Jawa chystá nejsilnější motorku v historii. Prý luxus

Radek Pecák Radek Pecák
30. 7. 2013 11:00
Po letech se do nabídky strojů Jawa vrátí model 350
Foto: Aktuálně.cz

Premiéru nového motocyklu vlastní konstrukce - nejsilnějšího, jaký kdy vyráběla - chystá Jawa Moto na jaro příštího roku. Informaci online deníku Aktuálně.cz potvrdil obchodní manažer Jawa Moto Jiří Kraft.

"Bude to zcela nový motocykl s motorem, který jsme si sami vyvinuli," informuje Kraft. "Bude to vodou chlazený řadový dvouválec se zdvihovým objemem válců 1000 cm3," dodal. Půjde tedy o největší motocykl, který kdy Jawa nabízela běžným zákazníkům.

Motocykl by měl podle Krafta konkurovat strojům jako je Ducati Diavel či jiné luxusní jednostopé stroje.

Další novinkou Jawy by měl být ještě letos návrat klasické "třispadadesátky" do nabídky pro tuzemské i další zákazníky v Evropě. Motorka s dvoudobým motorem kvůli neplnění emisních norem se musela v Evropě přestat prodávat v polovině minulého desetiletí. "Teď jsme ale udělali úpravy na karburátoru, přidali katalyzátory a prodloužili převody a díky tomu emisní normu Euro 3 opět splníme," sdělil Kraft.

Přiznává ale, že je to krátkodobé řešení, protože až za zhuba tři roky vstoupí v platnost motocyklová emisní norma Euro 4, bude to pro tuzemské motorkáře znamenat definitivní konec tohoto letitého stroje. 

Motorku mezitím stále v Jawě vyráběli a vyváželi mimo Evropu. Dokonce se stále jedná o vůbec nejprodávanější výrobek Jawy z Týnce nad Sázavou. Zhruba dva tisíce kusů každý rok putují především do střední a Jižní Ameriky, například na Kubu.

Jawa 250 už není v nabídce

Jawa již vloni přestala vyrábět motocykl kategorie 250 cm3, nyní tedy nabízí motocykly 50 Robby a 125 Travel. V Jawě ale velmi vážně uvažují o tom, že s produkcí těchto motocyklů v blízké budoucnosti skončí.

"Potřebný materiál a díly, které se používají při výrobě "padesátky", nás při nákupu stojí patnáct tisíc korun. A to jsme ještě nezapočítali žádnou práci a další náklady. Přitom motocykl se včetně DPH prodává za 30 tisíc Kč," vysvětluje Kraft, proč se taková výroba v současné době Jawě nevyplatí. Navíc, čínská konkurence prodává obdobné motocykly právě za oněch 15 tisíc Kč, takže Jawa může jen obtížně konkurovat.

V budoucnosti se tedy chce Jawa orientovat na výkonnější stroje. K loňské novince Jawa 660 Sportard přibude příští rok zmiňovaný "litr" a třetí do party by podle Krafta měl být stroj v kubatuře od 400 do 600 cm3. "Umím si klidně představit, že se bude opět jmenovat Jawa 350, přestože objem bude větší," sděluje Kraft. Zatím ale podle něho o vzhledu, výkonu, ani přesném zacílení stroje rozhodnuto nebylo. Pravděpodobné je ovšem cestovní enduro.

V současné době Jawa v Týnci nad Sázavou zaměstnává necelou stovku lidí. Výsledky hospodaření firma, kterou od roku 1996 vlastní Jihostroj Velenice, nezveřejňuje.

Výrobní kapacita továrny v Týnci nad Sázavou je  zhruba 5-10 tisíc motocyklů ročně, v současnosti se ale pohybuje od dvou do tří tisíc za rok. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Lidé už požádali o příspěvek 5000 Kč asi pro 211 tisíc dětí

Lidé již zažádali o jednorázový příspěvek 5000 korun asi pro 211 tisíc dětí. Uvedl to v úterý ráno na Twitteru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Celkem by mohlo podle ministerstva dostat příspěvek 1,1 milionu domácností zhruba na 1,6 milionu dětí. Z nich pro 240 tisíc dětí dostanou lidé dávku automaticky, protože na ně již pobírají dětské přídavky. Výdaje na mimořádný příspěvek dosáhnou asi 7,8 miliardy korun. Příspěvkem chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny.

Dávka je určena na všechny děti s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku, kterým nebylo letos k 1. srpnu ještě 18 let, nebo které se do konce tohoto roku teprve narodí. Získat ji mohou rodiny s loňským hrubým příjmem do milionu korun. Domácnosti s přídavky na děti příspěvek dostávají automaticky a ostatní o něj musí požádat buď on-line na webu ministerstva, nebo osobně přes tzv. Czech Pointy. Celkem bylo podle dnešních informací Jurečky podáno už přes 132 tisíc žádostí, z toho přes on-line aplikaci asi 117 tisíc a na Czech Pointech přes 15 tisíc.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů, Tchaj-pej to odsoudil

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů včetně diplomatické zástupkyně ve Spojených státech. Chce je tím potrestat za údajnou podporu nezávislosti Tchaj-wanu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na čínská státní média. Tchajwanské ministerstvo zahraničí sankce odsoudilo a označilo je za zastrašování.

Sankce přicházejí poté, co na začátku srpna navštívila Tchaj-pej předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Podle Číny, která považuje demokraticky spravovaný Tchaj-wan za nedílnou součást svého území, krok vyslal špatný signál tchajwanským politickým silám usilujícím o nezávislost ostrova. V neděli a v pondělí byla na Tchaj-wanu také delegace amerického Kongresu.

Mezi osobami, na něž čínský úřad pro záležitosti Tchaj-wanu uvalil sankce, je nově šéfka diplomatického zastoupení Tchaj-wanu ve Spojených státech Siao Mej-čchin, předseda tchajwanské Rady národní bezpečnosti či politici z vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP). Podle Pekingu osoby na sankčním seznamu "úmyslně zvýšily napětí v Tchajwanském průlivu a lehkomyslně podkopaly stabilitu a mír v regionu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V pondělí přibylo v Česku 2881 případů covidu, pozitivní testy byly častější

V pondělí v Česku přibylo 2881 potvrzených případů koronaviru. Proti minulému týdnu je to mírný pokles. Méně se ale také testovalo, pozitivita byla u všech tří typů testů vyšší. Od víkendu se zvýšil počet hospitalizovaných, je jich téměř tisíc. Incidence se v posledních dnech mění jen minimálně, na 100 000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 116 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V mezitýdenním srovnání epidemie v ČR zpomaluje od konce července. Výjimkou byla sobota, kdy se počet nově nakažených proti předchozímu týdnu zvýšil asi o 50.

Trvale se ale snižuje také zájem o testy. V pondělí jich laboratoře provedly asi 10 000, zhruba o tisíc méně než o týden dříve. U nejpočetnějších diagnostických testů, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, se covid prokázal u více než 36,5 procenta vzorků. Je to nejvyšší pozitivita zhruba za dva týdny. Preventivní testy odhalily covid u necelých devíti procent testovaných a epidemiologické testy, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, měly pozitivitu 23 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy