Naučte se novou značku. Dálnici D1 čeká další omezení

Radek Pecák Radek Pecák
30. 3. 2014 13:30
Na třech místech rekonstruované dálnice se od příštího týdne řidiči setkají s dopravní značkou Střídavá jízda.
Nový typ dopravní značky varující před zúženými jízdními pruhy v omezení
Nový typ dopravní značky varující před zúženými jízdními pruhy v omezení | Foto: Tomáš Kunc

Praha – Zcela nový typ dopravní značky se objeví na dálnici D1. „Na 45., 72. a 112. kilometru začííná platit režim střídavé jízdy, protože jízdní pruhy budou v těchto místech ještě užší než na zbylé části rekonstruovaného úseku,“ říká mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Studecký.

„Značku instalujeme v místech, kde jsou buď mýtné brány, případně most, a nebylo tudíž možné provést rozšíření krajnice staré dálnice o 75 centimetrů jako jinde,“ dodává mluvčí.

V těchto místech jsou nyní nově vyznačené pruhy, z nichž pravý má šířku 3,15 metru a levý jen 2,5 metru.

Nová značka signalizuje řidičům, že by neměli jezdit v pravém i levém pruhu souběžně, ale mají si od vozu, který jede před nimi ve druhém pruhu, nechat odstup, aby se na vozovku pohodlně vešli. Podobné značky se při rekonstrukcích dálnic používají například v Německu.

O tom, že se k takovému úseku blíží, se řidič dozví z trojice značek. Nejprve 400 metrů před jeho začátkem, pak 200 metrů před ním a nakonec na samotném začátku zúžení.

Podle odborníků je toto dopravní opatření lepším řešením, než kdyby byla v daném místě doprava svedena pouze do jednoho pruhu. Přesto je ale faktická propustnost dálnice v tomto konkrétním místě prakticky stejná, jako kdyby se jezdilo pouze jedním pruhem.

„Zatím nelze předjímat, zda v tomto místě budou vznikat zácpy a dopravní nehody. Doufáme, že se tam řidiči brzy naučí jezdit správným způsobem,“ říká Studecký.

Nejdelší úsek s tímto omezením bude na 45. kilometru, kde půjde o tři sta metrů. Na  zbývajících dvou úsecích čekají omezení dlouhá 120 a 150 metrů.

Ve směru od Brna do Prahy se uplynulý týden kvůli instalaci svodidel jezdilo v modernizovaných úsecích jen v jednom pruhu. Ředitelství silnic a dálnic přitom loni slibovalo, že i během hlavní části rekonstrukce D1 zůstane provoz v obou směrech ve dvou, byť zúžených pruzích.

Rekonstrukce poloviny dálnice až do léta potrvá na třech úsecích (mezi 112. kilometrem u Jihlavy a 104. kilometrem u Větrného Jeníkova, od 75. kilometru u Hořic po exit Loket na 66. kilometru a od 41. do 49. kilometru mezi Šternovem  a Psáři). Kdy se začne s hlavní částí prací na úseku u Velké Bíteše, není zatím jasné.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Patnáctiletý chlapec přežil pád z 19. patra panelového domu v Praze

V Praze na Hájích v pátek odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád přežil, záchranáři ho po uvedení do umělého spánku převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice, řekly mluvčí policie Eva Kropáčová a záchranné služby Jana Poštová.

Událost se stala v Kupeckého ulici po 15:00. "Hasiči na místě osobu vyprostili z přístavby, kam dopadla," řekla Kropáčová. Záchranáři podle Poštové ošetřili na místě patnáctiletého mladíka. "Uvedli jsme ho do umělého spánku, zajistili dýchací cesty, žilní vstup, zajistili podle traumaprotokolu a převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice na traumatologii," uvedla. Policisté nyní zjišťují veškeré okolnosti události a příčinu pádu, dodala Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy