Už o tomto víkendu zaplní české silnice. Devět znaků typického dušičkového řidiče

Martin Přibyl Martin Přibyl
2. 11. 2018 6:02
Tento víkend vyrazí na silnice ve větší míře také sváteční, "dušičkoví" řidiči. Pro řadu z nich to bude poslední letošní cesta autem. "Zazimují chatu nebo chalupu, vypraví se na hřbitov a následně své auto odloží do garáže," říká Roman Budský z Týmu dopravní bezpečnosti. Podzimní počasí a brzy padající tma na ně přitom kladou výrazně vyšší požadavky než zbytek roku. Čím se vyznačují a jak se chovat, když je na silnici potkáte? Ve spolupráci s odborníky z Týmu dopravní bezpečnosti jsme pro vás připravili jejich typologii. Pro všechny na silnici platí ovšem jediné - ohleduplnost.

Jen pro upřesnění, netvrdíme, že všichni senioři za volantem jsou špatní řidiči. I lidé, kteří nejezdí denně, mohou být dobrými šoféry. Během dušičkového víkendu ale na silnice vyrážejí i ti, kteří nejsou tak pohotoví. Tak jako i jindy v roce na silnici platí jediné, je třeba být ohleduplný vůči ostatním.

Foto: Thinkstock

1. Jedou pořád stejně rychle

Nevyježdění řidiči často nejsou schopni se při jízdě držet rychlostních omezení. "Mimo obec, na přehledném, rovném úseku jedou zbytečně pomalu a naopak v obci zbytečně rychle," popisuje jejich chování Roman Budský. V praxi tedy budou udržovat svých 60-70 km/h téměř všude a za všech okolností a nejsou schopni upravit svoji rychlost podle okolních podmínek.

Výsledkem je to, že na volné silnici ostatní šoféry zdržují, ve městě pak zbytečně ohrožují ostatní účastníky dopravy. Často nesundají nohu z plynu ani u nepřehledných křižovatek nebo v blízkosti přechodu pro chodce.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 6 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy