Mzdy rostou nejrychleji od začátku krize. Češi si vydělají v průměru 26 480 korun

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 6. 6. 2016 9:55
Po odečtení inflace stoupla průměrná mzda v letošním prvním čtvrtletí o 3,9 procenta oproti stejnému období předchozího roku. Ještě výrazněji rostl medián - na 22 533 korun.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Průměrná mzda stoupla v letošním prvním čtvrtletí na 26 480 korun, což je o 1119 korun (4,4 procenta) více než ve stejném období loňského roku. Po odečtení inflace se reálně zvýšila o 3,9 procenta. Oznámil to Český statistický úřad.

Medián mezd – tedy hodnota prostřední z nich, pokud bychom je všechny seřadily za sebe od nejnižší od nejvyšší – dosáhl 22 533 korun. Oproti prvnímu čtvrtletí loňského roku stoupl o 6,5 procenta, což je nejvíce za posledních téměř osm let. U mužů dosáhl 24 570 korun, u žen 20 165 korun.

"Průměrná mzda vzrostla nejvyšším tempem od konce roku 2009, kdy českou ekonomiku zasáhla celosvětová krize," říká analytik Komerční banky Marek Dřímal. "Medián ukazuje, že nejrychleji rostou nižší mzdy. Nejvíce se průměrná mzda zvýšila v sektorech ubytování a pohostinství. Zde se zřejmě projevuje růst minimální mzdy, kdy se větší část výdělků přesouvá z šedé ekonomiky (peníze na ruku) do té oficiální," dodává.

"Růst české ekonomiky se už projevuje nejen na rychlém poklesu nezaměstnanosti, ale začíná se konečně přelévat i do mezd," říká analytik ČSOB Petr Dufek.

Do průměrné hrubé mzdy se počítají výdělky před zdaněním a povinnými odvody, včetně příplatků za přesčas, odměn, náhrad mzdy a podobně. Dlouhodobé statistiky ukazují, že zhruba dvě třetiny zaměstnanců mají mzdu nižší, než je celostátní průměr. Čtyři pětiny zaměstnanců si nyní vydělají částku mezi 12 117 a 40 997 korunami.

V podnikatelské sféře se průměrná mzda zvýšila o 4,5 procenta, reálně (po odečtení inflace) o čtyři procenta. V nepodnikatelské sféře vzrostla nominálně o 4,1 procenta, reálně o 3,6 procenta.

"Rychleji se přidává v téměř všech úspěšných částech ekonomiky. Zpracovatelský průmysl jako největší zaměstnavatel v ekonomice tentokrát navyšoval mzdy v průměru o 4,5 procenta. Na druhé straně pak stojí energetika s téměř stagnujícími mzdami a finanční sektor s růstem o 1,2 procenta," upřesňuje Dufek.

Růst průměrné mzdy
Růst průměrné mzdy | Foto: ČSÚ

Platy v nepodnikatelské sféře rostly hlavně ve veřejné správě a zdravotnictví. "Stranou tentokrát zůstalo školství, kde se příliš nevylepšily platy ani v loňském roce," dodává Dufek.

Proti předchozímu čtvrtletí (říjen až prosinec 2015) stoupla průměrná mzda po očištění od sezonních vlivů o 1,2 procenta.

Objem mezd vzrostl v prvním čtvrtletí o 6,6 procenta, počet zaměstnanců o 2,1 procenta.

Mzdy podle pohlaví v roce 2015
Mzdy podle pohlaví v roce 2015 | Foto: ČSÚ
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy