Řidiče nechávají ve štychu: 18 aut, k nimž nejčastěji vyjíždí asistenční služby

Řidiče nechávají ve štychu: 18 aut, k nimž nejčastěji vyjíždí asistenční služby
Smart forfour (2015, 2016):
Asistenci volalo vloni více než třicet čtyřdveřových Smartů z tisíce přihlášených, vyrobených v letech 2015 a 2016. Nejčastějším problémem je startér a baterie.
Smart fortwo (2015, 2016):
Podobně jako čtyřdveřový Smart je na tom i dvoumístný kraťas. Pro rok výroby 2015 dosáhlo množství zásahů na 32,8 z tisíce, pro rok 2016 na 25,4. Nejčastějším problémem je baterie. Předchozí generace dosahuje paradoxně lepších výsledků.
Fiat 500 (2014, 2015): Mezi průšviháře patří i pětileté Fiaty 500, kromě vadné baterie k nim řidiči pomoc volají i kvůli vadným táhlům v převodovce.
Hyundai i20 (2011-2014): Jako další problematický model se jeví první generace městského Hyundai i20 z let 2011 až 2014. Třeba v případě roku výroby 2013 zaznamenal ADAC 47,2 případu na 1000 přihlášených aut. Problémy jsou s baterií, zapalovacími svíčkami a spínací skříňkou.
Foto: Shutterstock
Martin Přibyl Martin Přibyl
Aktualizováno 6. 6. 2020 11:05
Německý autoklub ADAC provozuje vlastní asistenční službu a jeho „žlutí andělé“ mají napilno. Vloni museli celkem zvládnout 3,75 milionu jednotlivých výjezdů, v průměru více než 10 tisíc denně. Autoklub z takového penza dat vypracoval podrobnou statistiku, najdete v ní auta, která řidiče nejčastěji nechají na silnici ve štychu. A také příčiny těchto poruch.

Největším problémem na cestách bývá baterie, příčinou k povolání asistenční služby byla ve 42 procentech případů. Poměrně časté jsou ale i problémy se systémem řízení motoru, které se na výjezdech podílí 17,4 procenta, a roste také množství řidičů, kteří si asistenci zavolají kvůli pneumatice. Vloni takové defekty v záznamech ADAC poprvé překročily sedm procent. Zástupci autoklubu si to vysvětlují větším rozšířením opravných sad, řada šoférů také výměnu nechá na asistenci.

Ze statistik podle autoklubu také vyplývá, v kolika letech začíná moderním autům odcházet baterie, jako nejčastější příčina závady. Množství hlášených případů nejvýrazněji roste mezi pátým a šestým rokem stáří auta. Po překonání jedenácti let zůstává na vysoké úrovni ale takřka konstantní.

Klasický akumulátor je v moderním autě zatížen celou řadou komfortních elektrických zařízení, zatěžuje ho i systém stop-start nebo nevhodný systém řízení baterie. Aby vydržel dlouho, vyžaduje proto patřičnou péči, pokud například šofér jezdí krátké trasy, měl by ho pravidelně dobíjet.

Zpět ke statistikám: ADAC na základě dat o svých výjezdech vytvořil hodnocení 113 modelů podle toho, jak často jejich majitelé musí volat pomoc "žlutých andělů". Podmínkou pro zařazení do statistiky je minimálně sedm tisíc řešených případů u konkrétního vozu. Počet závad se následně vztáhne na tisíc přihlášených aut v Německu.

Žádný model přitom podle výsledků není vysloveně špatný napříč všemi modelovými roky, najdou se ale ty, u nichž lze objevit vysloveně špatné ročníky, a také ty, které vykazují dobrá čísla nehledě na stáří. Mezi takové patří třeba Toyota Yaris, Toyota Aygo, Mini, Mercedes třídy A nebo BMW X3.

Na opačné případy, které spadají do pěti procent nejhorších, se podívejte do galerie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy