Silnice se rozpadají i v Británii. Co byste měli dělat, když trefíte výtluk?

Martin Přibyl Martin Přibyl
17. 10. 2018 17:30
Britský autoklub RAC zveřejnil nelichotivou statistiku, podle níž mají v Británii stále horší a horší silnice. Šance, že projedete výmol a poškodíte si auto, se tam za posledních dvanáct let zdvojnásobila. Jaký je stav v Česku a jak se chovat, když si ve výtluku s autem něco uděláte?
Česko není jediným evropským státem, kde si řidiči stěžují na kvalitu povrchu.
Česko není jediným evropským státem, kde si řidiči stěžují na kvalitu povrchu. | Foto: Shutterstock

Britský autoklub RAC vede od roku 2006 unikátní statistiku. Počítá, kolik poruch, k nimž musel poslat svoji asistenci, se dá pravděpodobně přičíst špatnému stavu silnic. V roce 2017 jich bylo 14 220. To znamená 1,5 procenta všech výjezdů a také 2,5krát vyšší šanci, že obyvatelé ostrovního království projedou výtluk a poškodí si auto.

Takzvaný výmolový index byl nejhorší v roce 2010, současné číslo je ale nejvyšší za poslední tři roky. "Není pochyb o tom, že řada silnic ve Spojeném království je ve špatné kondici a že se jejich stav zhoršuje," říká David Bizley z RAC.

"Potřebujeme desetiletý plán s vyhrazeným rozpočtem. Jen díky němu se zbavíme restů v preventivní údržbě našich silnic a jedině s ním zastavíme současný mor, kdy se výmoly objevují jako houby po dešti, vždy když je zrovna špatné počasí," dodává zástupce britského autoklubu.

Aby se situace vyřešila, stačilo by prý, aby k současnému rozpočtu na opravu komunikací motoristé přispěli dvěma pencemi za každý litr natankovaného paliva.

V Česku nikdo bohužel podobnou statistiku nevede. Asistenční služby jen potvrzují, že nejčastěji řeší proražené pneumatiky. Nedokážou však určit jejich příčinu. Policie uvádí, že mizivé procento nehod je způsobeno "závadou komunikace". K autu poškozenému ve výmolu ale většina šoférů policii nezavolá.

Lepší informace nabízí server Výmoly.cz, jemuž vloni řidiči nahlásili na 1700 výmolů, které podle nich mohou ohrožovat bezpečnost dopravy. Nejsměrodatnější jsou tak údaje pojišťoven. 

"Naše pojišťovna ročně řeší stovky případů, kdy dojde k tzv. střetu se silnicí. Množství těchto škod se však podle našich expertních odhadů nijak dramaticky během posledních několika let nemění," řekl Aktuálně.cz Jan Marek z pojišťovny Generali.

Dodává, že množství škod je sice setrvalé, ale výše plnění roste. V současné době je 40 000 Kč, ale s ohledem na nové, moderní vozy, jež jsou vybaveny drahou technikou, která ve výtluku rovněž často přijde k úhoně, bude v budoucnu růst. "Havarijní pojištění, které v tomto případě většinou slouží k náhradě škody, má v Česku sjednáno jen 20 až 25 procent řidičů," doplňuje Marek.

Existuje však i jiný, ale relativně náročný způsob, jak takovou nehodu řešit. Nechat si ji uhradit vlastníkem komunikace, kteří bývají pro podobné situace pojištěni. Dálnice a silnice první třídy vlastní stát (zastoupený ŘSD), silnice druhé a třetí třídy kraj a místní komunikace patří obcím. U krajem vlastněných komunikací se většinou musíte obrátit na Správu a údržbu silnic (SÚS).

Ovšem pozor: náhradu škody můžete požadovat jen v případě, že jste zničenou silnici nemohli očekávat. Pokud tedy byl výmol označen značkou, u vlastníka (a stejně tak i u pojišťovny) s žádostí s velkou pravděpodobností nepochodíte. Vždy se také rozhoduje podle dalších okolností, například podle toho, jestli jste dodrželi předepsanou rychlost, jestli jste se museli něčemu vyhýbat a podobně.

Proto je nutné nehodu co nejlepším možným způsobem zdokumentovat - vyfotit poškození i místo, opatřit si svědecké výpovědi, nebojte se zavolat policii. Abyste dostali šanci uspět, musíte být pořádně připraveni.

S opravou poškozeného vozu se pak vyplatí počkat na technika pojišťovny správce komunikace, který si bohužel může dát na čas. Abyste se auta dočkali rychleji, je lepší využít havarijního pojištění. Ve smluvním servisu pojišťovny prakticky vše vyřeší za vás. Jen se budete muset smířit s tím, že je nutné zaplatit spoluúčast.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelná se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy