Jak velký skok udělala nová Škoda Octavia? Detailně jsme ji porovnali s předchůdcem

Jan Matoušek Jan Matoušek
15. 11. 2019 6:02
Nejlepší Octavia všech dob. Přesně tak označuje čtvrtou generaci stěžejního modelu Škoda její šéf Bernhard Maier. A při pohledu na zcela jiný design exteriéru i interiéru nebo možnosti konektivity a asistenčních systémů se vlastně tomuto prohlášení ani nelze divit. Přesto jsme novinku, alespoň na papíře, postavili bok po boku s dosluhujícím předchůdcem. Jak moc vyniknou změny nové generace?

Základ stejný, rozměry jiné

Ačkoliv na první pohled příbuznost třetí a čtvrté generace dost možná nepoznáte, existuje jedno místo, kde se škodovka vlastně nezměnila. Tím místem je podvozková platforma MQB. Zachována zůstala také nabídka dvou variant karoserie - liftback doplňuje kombi.

I přes stejný základ se ale technikům povedlo Octavii opět o něco zvětšit. Začněme liftbackem, který je delší, širší i vyšší. Zároveň je však aerodynamicky efektivnější se součinitelem odporu vzduchu na úrovni 0,24. Stávající provedení mělo nejméně 0,28. Jde tedy o výrazný posun vpřed, který mimo jiné ušetří i palivo a emise.

Octavia III Octavia IV Rozdíl
Délka: 4670 mm 4689 mm +19 mm
Šířka: 1814 mm 1829 mm +15 mm
Výška: 1461 mm 1470 mm +9 mm
Rozvor náprav: 2686 mm 2686 mm +-0 mm
Rozchod kol vpředu: 1549 mm 1543 mm -6 mm
Rozchod kol vzadu: 1540 mm 1535 mm -5 mm
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy