Konec spalovacích Fordů. Všechny evropské osobní modely budou od roku 2030 elektrické

Martin Přibyl Martin Přibyl
17. 2. 2021 12:36
Evropská pobočka automobilky Ford představila nový plán svého dalšího růstu na starém kontinentu. Jeho součástí je výrazný příchod k elektrifikaci, osobní Fordy nebudou od roku 2030 dostupné jinak než jako čisté elektromobily.
Ford Mustang Mach-E jako začátek elektrické budoucnosti Fordu. První kusy dorazí do Evropy v tomto roce.
Ford Mustang Mach-E jako začátek elektrické budoucnosti Fordu. První kusy dorazí do Evropy v tomto roce. | Foto: Ford

Do zásuvky by měly být všechny osobní Fordy prodané v Evropě již od poloviny roku 2026, o čtyři roky později pak značka počítá s tím, že Focus a spol. budou jen a jen čistými elektromobily.

Posun by měl proběhnout i v případě užitkových aut, všechny jejich modely v nabídce Fordu by od roku 2024 měly být dostupné i jako hybrid do zásuvky nebo čistý elektromobil a v roce 2030 by pak prodeje těchto variant měly tvořit dvě třetiny. Na rozdíl od osobáků ale automobilka mlčí o tom, kdy ukončí prodej spalovacích verzí svých dodávek.

Plošný přechod k elektromobilitě je další fází plánu k dlouhodobě udržitelné budoucnosti automobilky v Evropě. Ten již nese první ovoce, ve čtvrtém čtvrtletí roku 2020 se evropský Ford vrátil do černých čísel.

"Po úspěšné restrukturalizaci a návratu k ziskovosti na konci loňského roku nyní s potěšením vstupujeme do další fáze našeho plánu, vedeni závazkem přinášet našim zákazníkům expresivní nové vozy, zatímco zrychlujeme směřování k plně elektrické budoucnosti Fordu v Evropě," řekl Stuart Rowley, prezident Ford of Europe. "Očekáváme, že i letos budeme v Evropě pokračovat v silném pozitivním trendu a zůstaneme na dobré cestě k dosažení cílové šestiprocentní EBIT marže."

Globálně chce značka do elektrických pohonných ústrojí investovat 22 miliard dolarů, tedy takřka půl bilionu korun.

V Evropě by jedna miliarda dolarů měla připadnout na továrnu v německém Kolíně, kde se v současné době vyrábí hatchback Fiesta. Do budoucna by se jako první evropský závod Fordu měla zabývat pouze výrobou elektromobilů. Od roku 2023 by v ní mělo vznikat elektroauto postavené na platformě MEB německého koncernu Volkswagen, s nímž Ford podepsal dohodu o strategické spolupráci. V Kolíně navíc vznikne prostor pro další čistě elektrický model.

Přechod k elektromobilitě je pro Ford klíčový kvůli avizovanému zákazu prodeje aut se spalovacími motory ve Velké Británii. Na pro Ford nejdůležitějším evropském trhu chtějí v roce 2030 zakázat prodej aut se spalovacími motory, do roku 2035 mají dostat výjimku jen plug-in hybridy a full hybridy schopné krátkodobé jízdy čistě na elektřinu.

Evropská odnož americké automobilky je přitom zatím nejvýznamnějším hráčem, který se k podobnému přechodu na elektromobilitu přihlásil. Od roku 2025 chce pouze čistě elektrická auta nabízet britský Jaguar, luxusní Bentley plánuje přechod na rok 2030 a ve stejném roce by auta se spalovacím motorem nemělo prodávat ani švédské Volvo. Uvedl to jeho šéf Hakan Samuelsson.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Sprinterka Pírková skončila místo semifinále HME na ošetřovně

Sprinterka Marcela Pírková na halovém mistrovství Evropy v Toruni díky vyrovnanému osobnímu rekordu 7,34 sekundy postoupila do semifinále šedesátky, ale na jeho start se nepostaví. Bezprostředně za cílem rozběhu totiž spadla a zranila se. Místo přípravy na semifinále zamířila na ošetřovnu a na hotel.

Ve vyrovnaném pátém rozběhu skončila pětadvacetiletá Češka šestá, ale byl to nejrychlejší ze všech pěti běhů, takže vedle čtyř přímo postupujících z něj prošly další tři závodnice na čas.

Pírková se z toho ale ani nestihla radovat. Těsně za cílovou čárou spadla, jen těžko se zvedla a kulhala. "Marcela si s největší pravděpodobností natrhla zadní stehenní sval. Chladíme, stáhli jsme to. Jde na ultrazvukové vyšetření na hotel. Sotva chodí, na běh to určitě není," řekla České televizi šéflékařka české reprezentace Karolína Velebová.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy