golden arches"), které symbolizují písmeno M. Za návrhem stojí americký architekt Stanley Clark Meston.
Foto: McDonald's Int.
Adéla Očenášková Dan Poláček Adéla Očenášková, Dan Poláček
22. 5. 2021 12:02
První podnik zvaný McDonald’s Bar-B-Q otevřeli bratři Richard a Maurice McDonaldovi v jihokalifornském městě San Bernardino 15. května 1940. Od tehdejších stejně zaměřených restaurací se ničím příliš nelišil. Zásadní krok, který z něj udělal světoznámý řetězec rychlého občerstvení, přišel o pár let později, když značku převzal americký obchodník českého původu Ray Kroc.
 

Právě se děje

před 17 minutami

Ondrášek po neúspěchu v Konferenční lize skončil v FCSB

Český útočník Zdeněk Ondrášek podle rumunských médií předčasně skončil v týmu FCSB. Klub se s dvaatřicetiletým fotbalistou po neúspěchu v předkole Evropské konferenční ligy dohodl na ukončení smlouvy.

Ondrášek přišel do FCSB na konci června a od začátku čelil kritice výstředního majitele klubu Gigiho Becaliho. Osudným se sedminásobnému reprezentantovi stalo vyřazení ve druhém předkole EKL s Karagandou.

Klub se s bývalým hráčem Plzně, Českých Budějovic, Tromsö, Krakova nebo Dallasu dohodl na ukončení smlouvy s odstupným ve výši 80 tisíc eur (dva miliony korun). Ondrášek stihl za FCSB odehrát ve třech zápasech 110 minut.

před 20 minutami

Redfordův filmový festival Sundance bude jen pro naočkované

Americký festival nezávislých filmů Sundance budou smět v lednu 2022 navštívit jen naočkovaní. V úterý to oznámila ředitelka akce Tabitha Jacksonová. Divákům, filmařům ani dobrovolníkům již nebudou stačit negativní testy ani první dávka dvoudávkové vakcíny, pořadatelé hodlají vyžadovat certifikát o ukončeném očkování.

Festival, založený roku 1978 hercem Robertem Redfordem, se tradičně koná v městečku Park City. To leží v nadmořské výšce 2100 metrů zhruba 40 minut jízdy autem od Salt Lake City. Příští ročník je naplánován na 20. až 30. ledna. Podrobnosti ohledně toho, zda bude v kinech i přes povinné očkování nutné nosit respirátory, organizátoři teprve oznámí.

Zdroj: AP
Aktualizováno před 40 minutami

Boeing kvůli závadě odložil plánovaný start zkušebního letu kosmické lodi Starliner

Společnost Boeing kvůli závadě odložila plánovaný start druhého zkušebního letu kosmické lodi CST-100 Starliner k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Plavidlo bez posádky mělo vzlétnout ve 13:20 východoamerického času (19:20 SELČ). Informovala o tom agentura Reuters

Inženýři Boeingu odhalili během příprav "známky neočekávané polohy ventilů" v pohonném systému lodi, uvedla společnost v prohlášení. Podle Boeingu byl problém objeven při kontrolách systémů lodi po několika bouřích, které region zasáhly.

"Jsme zklamáni dnešním výsledkem a potřebou odložit start Starlineru," uvedl šéf kosmického programu společnosti Boeing John Vollmer. Dodal, že týmy Boeingu a americké vesmírné agentury NASA zajistí bezpečný průběh mise, i kdyby jim to mělo trvat delší dobu.

NASA později informovala, že start zkušebního letu bude pravděpodobně přesunut na středu 4. srpna ve 12:57 východoamerického času (18:57 SELČ).

Zdroj: ČTK
Další zprávy