Unikátní data o stavu dopravy v Česku nejdou do navigací

Radek Pecák Radek Pecák
3. 2. 2015 14:05
Systém viaRODOS vyvinula v rámci svého superpočítačového centra Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava.
O vzniklé koloně by se řidiči měli dozvědět podstatně rychleji než dnes.
O vzniklé koloně by se řidiči měli dozvědět podstatně rychleji než dnes. | Foto: Radek Pecák

Ostrava - Na cestu po dálnici D1 z Prahy do Brna je lepší vydat se v pondělí, v úterý, případně o víkendu. Uprostřed týdne je tu totiž takový provoz, že automobilům hrozí uváznutí v koloně. Naopak opačným směrem byste se raději neměli vydávat od pondělí do čtvrtka, zatímco pátek už je velmi klidný, stejně jako víkend.

I taková data získali tvůrci Dopravního informačního systému viaRODOS po jeho dvouletém testovacím provozu. Systém vyvinula Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava v rámci svého superpočítačového centra IT4Innovations .

Aplikace viaRODOS sleduje dopravní situaci na hlavních silničních tazích a také v Praze, Brně a Ostravě pomocí několika zdrojů: Tím hlavním je 130 tisíc tuzemských vozidel osazených sledovacím systémem GPS, další data o pohybu vozů poskytuje  265 mýtných bran rozmístěných v intervalech několika kilometrů na hlavních silnicích, zdrojem jsou i dopravní kamery ve městech.

Nejvýkonnější počítač v Česku

Data zpracovává nejvýkonnější počítač České republiky, který je právě v Ostravě. Každou minutu do něho "přiteče" přibližně 40 tisíc informací o poloze a rychlosti vozidel.

"Aplikace viaRODOS výrazně usnadňuje řidičům život, neboť dokáže s maximální přesností předpovídat dopravní zácpy, dobu celkového zdržení v koloně, případně doporučit adekvátní objízdnou trasu a výrazně tak ušetřit čas. Pokud řidiče čeká například cesta z Prahy do Ostravy, spolehlivě vyhodnotí, zda se vydat jižní trasou přes Brno, či zvolit severní dálnici přes Hradec Králové,“ vysvětluje dopravní expert Národního superpočítačového centra  IT4Innovations Martin Hájek.

O využití rozhodne ministerstvo dopravy

Aplikace je zatím zdarma dostupná na internetu na adrese www.viarodos.cz. Její tvůrci jednají s ministerstvem dopravy o úpravě licenční smlouvy, aby data mohla být dostupná prostřednictvím aplikací v mobilních telefonech nebo byla součástí vysílání RDS-TMC, které umožňuje v reálném čase informace přenášet do automobilových navigací.

Do nich se zatím prostřednictvím Českého rozhlasu přenášejí data, která poskytuje Národní dopravní informační centrum, asistenční služba Global Assistance a v Praze Technická správa komunikací.

"Jednáme s ministerstvem dopravy, ale zatím není žádný výsledek. Jakmile dospějeme k dohodě, je spuštění otázkou zhruba čtvrt roku," říká  Martin Hájek.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy