Ještě máte šanci. Druhý pilíř nabízí spekulantům 150% výnos

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
8. 4. 2015 15:59
Vysoké zhodnocení úspor umožňuje plán vlády na uzavření druhého pilíře, který má účastníkům systému vrátit všechny naspořené peníze.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha – Už jen několik týdnů zbývá na vstup do druhého pilíře penzí, který stále nabízí možnost stopadesátiprocentního zhodnocení úspor. Vláda Bohuslava Sobotky jej sice pro nové zájemce chtěla uzavřít už v lednu, opozice ale její návrh pozdržela a teprve dnes prošel druhým čtením ve Sněmovně. Ke schvalování zákona se poslanci dostanou zřejmě na další schůzi koncem dubna.

Zatímco letos v lednu zájem o druhý pilíř skokově narostl a lidé uzavřeli zhruba 300 nových smluv, další dva měsíce se počty nových zájemců vrátily na úroveň obvyklou na konci minulého roku. "Do druhého pilíře nyní vstupuje řádově padesát lidí měsíčně," říká mluvčí Asociace penzijních společností Jan Sedláček.

Druhý pilíř byl hlavní částí důchodové reformy prosazené vládou Petra Nečase (ODS). Sociální demokraté už před volbami avizovali, že tuto novinku zruší.

Vrátíme vám všechno

Rychlé stopadesátiprocentní zhodnocení úspor umožňuje vládní plán,  který počítá s tím, že stát vrátí účastníkům rušeného systému všechny naspořené peníze. Ke dvěma procentům, která člověk na svůj důchodový účet odvádí v druhém pilíři z hrubé mzdy, stát přidává tři další, která by jinak putovala do systému povinného sociálního pojištění.

Právě poměr tří "vyvedených" procent z povinného pojištění ke dvěma procentům ze mzdy dělá oněch zmiňovaných 150 procent na zhodnocení. Například člověk s příjmem 25 tisíc hrubého měsíčně "vyvede" za půl roku spoření ze systému povinného pojištění 4500 korun. Peníze se do fondů ve druhém pilíři budou posílat až do konce roku 2016.

Je ovšem třeba dodat, že kdo si po zrušení druhého pilíře nechá všechny naspořené peníze, zkrátí si také budoucí důchod - poměrně za dobu spoření. Tuto ztrátu však zhodnocení ze spekulativního vstupu do druhého pilíře bohatě pokryje. Podle propočtů České správy sociálního zabezpečení by "propad" penze například v případě hrubé mzdy ve výši 33 tisíc dělal desetikoruny měsíčně.

Rizikem je také možnost, že se druhý pilíř nakonec rušit nebude, například kdyby předčasně skončila současná vláda. Zákon, který zruší samotný systém (nikoliv vstup do něj), totiž teprve vzniká. Návrh sepsaný ministerstvem financí nyní posuzuje Legislativní rada vlády.

1,5 miliardy pro 83 tisíc lidí

Druhý pilíř má nyní zhruba 83 tisíc účastníků, naprostá většina do něj vstoupila během prvního půlroku existence, tedy do poloviny roku 2013. Pak se tato možnost uzavřela lidem starším 35 let.

Stát zatím účastníkům druhého pilíře podle důvodové zprávy ministerstva financí od ledna 2013 do prosince 2014 vyplatil ze systému povinného pojištění zhruba 1,5 miliardy korun. Ty si účastníci systému po jeho ukončení budou moci nechat vyplatit.

Kvůli spekulativnímu chování nových klientů přijde stát řádově o jednotky milionů korun. Vláda se původně snažila, aby se druhý pilíř uzavřel již na konci března. Lednový pokus o zrychlené schválení návrhu ale neumožnili poslanci opozičních ODS a TOP 09.

Nyní tedy novela prochází standardním schvalovacím procesem a po předpokládaném souhlasu poslanců na konci dubna zamíří do Senátu. Novela má být účinná hned dnem zveřejnění ve Sbírce zákonů, tedy bezprostředně poté, co ji podepíše prezident.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy