Ještě máte šanci. Druhý pilíř nabízí spekulantům 150% výnos

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
8. 4. 2015 15:59
Vysoké zhodnocení úspor umožňuje plán vlády na uzavření druhého pilíře, který má účastníkům systému vrátit všechny naspořené peníze.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha – Už jen několik týdnů zbývá na vstup do druhého pilíře penzí, který stále nabízí možnost stopadesátiprocentního zhodnocení úspor. Vláda Bohuslava Sobotky jej sice pro nové zájemce chtěla uzavřít už v lednu, opozice ale její návrh pozdržela a teprve dnes prošel druhým čtením ve Sněmovně. Ke schvalování zákona se poslanci dostanou zřejmě na další schůzi koncem dubna.

Zatímco letos v lednu zájem o druhý pilíř skokově narostl a lidé uzavřeli zhruba 300 nových smluv, další dva měsíce se počty nových zájemců vrátily na úroveň obvyklou na konci minulého roku. "Do druhého pilíře nyní vstupuje řádově padesát lidí měsíčně," říká mluvčí Asociace penzijních společností Jan Sedláček.

Druhý pilíř byl hlavní částí důchodové reformy prosazené vládou Petra Nečase (ODS). Sociální demokraté už před volbami avizovali, že tuto novinku zruší.

Vrátíme vám všechno

Rychlé stopadesátiprocentní zhodnocení úspor umožňuje vládní plán,  který počítá s tím, že stát vrátí účastníkům rušeného systému všechny naspořené peníze. Ke dvěma procentům, která člověk na svůj důchodový účet odvádí v druhém pilíři z hrubé mzdy, stát přidává tři další, která by jinak putovala do systému povinného sociálního pojištění.

Právě poměr tří "vyvedených" procent z povinného pojištění ke dvěma procentům ze mzdy dělá oněch zmiňovaných 150 procent na zhodnocení. Například člověk s příjmem 25 tisíc hrubého měsíčně "vyvede" za půl roku spoření ze systému povinného pojištění 4500 korun. Peníze se do fondů ve druhém pilíři budou posílat až do konce roku 2016.

Je ovšem třeba dodat, že kdo si po zrušení druhého pilíře nechá všechny naspořené peníze, zkrátí si také budoucí důchod - poměrně za dobu spoření. Tuto ztrátu však zhodnocení ze spekulativního vstupu do druhého pilíře bohatě pokryje. Podle propočtů České správy sociálního zabezpečení by "propad" penze například v případě hrubé mzdy ve výši 33 tisíc dělal desetikoruny měsíčně.

Rizikem je také možnost, že se druhý pilíř nakonec rušit nebude, například kdyby předčasně skončila současná vláda. Zákon, který zruší samotný systém (nikoliv vstup do něj), totiž teprve vzniká. Návrh sepsaný ministerstvem financí nyní posuzuje Legislativní rada vlády.

1,5 miliardy pro 83 tisíc lidí

Druhý pilíř má nyní zhruba 83 tisíc účastníků, naprostá většina do něj vstoupila během prvního půlroku existence, tedy do poloviny roku 2013. Pak se tato možnost uzavřela lidem starším 35 let.

Stát zatím účastníkům druhého pilíře podle důvodové zprávy ministerstva financí od ledna 2013 do prosince 2014 vyplatil ze systému povinného pojištění zhruba 1,5 miliardy korun. Ty si účastníci systému po jeho ukončení budou moci nechat vyplatit.

Kvůli spekulativnímu chování nových klientů přijde stát řádově o jednotky milionů korun. Vláda se původně snažila, aby se druhý pilíř uzavřel již na konci března. Lednový pokus o zrychlené schválení návrhu ale neumožnili poslanci opozičních ODS a TOP 09.

Nyní tedy novela prochází standardním schvalovacím procesem a po předpokládaném souhlasu poslanců na konci dubna zamíří do Senátu. Novela má být účinná hned dnem zveřejnění ve Sbírce zákonů, tedy bezprostředně poté, co ji podepíše prezident.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 8 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy