Při závěrečných testech v autoškole budou nově i videa. Má to zlepšit podobu zkoušek

ČTK Eva Srpová ČTK, Eva Srpová
19. 1. 2022 10:52
Žadatelé o řidičské oprávnění se musí připravit na další novou sadu otázek, která přibydou do testu už v polovině února. Jde o 35 otázek a tři otázky formou videa. Snahou Ministerstva dopravy a Asociace autoškol je připravit budoucí řidiče na aktuální trendy v provozu.
Nová generace testových otázek pro autoškolu | Video: Asociace autoškol ČR

Testy v autoškolách se mají postupně modernizovat. Proto se několikrát za letošní rok přidá na seznam možných otázek, které se objevují při závěrečném testu, další sada. Připraveno je celkem sto nových textových otázek a dvacet animovaných.

Od poloviny února tak bude součástí zkoušek autoškol celkem 38 otázek a poprvé mezi nimi budou zařazeny i tři video otázky. Nová sada testů se věnuje například jízdě za snížené viditelnosti či řešení situací na různých typech křižovatek. Nové zkušební otázky představili zástupci ministerstva dopravy, autoškol a dopravní policie.

"Bezpečnost silničního provozu je jednou z mých priorit, proto oceňuji, že v první polovině února letošního roku budou do testů pro nové zájemce o řízení zařazeny nové otázky, které připravují na každodenní situace za volantem. Také se v této sadě poprvé u nás objeví i video otázky, což je věc, kterou budeme v budoucnu dále rozvíjet," řekl ministr dopravy Martin Kupka.

Nová sada obsahuje 35 textových otázek doplněných obrázkovou simulací a tři video otázky a do zkoušek budou zařazeny od 13. února. Zájemci si je budou moci vyzkoušet i na webu noveotazky.cz. Ministerstvo začalo nové otázky zařazovat do zkoušek už loni, nyní jich je téměř 900. Každý žadatel v současnosti u zkoušky řeší 25 příkladů, ročně v Česku žádá o řidičské oprávnění zhruba 120 tisíc zájemců. Test z autoškoly si můžete vyzkoušet zde.

"V textových otázkách ze zkoušky z předpisů o provozu na pozemních komunikacích a zdravotnické přípravy se nyní zaměřujeme na aktuální témata, jako je jízda automobilem za snížené viditelnosti, což je téma v zimě velmi aktuální," popsal novou sadu předseda Asociace autoškol Aleš Horčička. Otázky by měly být zaměřeny na reálné dopravní události, sada je složena ze statických i dynamických dopravních situací. Zároveň by měly zamezit případům, kdy se uchazeči o řidičské oprávnění otázky naučí nazpaměť.

Na skladbě nových otázek spolupracovala i dopravní policie. Podle jejího šéfa Jiřího Zlého příklady vycházejí z praxe. "Z učeben a od počítače se tak lehce uchazeč o řidičské oprávnění dostává do každodenního provozu, i když zrovna nesedí s instruktorem za volantem. To je pro nás důležité," dodal Zlý.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Policisté před Tour de France opět prohledali pokoje týmu Bahrajn Victorious

Cyklistický tým Bahrajn Victorious krátce před startem Tour de France zažil další policejní razii. Dánští policisté na žádost francouzských vyšetřovatelů prohledali hotelové pokoje i vozy členů týmu, kde v roli jednoho ze sportovních ředitelů od letoška působí Roman Kreuziger. Podle představitelů stáje začala akce v půl šesté ráno, trvala dvě hodiny a policie nic nezabavila.

Tým Bahrajn Victorious byl terčem razie již loni během Tour de France a také před třemi dny. Před rokem policisté přišli do hotelu v Pau po sedmnácté etapě, státní zastupitelství tehdy uvedlo, že zahájilo vyšetřování kvůli podezření z držení zakázaných látek.

Pondělní razie v domech cyklistů a dalších členů stáje před odjezdem na Tour byla podle nich "úmyslným pokusem poškodit pověst týmu". Žádné výsledky vyšetřování zatím nedostali.

Nejslavnější cyklistický závod začne v Kodani páteční časovkou.

před 12 minutami

Výkon česká ekonomiky překvapil, v prvním čtvrtletí stoupla o 4,9 procenta

Česká ekonomika letos v prvním čtvrtletí stoupla meziročně podle zpřesněného odhadu o 4,9 procenta, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). Statistici tak zlepšili svůj odhad z konce května, kdy uváděli růst o 4,8 procenta. Mezičtvrtletní růst hrubého domácího produktu (HDP) zůstal na 0,9 procenta. V prvním čtvrtletí loňského roku, které bylo negativně ovlivněno pandemií nemoci covid-19, naopak výkon ekonomiky meziročně klesl.

Statistici už v květnu uvedli, že k posílení výkonu ekonomiky proti loňsku přispěly podle statistiků hlavně výdaje na konečnou spotřebu domácností a tvorba hrubého kapitálu. Naopak negativní vliv měla na vývoj HDP zahraniční poptávka. V dnešní zprávě doplnili, že reálná spotřeba domácností se meziročně zvýšila o tři procenta a mezičtvrtletně klesla o 0,4 procenta. Míra úspor domácností klesla meziročně i mezičtvrtletně.

"Úhrn reálných peněžních a nepeněžních příjmů domácností na obyvatele poklesl v 1. čtvrtletí proti předchozímu čtvrtletí o 5,6 procenta, meziročně o 4,4 procenta, a to zejména kvůli vysokému růstu cen," sdělil ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

před 15 minutami

Fond J&T Arch Investments koupí 9,99 procenta v Moneta Money Bank

Fond J&T Arch Investments koupí 9,99 procenta akcií Moneta Money Bank od fondu Petrus Advisers. V následující dnech fond plánuje požádat Českou národní banku o schválení nabytí kvalifikované účasti. 

Minoritní podíl fond koupí ve dvou krocích. První část ve výši 8,89 procenta nabude bezprostředně, zbývajících 1,1 procenta pak pořídí do konce roku. Fond akcie kupuje za prémii oproti aktuální tržní ceně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy