Třída, která pomalu vymírá. Auta do města jsou ohroženým druhem, tato ještě koupíte

Jan Matoušek Jan Matoušek
22. 11. 2021 6:02
Když Toyota začátkem listopadu představovala nové Aygo X, vyjádřili zástupci značky myšlenku, že je jejich miniauto do jisté míry unikátní. Přichází totiž do segmentu, který mnozí konkurenti v posledních letech vyklidili nebo přešli na mnohem dražší elektrický pohon. A jak se dozvíte v následujícím přehledu, kdysi početná kategorie dostupných aut do města i v Česku skutečně vymírá.

Prodeje miniaut

Miniauta patří na českém trhu již poměrně tradičně mezi nejméně oblíbenou kategorii aut. Od ledna do října podle Svazu dovozců automobilů (SDA) koupili Češi 2772 vozidel v tomto segmentu. Nejoblíbenější je dosluhující Toyota Aygo, následují Hyundai i10 a Suzuki Ignis. Všechny modely se ale prodávají jen ve stovkách kusů. A stále se ještě ze skladových zásob prodalo devět desítek Škod Citigo, třebaže do výroby už přes rok zadat nejde.

Prodeje miniaut v Česku - leden až říjen 2021

1. Toyota Aygo 656 ks
2. Hyundai i10 627 ks
3. Suzuki Ignis 475 ks
4. Citroën C1 202 ks
5. Fiat Panda 201 ks
6. Peugeot 108 179 ks
7. Kia Picanto 146 ks
8. Fiat 500/500e 97 ks
9. Škoda Citigo 92 ks
10. Volkswagen up! 87 ks
11. Dacia Spring Electric 10 ks

Pokud se ptáte, proč jsou vlastně miniauta ohrožená, je to často kvůli flotilovým emisím CO2 a případným pokutám za jejich překročení. Ve třídě nejmenších aut jsou tradičně menší marže a automobilkám se nevyplácí příliš investovat do hybridních technologií, jako je tomu u větších aut - cena by pak byla příliš vysoká, a tudíž i nepřijatelná pro koncového spotřebitele. Ostatně stačí se podívat na aktuální ceny nejmenších elektromobilů atakující přinejlepším půlmilionovou hranici. Třeba v Česku bez dotací je to suma, za niž se dá koupit klidně rodinné kombi o dvě třídy výše. Dovolit si tak nabídnout nehybridní miniauto může třeba Toyota, která má kvůli hybridům nízký průměr za celou značku, a Aygo ho tedy zvedne spíše nepatrně. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

Letošní podzim se v Klementinu zařadil mezi desetinu nejteplejších od roku 1775. Průměrná teplota od září do listopadu byla 11,6 stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Indii vypukly potyčky mezi vojáky a místními horníky, zemřelo 13 lidí

Vesničané na severovýchodě Indie zapálili několik vojenských vozidel poté, co tam vojáci nedopatřením zabili šest horníků, jež považovali za vzbouřence. Při následných potyčkách pak příslušníci ozbrojených sil usmrtili dalších sedm místních, napsala agentura AP s odkazem na vyjádření místních činitelů. Při střetech rovněž zemřel jeden voják. Incidenty vyšetřují místní úřady.

Podle důstojníka armády spustili vojáci palbu na vozidlo poblíž hranic s Barmou, když dostali zprávy o očekávaném pohybu vzbouřenců v oblasti. Podle jednoho z místních představitelů však byli v autě indičtí horníci.

Rozlícení vesničané následně zapálili dvě vojenská auta, vojáci na ně začali střílet a zabili dalších sedm lidí. Při potyčkách rovněž zemřel jeden voják.

Indický ministr vnitra Amit Šáh uvedl, že jej tento "nešťastný incident" velmi mrzí, a prohlásil, že záležitost vyšetří vláda státu Ásám, kde k němu došlo.

Indické vládní jednotky se na severovýchodě země potýkají s řadou povstaleckých skupin, které po útocích na indické vojáky často hledají úkryt právě v sousední Barmě.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Výbuch sopky Semeru v Indonésii připravil o život nejméně 13 lidí

Po výbuchu sopky Semeru na indonéském ostrově Jáva zemřelo nejméně 13 lidí a 98 jich utrpělo zranění, informoval podle světových agentur místní úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB. Původně hovořil o jedné oběti a nejméně čtyř desítkách raněných. Deset lidí, kteří byli po erupci uvězněni v okolí místních dolů, se záchranářům podařilo přesunout do bezpečí.

Semeru je nejvyšší horou na Jávě, měří přes 3600 metrů nad mořem. V sobotu začala sopka chrlit lávu a popel, sopečná mračna zahalila blízké vesnice a lidé začali z oblasti prchat, píše agentura Reuters. Erupce podle úřadů zničila řadu budov a poničila rovněž důležitý most spojující okres Lumajang a město Malang.

Mezi raněnými jsou podle BNPB dvě těhotné ženy. Z obětí se zatím podařilo identifikovat pouze dvě, uvedl úřad.

Sopka Semeru naposledy vybuchla v lednu, erupce se tehdy obešla bez obětí na životech. V Indonésii, kde žije přes 270 milionů obyvatel, je téměř 130 aktivních sopek. Tato oblast je součástí takzvaného ohnivého kruhu, což je pás kolem zlomových linií v Tichém oceánu s častým výskytem zemětřesení a sopečných erupcí.

Evropské středomořské seizmologické centrum (EMSC) informovalo, že oblast severně od ostrova Halmahera zasáhlo zemětřesení o síle šesti stupňů. Zatím nejsou zprávy o obětech či větších škodách. Halmahera leží asi 2000 kilometrů severovýchodně od Semeru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy