Zlaté časy luxusních značek asi končí. Čína chystá cla

Radek Pecák Radek Pecák
10. 6. 2013 6:11
Čína reaguje na krok EU, která zavedla clo na dovoz levných solární panelů z této země
V Číně se v daleko větší míře než jinde prodávají i prodloužené verze luxusních aut. Například Audi A8L
V Číně se v daleko větší míře než jinde prodávají i prodloužené verze luxusních aut. Například Audi A8L | Foto: Reuters

Není vyloučeno, že skvělé časy, v nichž automobilky Mercedes-Benz, Audi, BMW, ale i Jaguar, Range Rover a někteří další výrobci luxusních vozů prodávají nejvíce aut ve své historii, zanedlouho skončí.

Mohlo by se to stát krátce poté, co by Čína zvýšila cla na dovoz luxusních automobilů z Evropy.

Podle zprávy francouzského listu Les Echos vláda v Pekingu zkoumá stížnost jedné čínské automobilky, která se cítí dovozem luxusních aut z Evropy poškozena.

Čína by tímto způsobem mohla reagovat  na to, že Evropská unie zavedla antidumpingová cla na dovoz levných solárních panelů z Číny.

Již v minulý týden Evropská komise rozhodla, že uvalí na čínské solární panely cla v počáteční výši 11,8 procenta. Pokud se Brusel a Peking do dvou měsíců nedohodnou na řešení sporu, clo se v srpnu v průměru zvýší až na 47,6 procenta.

Jedná se také o evropská vína

Reakce Číny byla rychlá. Peking zahájil antidumpingové a antisubvenčního vyšetřování dovozu vín z EU.

Zatímco cla na víno by postihla především jihoevropské země, konkrétně Itálii a Francii, zvýšení cla na luxusní automobily by postihlo převážně Německo. To přitom samo proti zásahu vůči Číně vystupovalo.

Čína je největším výrobcem solárních panelů na světě. EU ji obviňuje, že na evropském trhu prodává tyto panely pod výrobními náklady, aby vytlačila konkurenci. Evropa je přitom největším trhem solárních panelů na světě a cla by mohla závažně podkopat její vlastní snahy o levnější obnovitelnou energii. Obě strany slíbily, že budou o problému intenzivně jednat.

 

Právě se děje

před 16 minutami

V rozvodněné řece na Slovensku se utopily tři ženy, snažily se zachránit psy

Tři ženy přišly o život v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se ve středu pokusily zachránit před záplavami psy z útulku. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Peter Pellegrini.

Policie původně informovala o jedné oběti v rozvodněné řece a ještě ráno uvedla, že po dalších dvou pohřešovaných ženách pátrá. "Žel, všechny tři, je to již potvrzeno, o svůj život v rozvodněné řece přišly," řekl později Pellegrini.

V důsledku vydatných lijáků a vichru se kvůli popadaným stromům vylila z koryta řeka Muráň, která teče nedaleko útulku. Když se do něj dostala voda, zveřejnily jeho pracovnice prosbu o pomoc. Autem přijely pomoci jejich kolegyně z útulku v Rožňavě, naložily psy, ale na zpáteční cestě se ztratily. Jedna z nich stihla zavolat na tísňovou linku, že se topí, pak bylo spojení přerušeno.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 18 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student.

V nemocnici skončili tři mladí lidé ve věku 17, 19 a 20 let, všichni museli podle oblastních úřadů podstoupit operaci. Dva z nich jsou podle lékařů ve vážném stavu, mají četná střelná poranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy