Vědecky podloženo? Podle dat o pohybu kurýrů jsou kola ve městě rychlejší než auta

Martin Přibyl Martin Přibyl
15. 11. 2018 10:50
Bez rozvážkových služeb, jako je britské Deliveroo, by pravděpodobně svět, jak ho známe, neexistoval. Její kurýři se starají o to, aby lidé dostali včas jídlo, které si objednali ve své oblíbené restauraci. Pro firmu založenou v roce 2013 v Londýně dnes pracuje ve třinácti zemích přes 30 000 řidičů, motorkářů a cyklistů. Data, která nasbírali, teď dávají za pravdu všem, kteří propagují bicykl jako nejrychlejší dopravní prostředek po městech.
Otázkou je, jestli si cyklokurýři k vyšším rychlostem nepomáhají porušováním předpisů.
Otázkou je, jestli si cyklokurýři k vyšším rychlostem nepomáhají porušováním předpisů. | Foto: Jakub Plíhal

Kurýři rozváží jídlo na kolech, motorkách i v autech, a to za pomoci speciální aplikace s vyspělým algoritmem, který se snaží vybalancovat potřeby všech zúčastněných stran: zákazníci chtějí, aby jejich čína dorazila teplá, restaurace chtějí připravené pokrmy expedovat ve chvíli, kdy je dovaří, a kurýři? Ti chtějí zvládnout za hodinu několik objednávek, protože jsou placeni podle výkonu.

Sofistikovaný logistický program, jemuž u Deliveroo říkají Frank, počítá načasování rozvážek podle informace o tom, jaké jídlo bylo objednáno, adresy restaurace, času, dne v týdnu a také počtu kurýrů, kteří jsou právě k dispozici.

Data, která si od Deliveroo vyžádal americký Forbes a zakládají se na údajích z milionů cest, potvrzují, že na kole se ve městě kurýr dostane k cíli rychleji než autem. "V některých oblastech byli v daném období cyklisté dokonce výrazně rychlejší než kurýři na skútrech," cituje Forbes e-mail rozvážkové služby.

Je však také nutno podotknout, že podle zpráv, které se objevují v britském tisku, cyklokurýři Deliveroo nejezdí jako beránci a hlavu s předpisy si zrovna nedělají. Například v Leicesteru se proplétají mezi lidmi na chodnících i pěších zónách.

Řidiči a motorkáři musí ale i oproti slušným cyklistům řešit např. problémy s parkováním. Zejména v centrech měst zabírá hledání místa k zastavení zbytečný čas. Cyklisté také mohou využít vyhrazené pruhy nebo stezky, díky nimž se vyhnou těm nejucpanějším místům na své cestě.

A těch je čím dál tím více, což dává velocipedistům slušnou rychlostní výhodu. Podle údajů britského autoklubu RAC klesla průměrná rychlost auta v centru Londýna v roce 2017 na pouhých 12,6 kilometru za hodinu. Pro britská města obecně pak platí rychlostní průměr 29,4 km/h.

Telegraph upozorňuje na to, že průměrná rychlost cyklisty v aplikaci Strava, která slouží k zaznamenávání jejich tras, je asi 25,5 km/h. Otázkou pochopitelně zůstává, jestli se jí dá v centru města bez zmíněného porušování předpisů dosáhnout.

Kolo je po městě však rychlejší i podle výzkumu, který uspořádal australský autoklub RAA. Na některých cestách napříč Adelaide se cyklisté dokázali dostat do práce o třináct minut dříve než řidiči. Bicykl také o patnáct minut zvítězil v závodě, který v centru Londýna před lety uspořádal populární britský motoristický pořad Top Gear.

Mimochodem, věděli jste, že první závod o nejrychlejší městský dopravní prostředek se odehrál již v roce 1937 v Chicagu? I v něm zvítězilo jízdní kolo.  Porazilo tehdy auto, taxi, kočár, autobus i vlak.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Evropská unie jmenovala svého prvního velvyslance v Británii. Je jím Portugalec

Historicky prvním velvyslancem EU ve Spojeném království se stane Portugalec Joao Vale de Almeida. Podle agentury AFP to oznámil šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Vale de Almeida bude stát v čele diplomatické delegace EU v Londýně od 1. února, tedy od prvního dne po nyní plánovaném datu brexitu, kdy se Británie stane vůči EU takzvanou třetí zemí.

Dvaašedesátiletý Portugalec působil mezi lety 2015 a 2019 jako velvyslanec EU při OSN a od roku 2010 do roku 2014 zastupoval unii ve Spojených státech. Účastnil se tak například vyjednávání o rozsáhlé obchodní smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) mezi USA a EU, která nakonec nebyla uzavřena.

Vale de Almeida působil rovněž jako šéf kabinetu bývalého předsedy Evropské komise (EK) José Manuela Barrosa. Zastával ale také funkci mluvčího EK v době, kdy evropskou exekutivu často napadal nynější britský premiér Boris Johnson, tehdy v roli bruselského zpravodaje protiunijně orientovaného listu The Daily Telegraph.

Británie by měla EU opustit za týden. Po nedávném schválení takzvané brexitové dohody britským parlamentem dnes dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie podepsala předsedkyně EK Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. O ratifikaci dohody bude ještě příští středu hlasovat Evropský parlament.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Baník posílil Svozil z konkurenční Opavy

Fotbalisté Ostravy přivedli z Opavy Jaroslava Svozila. Šestadvacetiletý stoper, který je první zimní posilou Baníku, podepsal se Slezany podle klubového webu víceletou smlouvu.

"Jaroslava Svozila jsme dlouhodobě sledovali. Je to stoper v ideálním fotbalovém věku, s kvalitní rozehrávkou a jsme si jisti, že tímto transferem dochází k dalšímu zkvalitnění hráčského kádru. Jednání nebyla úplně jednoduchá, protože jsme nebyli jediní, kdo o něj měl zájem," řekl sportovní ředitel Baníku Marek Jankulovski pro klubový web.

Svozil dnes odcestoval na Maltu, kde se připojí k týmu. "Pokud cesta proběhne bez problémů a trenér se hned rozhodne ho poslat do hry, může už v sobotu nastoupit na Maltě v utkání proti Brnu. Povolení máme," uvedl Jankulovski.

Olomoucký odchovanec Svozil odehrál v první lize za Sigmu a Opavu 56 zápasů, v nichž vstřelil jeden gól.

před 48 minutami

USA hlásí druhý případ člověka nakaženého čínským koronavirem

Spojené státy oznámily, že v zemi je druhý pacient nakažený koronavirem z čínského města Wu-chan. Muž je hospitalizován ve státě Illinois. Virus, který se rozšířil zřejmě z netopýrů a dál se šíří i z člověka na člověka, zatím zabil v Číně 26 lidí. Dalších téměř tisíc osob je nakaženo. Čínské úřady izolovaly od okolního světa 37 milionů lidí v provincii Chu-pej, kde nákaza propukla. Nelétají tam letadla a nejezdí automobily, autobusy ani vlaky.

Zdroj: Reuters
před 49 minutami

Irsko povolilo vydání muže, kterého Britové viní ze smrti 39 Vietnamců v kamionu

Irský soud v pátek souhlasil s vydáním 23letého muže, který v Británii čelí obvinění kvůli loňské smrti 39 migrantů z Vietnamu. Oběti se z kontinentální Evropy do Británie dostaly v chladírenském kontejneru, který do Belgie podle vyšetřovatelů dopravil právě obviněný Eamon Harrison. Informovala o tom agentura Reuters.

Mladý muž čelí obvinění z neúmyslného zabití 39 lidí, obchodování s lidmi, z nápomoci k nelegální migraci a z praní špinavých peněz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy