Konec podvodů a pojízdných vraků? Kontroly STK zpřísní

ČTK ČTK
20. 3. 2012 13:55
Ministerstvo dopravy chystá zpřísnění dohledu nad Stanicemi technické kontroly
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ministerstvo dopravy chystá zpřísnění dohledu nad Stanicemi technické kontroly (STK). Právě benevolentní STK jsou podle odborníků jednou z příčin vysokého výskytu aut s pozměněnými identifikátory nebo v nevyhovujícím technickém stavu na silnicích.

Se zvýšením dohledu nad stanicemi počítá novela zákona o podmínkách provozu na pozemních komunikacích, která je připravená na projednání vládou.

Novela mimo jiné zavádí novou povinnost provozovatelů STK provádět každý rok vnitřní audity. Pokud povinnost neplní, přijdou o oprávnění. Každé tři roky čeká STK také vnější audit.

Kontrolní technici se budou muset nově každé tři roky povinně doškolovat, a to jak z novinek v oblasti legislativy, tak i z nové techniky. Upravit by se měly rovněž sankce.

Na kamery nejsou peníze

Novela počítá i se zavedením kamerového dohledu, kdy by bylo možné z centrálního stanoviště on-line kontrolovat práci v jednotlivých stanicích.

"Zavedení systému do praxe však závisí na finančních možnostech ministerstva, které jsou teď velmi omezené," říká mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák.

Jen počáteční náklady na zavedení monitorování STK kamerami odhaduje resort na zhruba deset milionů korun. „Kromě toho by musely jednotlivé STK investovat přibližně 100 000 korun," dodává Novák.

Ministerstvo dopravy zároveň připravilo vyhlášku, která rozšiřuje úkony, které budou muset technici při kontrolách provádět. STK mají nově kontrolovat například účinnost tlumičů nebo měřit propustnost světla u skel.

Přes 100 kontrol ročně

V Česku funguje přes 300 STK. Ministerstvo loni provedlo 108 kontrol STK a 99 kontrol stanic měření emisí. Osvědčení kontrolního technika nikomu neodebralo.

Na českých silnicích jezdí okolo 4,6 milionu osobních aut s průměrným stářím téměř 14 let.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy