Z Rotterdamu do Atén za litr benzinu? Studenti to umí

Radek Pecák Radek Pecák
25. 5. 2013 7:54
Letos padlo celkem pět rekordů v dojezdu vozidel
Prototyp v cíli závodu studentských ekologických vozidel
Prototyp v cíli závodu studentských ekologických vozidel | Foto: Shell

Jen jediný litr benzinu by teoreticky mohl stačit řidiči, který by se vydal na téměř tři tisíce kilometrů dlouhou cestu z Rotterdamu do Atén.

Nejde samozřejmě o klasický automobil, ale prototyp studenstského vozu s doutníkovitým vzhledem.

Takové spotřeby dosáhl tým Microjoule-La Joliverie na městské trati v Rotterdamu při letošním ročníku soutěže Eco Shell Marathon. Jejich vůz vybavený  spalovacím motorem ujel v přepočtu 2 980,3 km na energii, kterou má v sobě jediný litr klasického automobilového benzinu.

Celkem letos padlo během klání, kterého se účastnilo 183 týmů z devíti zemí, pět rekordů.

Rekordy padaly také v kategorii městských vozítek
Rekordy padaly také v kategorii městských vozítek | Foto: Shell

V kategorii městských konceptů dosáhl francouzský tým Polytechniky v Nantes nového rekordu ve třídě elektrických vozidel poháněných bateriemi, a to s hodnotou 145,7 km na 1 kWh. Oproti loňskému roku je to zlepšení o 41,7 km na 1 kWh. „Příští rok se určitě vrátíme a vylepšíme náš letošní rekord," slibuje už nyní vedoucí vítězného týmu Polytechniky Nantes.

V kategorii prototypů francouzský tým SCS Pasquet výsledkem 1 224,1 km/kWh vymazal předchozí rekord pro elektrická vozidla poháněná bateriemi.  

Vítězové dalších kategorií:

Prototypy: 

Spalovací motory (nafta) IUT GMP Valenciennes (FRA) 1 236,1 km/l
Palivové články Hogeschool van Amsterdam (NED) 342,2 km/kWh
Alternativní pohony (benzín) INSA-UPS (FRA) 2 846,2 km/l
Alternativní pohony (nafta) Getrudiscollege (NED) 314,6 km/l

Městské koncepty:

Spalovací motory (benzín) Warsaw University of Technology (POL) 334,2 km/l
Spalovací motory (nafta) University of Applied Sciences Offenburg (GER) 315,4 km/l
Elektrické baterie Lycee des metiers de l energie dans les systemes automatises (FRA) 376,2 km/kWh
Alternativní pohony (benzín) Technical University of Denmark (DEN) 612.3 km/l

 

Právě se děje

před 51 minutami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy