Čističky a zvlhčovače vzduchu: bude se vám lépe dýchat

Andrea Berniová
10. 12. 2012 10:37
Dýcháte doma nepříjemně suchý vzduch plný nečistot? Můžete to změnit díky zvlhčovačům a čističkám vzduchu
Kupte si čističku vzduchu a bude se vám lépe dýchat
Kupte si čističku vzduchu a bude se vám lépe dýchat | Foto: Aktuálně.cz

Máte pocit, že vzduch u vás doma není zrovna ideální? Může být znečištěný, což není dobré pro vaše zdraví, ale také suchý. Kvůli tomu možná cítíte škrábání v krku, i když jinak nejste nemocní. Dá se s tím něco udělat? Pomohou čističky a zvlhčovače vzduchu.

Čistička vzduchu si poradí i s bakteriemi

Díky čističce vzduchu si můžete užívat prostředí bez škodlivin alespoň doma. Obzvlášť pokud bydlíte blízko průmyslové oblasti, anebo ve velkém městě, kudy denně projede spousta aut, není okolní vzduch ideální. Venkovní ovzduší neovlivníte. Doma ale můžete dýchat čistý vzduch. Čistička vzduchu se vám může hodit i tehdy, když ve znečištěném prostředí nežijete. Hlavně v zimě se totiž nedá příliš větrat, aby zbytečně neunikalo teplo. Můžete tedy vzduch alespoň vyčistit.

Čistička zlepší kvalitu vzduchu v bytě. Vzduch účinně přefiltruje a dokáže ho tak zbavit například virů či bakterií, ale i pylu či zvířecích chlupů. Obzvlášť alergici ji tedy ocení. Nemusíte se bát, že by čistička otravně hučela - seženete i přístroje, které slibují bezhlučný provoz.

Vzduch u vás doma by neměl být příliš suchý

Nezapomínejte vzduch také zvlhčovat. V zimě, kdy téměř neustále topíte, je suchý vzduch v interiéru velmi častým jevem. A co způsobuje? Pálení v krku, ale i neodbytný kašel. Pomohou vám zvlhčovače vzduchu. Zpříjemní vzduch u vás doma buď pomocí proudu vzduchu a odparu, případně rotačními technologiemi či díky ultrazvukovému odparu. Zvlhčovač vzduchu také může mít automatický senzor vlhkosti. U některých modelů je možné zapnutí a vypnutí přístroje nastavit dopředu.

Pokud je naopak vzduch u vás doma vlhký až moc - rosí se vám okna a na vlhkých stěnách vznikají plísně - pořiďte si spíše odvlhčovač vzduchu.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Státy EU by mohly čerpat první peníze ze záchranného balíčku v září

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po pátečním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropské společenství na jaře schválilo první sérii záchranných stimulů, mezi něž patří vedle využití fondu ESM určeného pro eurozónu také až 100 miliard eur (2,65 bilionu Kć) půjček od EK na podporu kurzarbeitu a 200 miliard eur záruk od Evropské investiční banky pro podniky zasažené výpadkem. Ministři tento pátek debatovali o postupu zavádění této pomoci.

Pokud státy rychle dokončí administrativní proces, "první půjčky by do členských zemí mohly doputovat po prázdninách," řekl Dombrovskis. Které země budou z fondu čerpat jako první, člen EK nespecifikoval. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lucemburský premiér kritizuje výroky polského prezidenta o LGBT komunitě

Lucemburský premiér Xavier Bettel, který žije v homosexuálním manželském svazku, ostře kritizoval předvolební kampaň polského prezidenta Andrzeje Dudy namířenou proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), o níž hovořil jako o nebezpečné ideologii. Bettel podle německého magazínu Der Spiegel řekl, že na tato vyjádření nezapomene.

Konzervativec Duda se v neděli utká v druhém kole prezidentských voleb s liberálním varšavským starostou Rafalem Trzaskowským. Očekává se těsný souboj. Kampaň stávajícího prezidenta Dudy vyvolává vášně kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu LGBT. Jejich práva nedávno označil za ideologii horší než komunismus a v pondělí formálně navrhl ústavní dodatek, jenž by zakázal adopci dětí dvojicemi stejného pohlaví.

"Člověk zřejmě v předvolebních kampaních někdy říká věci, které by říkat neměl," cituje Bettela Der Spiegel. "Já je nezapomenu," ujistil šéf lucemburské vlády.

Bettel vstoupil do manželského svazku se svým partnerem v roce 2015, rok poté, co v převážně římskokatolickém Lucembursku byly tyto sňatky povoleny.
"Byl jsem docela překvapen tím, co pan Duda řekl," pokračoval Bettel v kritice hlavy polského státu. "Několikrát jsem se s ním setkal a on mě dokonce pozval do Polska spolu s mým manželem," tvrdí Bettel.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy