Která nová auta jsou nejspolehlivější? Nejlepší desítka nabízí překvapivá jména

Jan Matoušek Jan Matoušek
4. 10. 2019 6:02
Když kupujete nové auto, je spolehlivost jedním z rozhodujících faktorů. Každoročně probíhá řada průzkumů, které obvykle znamenají žebříček značek s největší nebo naopak nejmenší spolehlivostí. Britský magazín Auto Express však dal dohromady desítku nejspolehlivějších modelů, které můžete aktuálně koupit. A to podle hlášení majitelů.
Foto: Continental

Co rozhoduje

Žebříček spolehlivosti nových aut britského magazínu Auto Express vychází z jejich vlastního průzkumu, který je označován jako Driver Power. V něm každoročně odpovídá několik tisíc motoristů na otázky spojené s autem, které vlastní. Mezi nimi nechybí ani ty ohledně spolehlivosti, redaktorům ostrovního časopisu to tak dává poměrně ucelený náhled na to, jak se který vůz skutečně chová v reálných podmínkách.

Následující žebříček deseti nejspolehlivějších nových aut podle samotných majitelů pak vychází z letošní verze průzkumu, z níž byla použita auta, která je stále možné najít u prodejců jako nová. Vyřazeny byly odpovědi týkající se automobilů mladších dvanácti měsíců. To je podle Auto Expressu doba, kdy se problémy se spolehlivostí vozům spíše vyhýbají.

Naopak většinou po vypršení tovární záruky, tedy u aut starých zhruba mezi třemi a šesti lety, se nezřídkakdy objevují vážnější problémy. Majitelé nových aut byli dotazováni na spokojenost s výrobní kvalitou i celkovou spolehlivostí. A v některých případech se výsledky na předních příčkách výrazně odlišují od všeobecných předpokladů.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Za ubytování v Praze zaplatí lidé od ledna 21 korun za den, městu poplatek vynese 370 milionů ročně

Ubytovací zařízení v hlavním městě budou od ledna vybírat poplatek za pobyt 21 korun za osobu a den. Podléhat mu budou i služby typu Airbnb. Jde o součet maximální sazby rekreačního a lázeňského poplatku. Vláda rozhodla o sloučení obou poplatků od nového roku v jediný. Praha díky tomu může počítat s výnosem téměř 370 milionů korun, tedy o zhruba 14 procent vyšším než dosud. Informace vyplývá z důvodové zprávy ke změně vyhlášky, kterou schválili pražští zastupitelé.

Podle novely zákona může být poplatek od ledna maximálně 21 korun za osobu a den, od roku 2021 budou moci obce podle svého rozhodnutí vybírat až 50 korun. Podle primátorova náměstka Petra Vyhnánka (Praha Sobě) bude návrh na zvýšení poplatku zastupitelům předkládat znovu za rok, protože současný poplatek je "směsně nízký", řekl. Dosud platil rekreační nebo lázeňský poplatek maximálně 15 korun za osobu a den a poplatek z ubytovací kapacity šest korun za lůžko a den.

Poplatek se týká každého krátkodobého pobytu bez ohledu na místo a účel. Neplatí se za první den pobytu a jen pokud ubytování nepřekročí 60 po sobě následujících dní. Osvobozeni od platby jsou lidé starší 70 let a lidé ubytovaní v souvislosti se sezonní prací. Nad rámec zákona Praha osvobodila od poplatku skupiny dětí a mládeže v ubytovnách sdružení dětí a mládeže, pokud cena za ubytování nepřesáhne trojnásobek poplatku za osobu a den.

před 39 minutami

Praha vypíše nový tendr na dostavbu vyhořelého křídla Průmyslového paláce, bude stát 2 miliardy korun

Hlavní město vypíše tendr s odhadovanou hodnotou dvě miliardy korun na dostavbu vyhořelého křídla a rekonstrukci Průmyslového paláce na Výstavišti. V pátek to schválili zastupitelé. Začít stavět by se mohlo koncem příštího roku. Město už jednu zakázku vypsalo, ale současné vedení magistrátu ji zrušilo, podle něj byla neaktuální. Projekt počítá se stavbou repliky levého křídla, které vyhořelo v roce 2008, a vybudováním nového zázemí či technických prostor.

Po rekonstrukci by palác měl sloužit stejnému účelu jako dosud, tedy k pořádání výstav, veletrhů, kongresů a dalších akcí. Střední trakt by podle schváleného dokumentu měl pojmout 1250 osob, pravé křídlo 2500, dostavěné levé křídlo 3300 a foyer 400 lidí.

Projekt dostavby a rekonstrukce se snaží co nejvíce zachovat původní podobu stavby z roku 1891, kdy byl palác otevřen. Kromě toho počítá s dobudováním dalšího zázemí a technickými úpravami památkově chráněného objektu. Novinkou bude například podchod pod levým křídlem paláce, kterým se bude možné od vchodu nebo z foyer dostat ke Křižíkově fontáně. Původně bylo v plánu vybudovat podchod i pod pravým křídlem, kvůli námitkám památkářů z toho však sešlo, a podzemní pasáž bude pouze pod nově dostavěným křídlem. Vnikne pod ním také nový suterén s prostory pro zázemí či sociální zařízení. Interiéry paláce by měly z větší části zůstat ve stávající podobě.

Další zprávy