Při závěrečných testech v autoškole budou nově i videa. Má to zlepšit podobu zkoušek

ČTK Eva Srpová ČTK, Eva Srpová
19. 1. 2022 10:52
Žadatelé o řidičské oprávnění se musí připravit na další novou sadu otázek, která přibydou do testu už v polovině února. Jde o 35 otázek a tři otázky formou videa. Snahou Ministerstva dopravy a Asociace autoškol je připravit budoucí řidiče na aktuální trendy v provozu.
Nová generace testových otázek pro autoškolu | Video: Asociace autoškol ČR

Testy v autoškolách se mají postupně modernizovat. Proto se několikrát za letošní rok přidá na seznam možných otázek, které se objevují při závěrečném testu, další sada. Připraveno je celkem sto nových textových otázek a dvacet animovaných.

Od poloviny února tak bude součástí zkoušek autoškol celkem 38 otázek a poprvé mezi nimi budou zařazeny i tři video otázky. Nová sada testů se věnuje například jízdě za snížené viditelnosti či řešení situací na různých typech křižovatek. Nové zkušební otázky představili zástupci ministerstva dopravy, autoškol a dopravní policie.

"Bezpečnost silničního provozu je jednou z mých priorit, proto oceňuji, že v první polovině února letošního roku budou do testů pro nové zájemce o řízení zařazeny nové otázky, které připravují na každodenní situace za volantem. Také se v této sadě poprvé u nás objeví i video otázky, což je věc, kterou budeme v budoucnu dále rozvíjet," řekl ministr dopravy Martin Kupka.

Nová sada obsahuje 35 textových otázek doplněných obrázkovou simulací a tři video otázky a do zkoušek budou zařazeny od 13. února. Zájemci si je budou moci vyzkoušet i na webu noveotazky.cz. Ministerstvo začalo nové otázky zařazovat do zkoušek už loni, nyní jich je téměř 900. Každý žadatel v současnosti u zkoušky řeší 25 příkladů, ročně v Česku žádá o řidičské oprávnění zhruba 120 tisíc zájemců. Test z autoškoly si můžete vyzkoušet zde.

"V textových otázkách ze zkoušky z předpisů o provozu na pozemních komunikacích a zdravotnické přípravy se nyní zaměřujeme na aktuální témata, jako je jízda automobilem za snížené viditelnosti, což je téma v zimě velmi aktuální," popsal novou sadu předseda Asociace autoškol Aleš Horčička. Otázky by měly být zaměřeny na reálné dopravní události, sada je složena ze statických i dynamických dopravních situací. Zároveň by měly zamezit případům, kdy se uchazeči o řidičské oprávnění otázky naučí nazpaměť.

Na skladbě nových otázek spolupracovala i dopravní policie. Podle jejího šéfa Jiřího Zlého příklady vycházejí z praxe. "Z učeben a od počítače se tak lehce uchazeč o řidičské oprávnění dostává do každodenního provozu, i když zrovna nesedí s instruktorem za volantem. To je pro nás důležité," dodal Zlý.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy