V čem je Rapid lepší než Scala? Porovnali jsme kompaktní modely Škoda

Jan Matoušek Jan Matoušek
10. 12. 2018 6:07
Na konci minulého týdne představila Škoda v izraelském Tel Avivu nový model Scala. Ten nahrazuje hned dva vozy - liftback Rapid a hatchback Rapid Spaceback. Jak moc se Scala oproti nim změnila najdete v následující galerii. Vzhledem k tomu, že jde o hatchback, porovnávali jsme ho primárně s Rapidem Spaceback.

Jakým kompaktním hatchbackům s cenou do 400 tisíc korun bude Škoda Scala konkurovat najdete tady.

Foto: Škoda Auto

Pohonné jednotky

Pohled do motorového prostoru odhalí možná méně změn, než by se dalo očekávat. Především základní tříválce 1.0 TSI s výkonem 70 nebo 81 kW mají oba automobily. Shodný je i výběr převodovek - pro slabší ruční pětistupňové řazení, pro silnější šestistupňové ruční nebo sedmistupňové dvouspojkové samočinné řazení.

O další motorizace přišel Rapid nejpozději s letošním zavedením normy Euro 6c (všechny motory ve Scale plní ještě přísnější předpisy Euro 6d-TEMP), proto se novinka může odlišit čtyřválci 1.5 TSI s výkonem 110 kW a turbodieselem 1.6 TDI o výkonu 85 kW (ten má kvůli emisím systém vstřikování močoviny). V obou případech mají motory výběr mezi ručním a samočinným dvouspojkovým řazením.

Pro srovnání - v době uvedení omlazeného Rapidu v květnu loňského roku měl vedle benzinových tříválců i tříválcový diesel 1.4 TDI/66 kW a čtyřválce 1.4 TSI/92 kW, respektive 1.6 TDI/85 kW.

Scala nabídne nově také litrový tříválec 1.0 G-Tec o výkonu 66 kW s pohonem na zemní plyn CNG. Ten se dodává jen s manuální šestistupňovou převodovkou. Rapid pohon na plyn nikdy nedostal.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy