Příprava na budoucnost: V Česku vzniká superrychlá nabíječka pro elektromobily

Martin Přibyl Martin Přibyl
26. 8. 2019 12:02
V Berouně, na dálnici D5 směrem do Prahy, se v druhé polovině září otevře první česká vysokorychlostní nabíjecí stanice IONITY. Na čerpačce OMV budou k dispozici hned čtyři stojany, každý s nabíjecím výkonem až 350 kilowattů. To je sedmkrát více, než kolik nabízí dnes běžné 50kW rychlodobíječky.
Dobíjecí stanice IONITY v Berouně. Funkční bude v polovině září.
Dobíjecí stanice IONITY v Berouně. Funkční bude v polovině září. | Foto: OMV

Výkon je tak velký, že prvním vozem, který plný výkon stanice využije, bude až v roce 2021 luxusní Porsche Taycan (auto bude zprvu, od roku 2020, dostupné jen s možností 250kW rychlodobíjení). Díky vysokému výkonu stanice a připravené palubní síti s ním ale v Berouně bude možné za pouhé čtyři minuty dobít energii na dalších sto kilometrů cesty.

Stanice je silnější i než stávající Superchargery od Tesly. Ty jsou v Česku zatím celkem na třech místech (další dvě se plánují), zvládnou ale jen dobíjecí výkon 120 kilowattů. Právě novopečení majitelé Tesly Model 3 přitom zatím příchod IONITY do Česka ocení nejvíce, jejich vůz totiž v Berouně "pojede" na dobíjecím výkonu 200 kilowattů.

Rychlé dobíjení na hranici možností svého vozu (150 kW) ale budou v Berouně moci využít i majitelé vozů Audi e-tron a dalších. Stanice se s elektroautem domluví a bude ho nabíjet maximálně možným výkonem. V případě e-tronu to znamená naplnit baterii z 10 na 80 procent za 25 minut.

Jedno nabití vyjde v Berouně na 205 korun a je přitom jedno, jak dlouho budete nabíjet, nebo jak velkou máte baterii. Jedná se o paušální částku. Platit půjde pomocí čipu vydaného provozovatelem dobíjecích stanic IONITY nebo klasicky platební kartou.

Síť dobíjecí stanic IONITY je společný projekt koncernů BMW, Daimler, Ford a Volkswagen (včetně značek Audi a Porsche), který má umožnit cestování s elektromobilem po celé Evropě. Celkem by na starém kontinentě mělo vzniknout na čtyři sta stanic, a to především na páteřních tazích na stávajících benzinkách.

V Česku jsou partnery projektu řetězce OMV a Shell. Prvně jmenovaný plánuje kromě berounské stanice postavit příští rok stojany na dalších dvou lokalitách.

Shell podle vyjádření tiskového mluvčího Petra Šindlera čeká na finální potvrzení vhodných míst. Problémem je podle něj zajistit v rozvodné síti patřičný rezervovaný výkon na úrovni jednoho megawattu. "Chtěli bychom se zaměřit na dálnici D1," uvedl Šindler na dotaz Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

USK Praha porazilo s navrátivšími Američankami Szekszárd 83:56

Basketbalistky USK Praha zvítězily v domácím utkání 3. kola Evropské ligy nad maďarským Szekszárdem jednoznačně 83:56 a získaly druhou výhru v tomto ročníku prestižní soutěže.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 18 body navrátivší se americká pivotka Brionna Jonesová, její krajanka Alyssa Thomasová pak se 14 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Hostům nestačilo ani 15 bodů Zaly Friškovecové a prohrály v Eurolize i třetí zápas.

V dalším utkání skupiny A zavítá pražský celek na hřiště úřadujícího šampiona Jekatěrinburgu. Tam sehraje duel 27. října.

Aktualizováno před 8 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy