Rakouská dálniční známka zdraží. A pozor na ostřikovače

Radek Pecák Radek Pecák
Aktualizováno 22. 10. 2014 21:57
Na Slovensku hrozí pokuta za jízdu s vozem neočištěným od napadaného sněhu.
Rakouská dálniční známka
Rakouská dálniční známka | Foto: ASFINAG

Praha - Letošní zimní sezona opět přináší některé změny na silnicích v sousedních zemích.

Ústřední automotoklub (ÚAMK) upozorňuje, že Rakousko opět zvyšuje cenu dálničních známek. "Zvýšení cen je 2,1 procenta," říká mluvčí ÚAMK Petr Vomáčka. Desetidenní známka pro osobní auta, která dosud stála 8,5 eura, podraží o dvacet centů. Roční pak bude místo dosavadních 82,70 eura stát 84,40. Známky pro příští rok platí už od letošního prosince.

Nezapomeňte zimní výbavu

V Německu je povinné mít auto připravené na zimní podmínky. "V tom je zahrnuta například i nemrznoucí kapalina v ostřikovačích," zdůrazňuje Igor Sirota, který se v ÚAMK na tuto oblast specializuje. Pokuta za tento prohřešek je 40 eur, za jízdu na sněhu či ledu s letními pneumatikami pak 60 eur.

Největší pokuty za způsobení nehody kvůli nenasazeným zimním pneumatikám hrozí opět v Rakousku. Jde až o pět tisíc eur. Pokutu více než dva tisíce eur pak můžete v této zemi dostat, pokud vám během jízdy ze střechy vozu na silnici spadne střešní box, lyže nebo jiné předměty.

Na Slovensku pak jsou podle Siroty připraveni pokutovat i řidiče, kteří po sněžení vyjedou s vozem obaleným vrstvou bílé nadílky.

___

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Řecko schválilo zákon protim demonstracím, tisíce lidé proti němu protestují

Řecký parlament dnes schválil zákon regulující pouliční demonstrace, proti kterému v centru Atén zároveň protestovaly tisíce lidí. Legislativu navrhla řecká konzervativní vláda, podle které časté demonstrace ohrožují veřejnou bezpečnost a mají negativní dopady na obchod, píše agentura Reuters.

Před parlamentní budovou proti právní úpravě demonstrovalo okolo 10 000 lidí. Od hlavního davu se oddělila skupina manifestantů, která na dohlížející policii házela zápalné lahve. Bezpečnostní složky proti nim zakročily slzným plynem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Někdejší Trumpův právník Cohen znovu nastoupil do vězení

Někdejší právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen znovu nastoupil do vězení poté, co jej v květnu úřady propustily do domácího vězení kvůli obavám, že by mohl přijít do styku s lidmi nakaženými koronavirem. Americké úřady podle Cohenova právníka došly k závěru, že někdejší Trumpův důvěrník porušil podmínky, na jejichž základě byl propuštěn do domácího vězení, napsal server televize CNBC.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Americké úřady se bojí, že by se Epsteinova přítelkyně mohla po svém zatčení zabít. Nosí proto i oblek z papíru

Americké federální úřady se obávají, že by dlouholetá přítelkyně zesnulého finančníka Jeffreyho Epsteina Ghislaine Maxwellová mohla po svém zatčení spáchat ve vězení sebevraždu. Sebrali jí proto veškeré látkové oblečení a povlečení a dali jí namísto toho oblek z papíru, napsala agentura AP s odkazem na nejmenovaný informovaný zdroj.

Maxwellová je nyní ve federální věznici ve městě New York. Tamní vězeňská služba přitom přijala výjimečná opatření, jejichž cílem je zajistit, aby si zadržená neublížila sama nebo ji nenapadli spoluvězni, uvedl zdroj AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy