Jak teď Rusové vyrábí auta? Všechno moderní jde pryč, vozy nemají ani ABS

Jakub Stehlík
6. 4. 2022 13:03
V Togliatti, městě, které je plně závislé na automobilce AvtoVAZ, začalo léto. Firma své zaměstnance poslala předčasně na dovolenou a chystá návrat v čase. Budou se vyrábět maximálně jednoduchá auta bez dílů ze Západu a bez čehokoli moderního, včetně motorů.
Lada Niva Legend
Lada Niva Legend | Foto: VAZ

Za normálních okolností odjíždějí zaměstnanci továrny AvtoVAZ za odpočinkem až koncem července. Letos jim však kvůli sankcím, které uvalil svět na válčící Rusko, třítýdenní závodní dovolená začala už 4. dubna. V tiskové zprávě automobilka uvádí, že tím "bojuje" za zachování pracovních míst všech 40 800 zaměstnanců, "vynaloží veškeré úsilí" k obnovení dodavatelských řetězců a "aktivně pracuje" na náhradě některých kritických dovážených součástek.

Také dle svého vyjádření "připravuje speciální verze některých modelů Lada, které budou méně ovlivněny importovanými součástkami". AvtoVAZ se jako většina automobilek od loňska potýká s nedostatkem čipů, z vozů tak už v září zmizel například systém pro nouzové přivolání pomoci. Začátkem března upozornil server Lada Online, že Niva z důvodu nedostatku materiálu nenabízí sedadla v kombinaci látky s koženkou, u modelu Granta zase výrobce zjednodušil čalounění dveří a boční větrací otvory. Ve srovnání s aktuálními problémy jde však o úsměvné drobnosti.

Ruské vydání časopisu Forbes přineslo informaci, že tamní ministerstvo průmyslu a obchodu navrhlo přijetí technického předpisu, který by snížil požadavky na bezpečnost automobilů. Podle listu Gazeta to mimo jiné znamená výrazné zjednodušení technických předpisů pro auta kategorie M1 a M2.

Gazeta v odkazu na svůj zdroj uvádí, že nově vyrobená auta napříště nemusí být povinně vybavená protiblokovacím systémem brzd ABS, stabilizačním systémem ESP ani airbagy. Kromě toho automobilky nemusí dodržet emisní normy motorů na úrovni Euro 5. Bude stačit, když splní Euro 2, které v Rusku platilo před patnácti lety.

Výrobci aut podle ruského tisku takové změny vítají. "V naší zemi je spousta řídce obydlených a těžko dostupných oblastí, kde povinná výbava splňující normu Euro 5 není vždy opodstatněná," řekl listu Gazeta zástupce společnosti KamAZ Oleg Afanasyev. Podle něj je taková technika zbytečně náročná na údržbu a uživatelé ji z aut často odstraňují.

Pro známého výrobce nákladních aut a tanků navíc návrat k normě Euro 2 nepředstavuje žádnou velkou změnu - stejné motory stále vyváží na africké a latinskoamerické trhy. Zatímco KamAZ už agregáty Euro 2 na ruský trh vypustil, ostatní výrobci se k podobnému kroku v nejbližší době chystají. 

Opomíná se tak fakt, že velká města v Rusku tradičně patří k těm s rekordními doprvaními zácpami, takže se dá očekávat, že nákladní auta se zastaralými motory ještě více zhorší ovzduší. 

Avšak nejen palivová soustava je pro ruské výrobce aut tvrdým oříškem, problém představuje prakticky cokoliv, co lze na autě nazvat slovem "moderní". A tak již zmíněný KamAZ z nouze oprášil model K1 v podobě, která byla aktuální v 70. letech minulého století. Niva Legend, také pocházející ze sovětské éry, je zase jediným modelem, který mohou v Togliatti vyrábět bez přímé podpory Renaultu.

Právě situace v AvtoVAZu je v současnosti mimořádně napjatá. Podnik už počítá s tím, že po dovolené zavede čtyřdenní pracovní týden. A to v ideálním případě, když se výrobu podaří alespoň částečně obnovit. Jak upozorňuje opoziční list Novaja gazeta, Togliatti je největším městem v Rusku, jehož prosperita závisí na jediném průmyslovém odvětví.

Automobilka vlastní také televizi, tiskárnu, školky a rekreační střediska, vyrábí nářadí. "Ve skutečnosti je zde každý ze 719 tisíc obyvatel na automobilce víceméně závislý," píše Novaja gazeta. Podle listu mají zaměstnanci AvtoVAZu obavy, že Togliatti stihne neblahý osud amerického Detroitu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 3 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy