Rakouská dálniční známka zdraží. A pozor na ostřikovače

Radek Pecák Radek Pecák
Aktualizováno 22. 10. 2014 21:57
Na Slovensku hrozí pokuta za jízdu s vozem neočištěným od napadaného sněhu.
Rakouská dálniční známka
Rakouská dálniční známka | Foto: ASFINAG

Praha - Letošní zimní sezona opět přináší některé změny na silnicích v sousedních zemích.

Ústřední automotoklub (ÚAMK) upozorňuje, že Rakousko opět zvyšuje cenu dálničních známek. "Zvýšení cen je 2,1 procenta," říká mluvčí ÚAMK Petr Vomáčka. Desetidenní známka pro osobní auta, která dosud stála 8,5 eura, podraží o dvacet centů. Roční pak bude místo dosavadních 82,70 eura stát 84,40. Známky pro příští rok platí už od letošního prosince.

Nezapomeňte zimní výbavu

V Německu je povinné mít auto připravené na zimní podmínky. "V tom je zahrnuta například i nemrznoucí kapalina v ostřikovačích," zdůrazňuje Igor Sirota, který se v ÚAMK na tuto oblast specializuje. Pokuta za tento prohřešek je 40 eur, za jízdu na sněhu či ledu s letními pneumatikami pak 60 eur.

Největší pokuty za způsobení nehody kvůli nenasazeným zimním pneumatikám hrozí opět v Rakousku. Jde až o pět tisíc eur. Pokutu více než dva tisíce eur pak můžete v této zemi dostat, pokud vám během jízdy ze střechy vozu na silnici spadne střešní box, lyže nebo jiné předměty.

Na Slovensku pak jsou podle Siroty připraveni pokutovat i řidiče, kteří po sněžení vyjedou s vozem obaleným vrstvou bílé nadílky.

___

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

před 54 minutami

Tenisový turnaj žen na Spartě se bude hrát v červenci po Wimbledonu

Tenisový turnaj žen Prague Open okruhu WTA se letos uskuteční od 12. do 18. července. Nový termín v upraveném kalendáři WTA Tour, v němž naváže na Wimbledon, dnes potvrdili pořadatelé turnaje. Dosud se v areálu pražské Sparty ve Stromovce hrálo na přelomu dubna a května, loňský ročník se kvůli pandemii koronaviru neuskutečnil.

"Věřím, že díky pozdějšímu termínu se můžeme těšit na stabilnější počasí, když speciálně v tomto roce dává navíc naději na přítomnost diváků na tribunách, které bychom si po všech omezeních zaviněných pandemií všichni moc přáli," uvedl na facebookovém profilu turnaje jeho ředitel David Trunda.

Prague Open je součástí okruhu WTA od roku 2015, kdy povýšilo ze seriálu ITF hraného od roku 2010. První vítězkou byla Karolína Plíšková, o rok později uspěla Lucie Šafářová a v roce 2018 kralovala Petra Kvitová. O sezonu byla ve finále Kristýna Plíšková a v roce 2019 Karolína Muchová.

Letos se nově bude hrát místo antuky na betonovém povrchu. Kvalifikace začne 10. července.

Další zprávy