Češi vyvinuli jedinečný motocykl. Jednostopá Praga stojí téměř dva a půl milionu

Praga představila na podzim hypersport Bohema, nyní přichází s jedinečnou motorkou ZS 800.
Praga ZS 800 je jedinečná motorka, kterou vyvinul český tým ve firmě Praga.
Vyrábět se bude v Luhačovicích.
Vznikne jen 28 kusů, každý vyjde na necelých 2,5 milionu.
Při jeho vývoji se využily zkušenosti, které vývojáři nabyli při vývoji a výrobě hypersportu Bohema.
Foto: Praga
Eva Srpová Eva Srpová
8. 2. 2023 18:08
Hypersport Bohema nestačil, česká firma Praga představila unikátní motorku ZS 800, na jejímž vývoji se podíleli stejní lidé, kteří stojí i za supersportovním speciálem. Vzdává hold motocyklu Praga BD 500 z roku 1928, což tvůrce inspirovalo k tomu, že se vyrobí jen 28 kusů s cenovkou v přepočtu necelých dva a půl milionu korun.

Zpráva o supersportovním speciálu Bohema z Česka obletěla loni na podzim celý svět, a tak si zřejmě ve vývojovém týmu firmy Praga řekli, proč ještě nepostavit také jedinečnou motorku.

Tak snadné to samozřejmě nebylo, ale snahu zúročit nabyté zkušenosti marketingový ředitel Pragy Ivan Krákora přiznává. "Na výrobě a vývoji pracoval stejný tým jako na hypersportu Bohema, tedy především inženýr Jan Žuži a Radek Šebesta. Chtěli jsme předvést, co umíme a dokážeme, pokud jde o využití nejmodernějších technologií," vysvětluje.

Technikou stroj skutečně ohromí. Palivová nádrž o objemu 11,5 litru tvoří konstrukční část lehkého rámu a šetří tak hmotnost. Je ozdobená kovaným karbonovým krytem. Hojně se využíval také titan. Šrouby, matice a šroub podvozku a motoru jsou vyrobeny právě z něj. Za pozornost stojí také plně titanový výfukový systém s 3D tištěnými titanovými prvky.

Libůstkou jsou pak kovaná karbonová kola s karbonovými napínanými paprsky. "Troufám si tvrdit, že na žádném sériovém motocyklu na světě je nenajdete. Jejich výroba trvá 80 hodin," říká Krákora.

Díky zkušenostem z motoristického sportu a využití prémiových materiálů ohromí i suchá hmotnost ZS 800, a to pouhých 142 kg, přičemž rozložení mezi koly je v poměru 50:50.

Praga ZS 800 ohromí technickými libůstkami. Cena tomu odpovídá.
Praga ZS 800 ohromí technickými libůstkami. Cena tomu odpovídá. | Foto: Praga

Při výběru motoru vývojáři sáhli po jednotce z kultovní Kawasaki W800. Čtyřventilový dvouválec má výkon 39 kW, tedy 50 koní a 65 Nm.

ZS 800 vzdává hold motocyklu Praga BD 500, který spatřil světlo světa v roce 1928 a byl dílem závodníka a konstruktéra Jaroslava Františka Kocha. Designem se nový jednostopý speciál Kochovým motocyklem skutečně inspiruje. Ostatně historický letopočet se využil při stanovení limitovaného počtu kusů. Motocyklů ZS 800 vznikne jen 28, základní cena je stanovena na částce 86 tisíc eur bez daně, tedy v přepočtu i s DPH necelých 2,5 milionu korun. 

"Homologace bude vždy individuální na každý kus. Netoužíme vyrábět masově, proto vznikne jen tento počet," vysvětluje Krákora.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Novým šéfredaktorem Aktuálně.cz bude dosavadní zástupce Pavel Švec

Novým šéfredaktorem zpravodajského webu Aktuálně.cz bude od 1. dubna dosavadní zástupce šéfredaktora Pavel Švec, který je zároveň šéfdramaturgem videopořadu Spotlight. Švec nahradí Jana Nevyhoštěného, který byl ve funkci od loňského července.

"V novinářských týmech Economie máme mnoho kvalitních novinářů s manažerskými kompetencemi. Rozhodnout se, komu svěřit řízení Aktuálně.cz, proto nebylo jednoduché. Pavel Švec je respektovaným členem redakce, který má za sebou skvělé výsledky. To spolu s jeho vizí rozvoje Aktuálně.cz rozhodlo," uvedla generální ředitelka Economie Lenka Černá.

Aktuálně.cz pod vedením Švece bude nabízet čtenářům podle tiskové zprávy obsah více na míru. Zpravodajské rubriky se spojí do jednoho oddělení, které umožní efektivněji nasměrovávat pozornost na důležitá témata a zpracovávat je důsledně, inovativně a v širším kontextu. Redakce rovněž prohloubí spolupráci s dalšími tituly Economie, zejména v oblasti ekonomiky a byznysu, uvedlo vydavatelství.

"Budeme se soustřeďovat na témata, žánry a grafické formáty, v nichž jsme tradičně nejsilnější a které u nás čtenáři dlouhodobě hledají, zároveň je chceme dále rozvíjet. Chceme se prezentovat jako moderní web, který má svou jedinečnou identitu," doplnil Pavel Švec.

Švec zahájil svou novinářskou dráhu v roce 2010 v pražské regionální redakci MfDnes. O čtyři roky později se stal členem celostátního reportérského oddělení tohoto deníku. Věnoval se historickým tématům, armádě, životnímu prostředí či politice. V letech 2017 a 2018 pracoval zhruba rok ve zpravodajství České televize, pak vedl domácí redakci MfDnes a v létě 2020 nastoupil na stejnou pozici v Aktuálně.cz. V roce 2022 se stal zástupcem šéfredaktora a šéfdramaturgem videopořadu Spotlight moderátorek Světlany Witowské a Lindy Bartošové.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Basketbalistky USK budou hrát o evropský triumf v Praze

Basketbalistky ZVVZ USK Praha budou ve své hale na Královce hostit od 14. do 16. dubna Final Four Evropské ligy. Naposledy se finálový turnaj uskutečnil v české metropoli v roce 2015 a USK na něm tehdy navázal na triumf Gambrinusu Brno z roku 2006. 

Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové se při šesté účasti ve Final Four utkají v pátek 14. dubna v semifinále s tureckým Mersinem. Druhý zápas obstarají ve stejný den jiný turecký klub Fenerbahce Istanbul s italským Schiem. O dva dny později se uskuteční duel o třetí místo a finále.

Zdroj: ČTK
Další zprávy