Radši po kolejích než po D1. Opravy ženou cestující do vlaků, dopravci hlásí rekordy

Eva Srpová Eva Srpová
11. 9. 2018 17:01
Mnoho lidí raději jede do Brna vlakem, než aby stáli v kolonách na dálniční tepně mezi Prahou a moravskou metropolí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Petr Kučera

Osobní železniční doprava mezi Prahou a Brnem trhá rekordy. Částečně na to má vliv to, že dopravci investují do modernizace vlaků a předhánějí se s nabídkou lepších služeb, vinu na tom má ale i aktuální stav nejdůležitější dálniční tepny v Česku.

Server zdopravy.cz poukazuje na velký nárůst cestujících. Lze ho vyčíst z údajů Ročenky zveřejněné ministerstvem dopravy. Počet cestujících ve vlacích mezi Prahou a Jihomoravským krajem stoupl na 1,077 milionu osob ve směru z Prahy, podobné číslo je z Brna. Meziroční nárůst je tak o 65, resp. 67 %, uvádí zmiňovaný server.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy