Volant vpravo nelze zakázat, rozhodl Evropský soudní dvůr

Podle Evropského soudního dvora se nepodařilo prokázat, že umístnění volantu na pravé straně v zemích s pravostranným provozem by mělo negativní dopad na bezpečnost dopravy.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Lucemburk – Členské státy Evropské unie nemohou zakazovat lidem, aby si nechali zaregistrovat automobil, který má volant vpravo. Platí to i v zemích v kontinentální části Evropy, v nichž se jezdí vpravo. Rozhodl o tom Evropský soudní dvůr.

Rozhodnutí se týkalo předpisů v Polsku a Litvě, podle nichž je podmínkou registrace automobilů v těchto zemích umístění volantu na levé straně. Evropská komise podala kvůli těmto předpisům žalobu, protože podle ní omezují volný pohyb zboží.

Podle Evropského soudního dvora se Polsku a Litvě nepodařilo prokázat, že umístnění volantu na pravé straně by mělo negativní dopad na bezpečnost dopravy.

Stejné předpisy platí i v České republice. "Nelze oficiálně zaregistrovat do provozu automobil, který má volant vpravo,“ říká Pavel Tunkl ze Svazu dovozců automobilů.

Výjimkou jsou vozy registrované jako veteránské, případně několik speciálních vozidel nebo také vozy diplomatů.

Tunkl za změnou vidí lobby dovozců ojetých aut, protože ti mají šanci získat levné automobily registrované ve Velké Británii, která je také členskou zemí EU.

Taková auta mohou být ale podle odborníků v provozu nebezpečná, protože řidič při předjíždění nevidí do protisměru. "Já sám bych se v takovém autě hodně bál," potvrzuje odborník na bezpečnou jízdu Jiří Patera.

Výjimek je v Česku několik set

Vozů s pravostranným řízením je v Česku podle ministerstva dopravy registrováno několik set. Vedle veteránů jde nejčastěji o auta pro invalidy nebo speciální stroje.

V současné době je podle mluvčího ministerstva Tomáše Neřolda registrace vozu s pravostranným řízením vždy vázána na konkrétní osobu vlastníka, respektive žadatele. Výjimku mohou dostat lidé se zdravotním postižením, kterých žádá o registraci zhruba pět ročně.

Druhou možností je, když vlastník vozidla prokáže, že vozidlo s pravostranným provozem používal v jiné zemi, například ve Velké Británii, a převáží jej do Česka, kde ho bude užívat. Nemůže ho ale dál v ČR prodat, pouze vyvézt do ciziny nebo zlikvidovat. Bez problémů pak v tuzemsku jezdí auta diplomatů s volantem vpravo.

"Samostatnou kategorií pak jsou různé speciální, komunální a pracovní stroje, například zametače, kde je pravostrannost žádoucí. Ty se registrují bez problémů," doplnil Neřold.

Vpravo od roku 1939

Vlevo jezdily vozy za první republiky. Na druhou stranu silnice auta převedl v roce 1939 výnos vrchního velitele německé armády v Česku po vytvoření protektorátu, změnu už ale stejně chystala i československá vláda. V té době již jízdu vpravo využívala velká část Evropy.

V současnosti se vlevo vedle Velké Británie jezdí i v jejích bývalých koloniích, například v Austrálii a na Novém Zélandu, v Indii, Pákistánu nebo na jihu Afriky.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Bouzková s Hradeckou při deblové premiéře titul v Charlestonu nezískaly

Tenistky Marie Bouzková a Lucie Hradecká na prvním společném turnaji na zelené antuce v Charlestonu deblový titul nezískaly. Ve finále český pár podlehl 2:6, 4:6 nejvýše nasazené americko-nizozemské dvojici Nicole Melicharová, Demi Schuursová.

Dvaadvacetileté Bouzkové nevyšel útok na první titul v kariéře, o třináct let starší Hradecká už ve čtyřhře vyhrála 24 turnajů WTA Tour včetně dvou grandslamů.

Ve finále dvouhry se utkají o svou premiérovou trofej Danka Koviničová z Černé Hory a Ruska Veronika Kuděrmětovová.

Tenisový turnaj žen v Charlestonu (antuka, dotace 565.530 dolarů):

Čtyřhra - finále: Melicharová, Schuursová (1-USA/Niz.) - Hradecká, Bouzková (ČR) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Monte Carlu (antuka, 2,460.585 eur):

Dvouhra - 1. kolo: Goffin (11-Belg.) - Čilič (Chorv.) 6:4, 3:6, 6:0, Thompson (Austr.) - Paire (Fr.) 6:4, 6:7 (3:7), 7:6 (7:5).

Tenisový turnaj mužů v Marbelle (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Carreňo (1-Šp.) - Munar (Šp.) 6:1, 2:6, 6:4.

Čtyřhra - finále: Behar, Escobar (Urug./Ekv.) - Brkič, Čačič (Bosna/Srb.) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Cagliari (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Sonego (3-It.) - Djere (Srb.) 2:6, 7:6 (7:5), 6:4.

Aktualizováno před 25 minutami

V pražské Černokostelecké ulici hořel byt, 11 lidí je zraněných. Na místo letěl záchranářský vrtulník

Při požáru bytu v domě v pražské Černokostelecké ulici bylo v neděli zraněno 11 lidí, nejméně dva z nich jsou ve vážném stavu, na místo letěl vrtulník. Na twitteru o tom informovala mluvčí záchranářů Jana Poštová. Podle mluvčího hasičů Martina Kavky hořelo v jedné místnosti v bytě ve třetím patře. Požár hasiči dostali rychle pod kontrolu, nyní už byt odvětrávají, řekl mluvčí.

První informace hovořily o osmi zraněných. Později mluvčí upřesnila, že jich je 11. "Minimálně dvě z toho jsou ve vážném zdravotním stavu. Jednoho z nich nyní záchranáři uvedli do umělého spánku a zajišťují dýchací cesty. Na místo byl vyslán také záchranářský vrtulník," uvedla. Záchranáři aktivovali traumatologický plán, který se vyhlašuje při mimořádných událostech s větším počtem postižených kvůli koordinaci záchranných prací. Na místě je také speciální vůz Atego pro mimořádné situace.

Hasiči měli událost hlášenou v 17:15, na místo vyslali tři profesionální a jednu dobrovolnou jednotku. "Pět minut po příjezdu jsme měli požár pod kontrolou a za dalších deset minut bylo uhašeno," řekl Kavka. Nyní budou hasiči zjišťovat příčiny, podle mluvčího připadá v úvahu technická závada či nedbalost.

Zdroj: ČTK
Další zprávy