Zlaté časy luxusních značek asi končí. Čína chystá cla

Radek Pecák Radek Pecák
10. 6. 2013 6:11
Čína reaguje na krok EU, která zavedla clo na dovoz levných solární panelů z této země
V Číně se v daleko větší míře než jinde prodávají i prodloužené verze luxusních aut. Například Audi A8L
V Číně se v daleko větší míře než jinde prodávají i prodloužené verze luxusních aut. Například Audi A8L | Foto: Reuters

Není vyloučeno, že skvělé časy, v nichž automobilky Mercedes-Benz, Audi, BMW, ale i Jaguar, Range Rover a někteří další výrobci luxusních vozů prodávají nejvíce aut ve své historii, zanedlouho skončí.

Mohlo by se to stát krátce poté, co by Čína zvýšila cla na dovoz luxusních automobilů z Evropy.

Podle zprávy francouzského listu Les Echos vláda v Pekingu zkoumá stížnost jedné čínské automobilky, která se cítí dovozem luxusních aut z Evropy poškozena.

Čína by tímto způsobem mohla reagovat  na to, že Evropská unie zavedla antidumpingová cla na dovoz levných solárních panelů z Číny.

Již v minulý týden Evropská komise rozhodla, že uvalí na čínské solární panely cla v počáteční výši 11,8 procenta. Pokud se Brusel a Peking do dvou měsíců nedohodnou na řešení sporu, clo se v srpnu v průměru zvýší až na 47,6 procenta.

Jedná se také o evropská vína

Reakce Číny byla rychlá. Peking zahájil antidumpingové a antisubvenčního vyšetřování dovozu vín z EU.

Zatímco cla na víno by postihla především jihoevropské země, konkrétně Itálii a Francii, zvýšení cla na luxusní automobily by postihlo převážně Německo. To přitom samo proti zásahu vůči Číně vystupovalo.

Čína je největším výrobcem solárních panelů na světě. EU ji obviňuje, že na evropském trhu prodává tyto panely pod výrobními náklady, aby vytlačila konkurenci. Evropa je přitom největším trhem solárních panelů na světě a cla by mohla závažně podkopat její vlastní snahy o levnější obnovitelnou energii. Obě strany slíbily, že budou o problému intenzivně jednat.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy