Zadali jste chybné údaje při koupi dálniční známky? Stát začne peníze vracet i zpětně

ČTK ČTK
19. 4. 2021 16:13
Podle údajů společnosti Cendis, která zajišťuje nákup elektronických dálničních známek, lidé ve 3 procentech případů udělají chybu a zadají špatné údaje k registrační značce. Stát jim začne peníze zvracet, avšak jen v případě, že jde o neexistující registrační značku. Zažádat o vratku je možné i zpětně.
Foto: Eva Srpová

Od pondělí 19. dubna mohou motoristé, kteří při nákupu dálniční známky omylem zadali neexistující registrační značku, zažádat o vrácení platby. Novinka platí i zpětně, využít ji tak budou moci i majitelé, kteří udělali chybu při nákupu v minulých týdnech.

Vrácení peněz však nebude možné u vinět zadaných na existující značku. Oznámil to správce systému, společnost Cendis. Dosud bylo možné opravit chybné údaje pouze před zahájením jejich platnosti. Podle statistik, které zahrnují veškeré omyly, dělali motoristé chyby zhruba ve třech procentech nákupů.

Cendis avizoval přípravu vratek už v březnu, tehdy firma počítala, že je spustí zhruba od poloviny května. Systém se však podle mluvčího Martina Opatrného podařilo dokončit dříve.

Možnost vrácení peněz bude platit pouze pro případy zadání neexistujících registračních značek, případně v situacích, kdy lidé zadali špatně zemi registrace vozidla. V případech, kdy motoristé udělali chybu vedoucí k nákupu na jinou, ale existující RZ (dříve SPZ), peníze nebude možné vrátit.

"Chráníme se tak před zneužitím systému," uvedla Lucie Bartáková ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Podle ní není možné, jak skutečně prokázat, že k danému nákupu došlo omylem, a ne po dohodě s provozovatelem vozidla.

Zákazníci při žádosti o vratku musí doložit kopii svého technického průkazu, ze které bude patrná registrační značka vozidla, zároveň přiloží potvrzení o úhradě na neexistující SPZ. Zahraniční řidiči musí navíc dodat výpis z registru vozidel státu, který byl uveden jako stát registrace vozidla, s úředním překladem do českého jazyka (výjimkou je Slovensko). Po obdržení žádosti SFDI ověří danou RZ a následně vrátí platbu na účet, ze kterého žadatel při nákupu platit.

Na možnost vrácení platby při chybném zadání neexistující značky apeloval minulý týden například i ombudsman Stanislav Křeček.

Nové elektronické známky letos nahradily papírové kupony. Jsou vázány na poznávací značky aut, není už tak nutné je lepit na přední sklo vozidla. Novinkou je také klouzavá platnost nových ročních vinět. Řidiči si mohou nastavit platnost známky od přesně vybraného data na následujících 365 dní bez ohledu na kalendářní rok.

Oficiální prodejní místa elektronických dálničních známek jsou internetový obchod edalnice.cz, dále pobočky pošt, čerpacích stanic Euro Oil a také samoobslužné kiosky u hranic. Ceny známek zůstaly proti loňsku stejné, roční je 1500 korun, 30denní za 440 korun a desetidenní za 310 korun. Do minulého týdne řidiči nakoupili dálniční známky za více než tři miliardy korun.

Jak elektronickou dálniční známku koupit, radíme podrobně zde. 

 

Právě se děje

Další zprávy