Bez práce je nejméně Čechů od ledna 2009, volných míst je téměř 130 tisíc

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 8. 6. 2016 9:36
Počet volných pracovních míst nabízených přes úřady práce vzrostl na 129 054, což bylo nejvíc od října 2008. Nejvyšší nezaměstnanost je na Mostecku a Karvinsku, nejlepší v okresech Rychnov nad Kněžnou a Praha-východ.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Nezaměstnanost v Česku v květnu klesla na 5,4 procenta z dubnových 5,7 procenta. Bez práce bylo 394 789 lidí, což je nejméně od ledna 2009.

Počet volných pracovních míst nabízených přes úřady práce naopak vzrostl na 129 054, což bylo nejvíc od října 2008. Oznámil to dnes Úřad práce ČR.

Loni v květnu činil podíl nezaměstnaných 6,4 procenta, práci hledalo zhruba 465 700 lidí.

Podíl nezaměstnaných osob na počtu obyvatel v okresech ČR k 31. 5. 2016.
Podíl nezaměstnaných osob na počtu obyvatel v okresech ČR k 31. 5. 2016. | Foto: Úřad práce ČR

"Situaci na pracovním trhu ovlivňuje především růst české ekonomiky, průmyslové výroby a doznívající nástup jarních sezonních prací ve stavebnictví a zemědělství, dále pak ve službách, lesnictví, těžbě, potravinářství, lázeňství či turistickém ruchu," říká generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková. V následujících měsících budou zaměstnavatelé podle úřadu nabírat další pracovníky, a nezaměstnanost tak bude s největší pravděpodobností ještě klesat.

Během května se na úřadech práce nově zaregistrovalo 40 937 lidí. Více než 61 000 jich naopak z evidence odešlo. Novou práci v květnu získalo 41 931 lidí.

Nejvyšší nezaměstnanost je v okresech Most (11,3 %), Karviná (10,7 %), Ústí nad Labem (9,9 %), Ostrava-město (9,6 %), Chomutov (9,2 %), Bruntál (9,1 %), Děčín a Sokolov (shodně 8,1 %), Louny a Znojmo (shodně 7,6 %).

Naopak nejnižší nezaměstnanost vykázaly ke konci května okresy Rychnov nad Kněžnou (1,9 %), Praha-východ (2,1 %), Benešov (2,8 %), Jičín (2,9 %), Jindřichův Hradec a Mladá Boleslav (shodně 3 %), Pelhřimov (3,1 %) a Písek (3,2 %).

Ve srovnání s dubnem zaznamenalo pokles nezaměstnanosti všech 77 regionů. Nejvíce se situace zlepšila na Jindřichohradecku, Rychnovsku a Svitavsku.

Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době 3,1 uchazeče. Z toho nejvíce v okresech Karviná (14,7), Ústí nad Labem (12,4), Chomutov (9,8), Sokolov (8,5), Bruntál (8,3), Hodonín (7,4), Most (7,3) a Jeseník (7,2).

Počet volných pracovních míst v nabídce úřadu práce v květnu meziměsíčně vzrostl o 4774. Před rokem bylo volných míst dokonce o 36 353 méně. Nové pracovníky hledají zejména zaměstnavatelé ve Středočeském kraji, Praze a v kraji Moravskoslezském.

"Výrazné zlepšení situace na pracovním trhu má samozřejmě dopady na zaměstnance i zaměstnavatele. Nabídka volných uchazečů na pracovním trhu se permanentně snižuje a pro řadu firem je téměř nemožné najít vhodné kandidáty. Odrazem tohoto stavu je akcelerující růst mezd, když výrazněji dostávají přidáno zaměstnanci s podprůměrnými příjmy," dodává analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Z květnových statistik vyplývá dobrá zpráva i pro zájemce o brigády. Zaměstnavatelé nabízeli prostřednictvím úřadů práce v rámci krátkodobých pracovních poměrů téměř 800 pozic. Většina firem ale hledá brigádníky spíše prostřednictvím inzerce či přes vlastní zaměstnance.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Facebook zablokoval barmské armádě přístup ke svým platformám

Společnost Facebook oznámila, že barmské armádě s okamžitou účinností zablokovala přístup ke stejnojmenné sociální síti a na Instagram. Informovala o tom agentura Reuters. Stalo se tak v atmosféře demonstrací proti vojenskému puči z 1. února.

"Události po převratu z 1. února, včetně násilí se smrtelnými následky, uspíšily nutnost tohoto zákazu," uvedla společnost Facebook. Domnívá se, že umožňovat barmské armádě, aby nadále mohla sociální sítě Facebook a Instagram využívat, s sebou nese příliš velká rizika. Facebook také odřízne komerční společnosti napojené na barmskou armádu od možnosti zadávat reklamu na svých platformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy