Statistiky německých STK: Zánovní Dacia bývá v horším stavu než jedenáctileté Porsche

Martin Přibyl Martin Přibyl
11. 11. 2019 6:03
Německá organizace TÜV Süd, která má pod patronátem tamní technické kontroly vozidel, vydala svůj letošní žebříček spolehlivosti. Tedy pořadí aut podle toho, jak často u nich technici objevují závažné závady, kvůli nimž musí majitel vozu kontrolu opakovat. Tentokrát propadl i Volkswagen. Podívejte se na výsledky.
Foto: Aktuálně.cz

Žebříček z výsledků STK

TÜV Süd je německé sdružení firem zajišťujících tamní technické kontroly vozidel. Svoji statistiku tedy zakládá právě na výsledcích prověrek technického stavu aut a žebříček sestavuje podle procentuálního podílu tzv. závažných závad. Podobně jako v Česku se jedná o nedostatky, které majitel auta musí do měsíce "vyřešit" a podstoupit opakovanou prohlídku. V Německu na ni za sledované období muselo 21,45 procenta řidičů, pro něž byla STK povinná. To znamená 1,9 milionu aut.

Mezi závažné závady nejčastěji patří nefunkční osvětlení (např. prasklé žárovky potkávacích světel), sjeté brzdy, opotřebované zavěšení kol (včetně tlumičů a pružin), ale také úniky oleje, problémy se systémem řízení motoru nebo výfukem.

Před seřazením do žebříčků se auta ještě rozdělí podle stáří, TÜV Süd tak dokáže nabídnout statistiky pro vozy staré do tří, pěti, sedmi, devíti a jedenácti let.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Vláda schválila pomoc afghánským tlumočníkům

Vláda v pátek schválila program pomoci tlumočníkům, kteří pracovali ve prospěch české armády v Afghánistánu, a jejich rodinám. Program předpokládá finanční pomoc i možnost azylu. O přijetí návrhu informovalo ministerstvo obrany.

Program je podle ministra obrany Lubomíra Metnara (ANO) navržen tak, aby zohlednil náročnost služby jeho potenciálních a prověřených uživatelů a akceptoval jejich individuální preference. Kvůli bezpečnosti a ochraně možných účastníků programu není možné zveřejnit počty tlumočníků ani další specifikaci pomoci, uvedl. Přijetí programu podle ministerstva neohrožuje bezpečnost občanů České republiky a respektuje platnou legislativu.

"Služby afghánských spolupracovníků pro nás byly vždy důležité, a proto jsme jim už v minulosti pomáhali. Na základě těchto zkušeností jsme připravili nový program pomoci specifický pro aktuální situaci po stažení koaličních sil ze země," vysvětlil ministr Metnar. Dodal, že cílem České republiky je umožnit tlumočníkům a jejich rodinám bezpečný a kvalitní život a důstojné sociální podmínky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy