Nejúspornější sedmimístná auta na trhu. I rodina se dá převézt za rozumné peníze

Jan Matoušek Jan Matoušek
16. 5. 2022 6:02
Léto a doba dovolených se pomalu blíží, spousta lidí pak třeba k moři nebo za památkami vyrazí autem. Při stoupajících cenách paliv pak může být spotřeba jedním z faktorů, který bude hrát při koupi vozu důležitou roli. Redakce Aktuálně.cz proto vytvořila žebříček nejúspornějších sedmimístných aut na trhu s cenou kolem milionu korun.

V následujícím žebříčku jsou zahrnuty automobily se spalovacím, tedy benzinovým nebo naftovým, motorem včetně mildhybridů i plnohodnotných hybridů. Žebříček je sestaven podle přepočtu nákladů na jeden ujetý kilometr. Pro benzin je počítána cena 43,70 koruny za litr, pro naftu 46,01 koruny za litr.

Ceny vycházejí z dat specializovaného webu mBenzin.cz a odpovídají době tvorby článku ve čtvrtek 12. května. Data o spotřebě potom vycházejí z oficiálních údajů zveřejněných samotnými automobilkami z testovacího cyklu WLTP. Je možné, že například při plném zatížení sedmi cestujícími a jejich zavazadly, se mohou hodnoty spotřeby paliva lišit. Na přehled se podívejte do galerie.

Foto: Dacia

Dacia Jogger - 2,45 Kč/km

Asi nepřekvapí, že Dacia Jogger patří mezi sedmimístná auta s nejnižšími kilometrovými náklady. A to ať už je řeč o čistě benzinové verzi s výkonem 81 kW, tak i provedení s pohonem na LPG o výkonu 74 kW. Druhá jmenovaná verze se spotřebou 7,6 litru plynu na 100 km se dokonce dostane pod dvě koruny na kilometr. A i když řidič vyprázdní zásobník plynu a přejde 50litrovou nádrž na benzin, pořád se pohybuje kolem 2,62 koruny na kilometr. Nejlevněji je přitom plynový Jogger možné pořídit se sedmi sedadly od 421 500 korun.

Verze poháněná čistě na benzin má průměrnou spotřebu na úrovni 5,6 l/100 km, což znamená, že kilometr v ní vychází přibližně na 2,45 koruny. Oba motory mají výhradně ruční řazení. Pořizovací cena je opět bezkonkurenční, od 434 tisíc korun. Levnější sedmimístné auto než Jogger na českém trhu není.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Lidé už požádali o příspěvek 5000 Kč asi pro 211 tisíc dětí

Lidé již zažádali o jednorázový příspěvek 5000 korun asi pro 211 tisíc dětí. Uvedl to v úterý ráno na Twitteru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Celkem by mohlo podle ministerstva dostat příspěvek 1,1 milionu domácností zhruba na 1,6 milionu dětí. Z nich pro 240 tisíc dětí dostanou lidé dávku automaticky, protože na ně již pobírají dětské přídavky. Výdaje na mimořádný příspěvek dosáhnou asi 7,8 miliardy korun. Příspěvkem chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny.

Dávka je určena na všechny děti s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku, kterým nebylo letos k 1. srpnu ještě 18 let, nebo které se do konce tohoto roku teprve narodí. Získat ji mohou rodiny s loňským hrubým příjmem do milionu korun. Domácnosti s přídavky na děti příspěvek dostávají automaticky a ostatní o něj musí požádat buď on-line na webu ministerstva, nebo osobně přes tzv. Czech Pointy. Celkem bylo podle dnešních informací Jurečky podáno už přes 132 tisíc žádostí, z toho přes on-line aplikaci asi 117 tisíc a na Czech Pointech přes 15 tisíc.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů, Tchaj-pej to odsoudil

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů včetně diplomatické zástupkyně ve Spojených státech. Chce je tím potrestat za údajnou podporu nezávislosti Tchaj-wanu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na čínská státní média. Tchajwanské ministerstvo zahraničí sankce odsoudilo a označilo je za zastrašování.

Sankce přicházejí poté, co na začátku srpna navštívila Tchaj-pej předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Podle Číny, která považuje demokraticky spravovaný Tchaj-wan za nedílnou součást svého území, krok vyslal špatný signál tchajwanským politickým silám usilujícím o nezávislost ostrova. V neděli a v pondělí byla na Tchaj-wanu také delegace amerického Kongresu.

Mezi osobami, na něž čínský úřad pro záležitosti Tchaj-wanu uvalil sankce, je nově šéfka diplomatického zastoupení Tchaj-wanu ve Spojených státech Siao Mej-čchin, předseda tchajwanské Rady národní bezpečnosti či politici z vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP). Podle Pekingu osoby na sankčním seznamu "úmyslně zvýšily napětí v Tchajwanském průlivu a lehkomyslně podkopaly stabilitu a mír v regionu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V pondělí přibylo v Česku 2881 případů covidu, pozitivní testy byly častější

V pondělí v Česku přibylo 2881 potvrzených případů koronaviru. Proti minulému týdnu je to mírný pokles. Méně se ale také testovalo, pozitivita byla u všech tří typů testů vyšší. Od víkendu se zvýšil počet hospitalizovaných, je jich téměř tisíc. Incidence se v posledních dnech mění jen minimálně, na 100 000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 116 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V mezitýdenním srovnání epidemie v ČR zpomaluje od konce července. Výjimkou byla sobota, kdy se počet nově nakažených proti předchozímu týdnu zvýšil asi o 50.

Trvale se ale snižuje také zájem o testy. V pondělí jich laboratoře provedly asi 10 000, zhruba o tisíc méně než o týden dříve. U nejpočetnějších diagnostických testů, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, se covid prokázal u více než 36,5 procenta vzorků. Je to nejvyšší pozitivita zhruba za dva týdny. Preventivní testy odhalily covid u necelých devíti procent testovaných a epidemiologické testy, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, měly pozitivitu 23 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy