Unikátní data o stavu dopravy v Česku nejdou do navigací

Radek Pecák Radek Pecák
3. 2. 2015 14:05
Systém viaRODOS vyvinula v rámci svého superpočítačového centra Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava.
O vzniklé koloně by se řidiči měli dozvědět podstatně rychleji než dnes.
O vzniklé koloně by se řidiči měli dozvědět podstatně rychleji než dnes. | Foto: Radek Pecák

Ostrava - Na cestu po dálnici D1 z Prahy do Brna je lepší vydat se v pondělí, v úterý, případně o víkendu. Uprostřed týdne je tu totiž takový provoz, že automobilům hrozí uváznutí v koloně. Naopak opačným směrem byste se raději neměli vydávat od pondělí do čtvrtka, zatímco pátek už je velmi klidný, stejně jako víkend.

I taková data získali tvůrci Dopravního informačního systému viaRODOS po jeho dvouletém testovacím provozu. Systém vyvinula Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava v rámci svého superpočítačového centra IT4Innovations .

Aplikace viaRODOS sleduje dopravní situaci na hlavních silničních tazích a také v Praze, Brně a Ostravě pomocí několika zdrojů: Tím hlavním je 130 tisíc tuzemských vozidel osazených sledovacím systémem GPS, další data o pohybu vozů poskytuje  265 mýtných bran rozmístěných v intervalech několika kilometrů na hlavních silnicích, zdrojem jsou i dopravní kamery ve městech.

Nejvýkonnější počítač v Česku

Data zpracovává nejvýkonnější počítač České republiky, který je právě v Ostravě. Každou minutu do něho "přiteče" přibližně 40 tisíc informací o poloze a rychlosti vozidel.

"Aplikace viaRODOS výrazně usnadňuje řidičům život, neboť dokáže s maximální přesností předpovídat dopravní zácpy, dobu celkového zdržení v koloně, případně doporučit adekvátní objízdnou trasu a výrazně tak ušetřit čas. Pokud řidiče čeká například cesta z Prahy do Ostravy, spolehlivě vyhodnotí, zda se vydat jižní trasou přes Brno, či zvolit severní dálnici přes Hradec Králové,“ vysvětluje dopravní expert Národního superpočítačového centra  IT4Innovations Martin Hájek.

O využití rozhodne ministerstvo dopravy

Aplikace je zatím zdarma dostupná na internetu na adrese www.viarodos.cz. Její tvůrci jednají s ministerstvem dopravy o úpravě licenční smlouvy, aby data mohla být dostupná prostřednictvím aplikací v mobilních telefonech nebo byla součástí vysílání RDS-TMC, které umožňuje v reálném čase informace přenášet do automobilových navigací.

Do nich se zatím prostřednictvím Českého rozhlasu přenášejí data, která poskytuje Národní dopravní informační centrum, asistenční služba Global Assistance a v Praze Technická správa komunikací.

"Jednáme s ministerstvem dopravy, ale zatím není žádný výsledek. Jakmile dospějeme k dohodě, je spuštění otázkou zhruba čtvrt roku," říká  Martin Hájek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Ruské úřady vydaly zatykač na spolupracovnici Navalného Sobolovou

Ruské úřady vydaly zatykač na Ljubov Sobolovou, která je blízkou spolupracovnicí vězněného opozičního politika Alexeje Navalného. Informace se podle ruských médií objevila ve středu večer v databázi ministerstva vnitra. Sobolová v srpnu odjela z Ruska, poté co jí soud omezil svobodu.

V databázi ministerstva vnitra se objevila strohá informace, že "Ljubov Sobolová, narozená 13. září 1987, je hledaná na základě článku trestního zákoníku Ruské federace". Žádné jiné podrobnosti sdělení neobsahuje.

Soud v Moskvě 3. srpna Sobolové vyměřil trest 18 měsíců omezení svobody za porušení hygienických norem. Pět dní nato spolupracovnice Navalného zemi opustila. Provinění se dopustila účastí na lednové nepovolené demonstraci za Navalného osvobození. Rozsudek jí například zakázal opouštět byt v nočních hodinách, účastnit se masových akcí či vycestovat za hranice města, kde má bydliště.

Sobolová nicméně po vynesení verdiktu v rozhovoru s nezávislou rozhlasovou stanicí Echo Moskvy poukázala na to, že rozsudek ještě nevstoupil v platnost. "V zásadě to můžete interpretovat jako možnost opustit zemi," dodala.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Mateřská firma FlixBusu koupila amerického autobusového dopravce Greyhound

Společnost FlixMobility, která je mateřským podnikem německého FlixBusu, koupila amerického autobusového dopravce Greyhound. Společnost to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Transakce věhlasnou americkou značku oceňuje na 46 milionů dolarů (zhruba jednu miliardu Kč) a Němci ji převzali od britské společnosti FirstGroup. Podle deníku Handelsblatt se tak německý podnik stane jedničkou na trhu dálkových autobusů ve Spojených státech.

Britský provozovatel vlaků a autobusů FirstGroup hledal zájemce o převzetí Greyhoundu už před pandemií, uvedla agentura Reuters. Po dokončení všech náležitostí s prodejem se stáhne z mezinárodního trhu. Firma je největším provozovatelem autobusů v Británii.

FlixMobility je jeden z nejúspěšnějších německých dopravních start-upů. Vznikl v roce 2012, v USA působí od roku 2018. Zastřešuje značky FlixBus a FlixTrain. Podle Handelsblattu může transakce představovat krok směrem ke vstupu společnosti na burzu.

FlixMobility získá od společnosti FirstGroup autobusy, řidiče i v USA proslavenou značku. Součástí obchodu nejsou nemovitosti, penzijní závazky Greyhoundu ani aktivity v Mexiku. FirstGroup získá z prodeje podle svého sdělení 172 milionů dolarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy