Příprava na budoucnost: V Česku vzniká superrychlá nabíječka pro elektromobily

Martin Přibyl Martin Přibyl
26. 8. 2019 12:02
V Berouně, na dálnici D5 směrem do Prahy, se v druhé polovině září otevře první česká vysokorychlostní nabíjecí stanice IONITY. Na čerpačce OMV budou k dispozici hned čtyři stojany, každý s nabíjecím výkonem až 350 kilowattů. To je sedmkrát více, než kolik nabízí dnes běžné 50kW rychlodobíječky.
Dobíjecí stanice IONITY v Berouně. Funkční bude v polovině září.
Dobíjecí stanice IONITY v Berouně. Funkční bude v polovině září. | Foto: OMV

Výkon je tak velký, že prvním vozem, který plný výkon stanice využije, bude až v roce 2021 luxusní Porsche Taycan (auto bude zprvu, od roku 2020, dostupné jen s možností 250kW rychlodobíjení). Díky vysokému výkonu stanice a připravené palubní síti s ním ale v Berouně bude možné za pouhé čtyři minuty dobít energii na dalších sto kilometrů cesty.

Stanice je silnější i než stávající Superchargery od Tesly. Ty jsou v Česku zatím celkem na třech místech (další dvě se plánují), zvládnou ale jen dobíjecí výkon 120 kilowattů. Právě novopečení majitelé Tesly Model 3 přitom zatím příchod IONITY do Česka ocení nejvíce, jejich vůz totiž v Berouně "pojede" na dobíjecím výkonu 200 kilowattů.

Rychlé dobíjení na hranici možností svého vozu (150 kW) ale budou v Berouně moci využít i majitelé vozů Audi e-tron a dalších. Stanice se s elektroautem domluví a bude ho nabíjet maximálně možným výkonem. V případě e-tronu to znamená naplnit baterii z 10 na 80 procent za 25 minut.

Jedno nabití vyjde v Berouně na 205 korun a je přitom jedno, jak dlouho budete nabíjet, nebo jak velkou máte baterii. Jedná se o paušální částku. Platit půjde pomocí čipu vydaného provozovatelem dobíjecích stanic IONITY nebo klasicky platební kartou.

Síť dobíjecí stanic IONITY je společný projekt koncernů BMW, Daimler, Ford a Volkswagen (včetně značek Audi a Porsche), který má umožnit cestování s elektromobilem po celé Evropě. Celkem by na starém kontinentě mělo vzniknout na čtyři sta stanic, a to především na páteřních tazích na stávajících benzinkách.

V Česku jsou partnery projektu řetězce OMV a Shell. Prvně jmenovaný plánuje kromě berounské stanice postavit příští rok stojany na dalších dvou lokalitách.

Shell podle vyjádření tiskového mluvčího Petra Šindlera čeká na finální potvrzení vhodných míst. Problémem je podle něj zajistit v rozvodné síti patřičný rezervovaný výkon na úrovni jednoho megawattu. "Chtěli bychom se zaměřit na dálnici D1," uvedl Šindler na dotaz Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy