Nové kilometry a dálnice zdarma pro elektromobily. Novinky roku 2020 pro řidiče

Martin Přibyl Martin Přibyl
2. 1. 2020 6:02
Rok 2020 bude v mnohém pro automobilový sektor přelomový. Automobilky pocítí tlak na snižovaní emisí oxidu uhličitého a ten se pochopitelně dotkne i řidičů nebo těch, kteří si příští rok chtěli auto koupit. Připravili jsme přehled veškerých novinek.
Foto: Ministerstvo dopravy

Auta do zásuvky pojedou po dálnici zdarma

Rok 2020 je tím posledním, kdy budou v platnosti klasické vylepovací dálniční známky. V roce 2021 přejdou i osobní auta na elektronické kupony, které budou mít klouzavou 365denní platnost. To znamená, že známka bude platit rok od chvíle, kdy si ji řidič koupí.

Příští rok ale vše zůstává při starém. Dálniční známky se tedy budou nadále vylepovat do pravého spodního rohu čelního skla. Roční kupon vyjde na 1500 korun a platí od prvního prosince 2019 do 31. ledna 2021.

Jedna novinka tu ale je. Od pořízení dálniční známky jsou osvobozeny bateriové elektromobily, auta na vodík a také hybridy do zásuvky, jejichž normované emise CO2 nepřesáhnou padesát gramů na kilometr.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Firma Coca-Cola HBC v Česku a na Slovensku loni snížila zisk o 89 procent

Firmě Coca-Cola HBC Česko a Slovensko loni meziročně klesl zisk o 89 procent na 40,3 milionu korun po předloňských 366 milionech Kč. Čistý obrat firmy se v roce 2020 proti předchozímu roku snížil o 15,3 procenta na 6,8 miliardy Kč, uvedla firma ve výroční zprávě umístěné do Sbírky listin. Loňský rok podle ní výrazně poznamenala pandemie covid-19, kdy byly zavřené restaurace a podobné provozy.

Nový ředitelem společnosti se loni stal Dan Timotin. Ve funkci vystřídal Mariu Anargyrou-Nikolić, která převzala vedení společnosti v Řecku a na Kypru. Navzdory pandemii firma loni spustila výstavbu nového plně automatizovaného skladu ve výrobním areálu v pražských Kyjích, nahradí distribuční centrum v Praze - Horních Počernicích. Sklad měl stát podle dřívějších informací půl miliardy Kč.

Coca-Cola půdobí na českém trhu od roku 1991, na Slovensku od roku 1993. Společná operační jednotka, která vznikla před 11 lety, patří do skupiny Coca-Cola Hellenic operující v 28 zemích Evropy, Asie a Afriky. V minulém režimu nešlo o soukromou společnost, vyráběl ji národní podnik Fruta Brno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy