Celosvětový propad: Data z navigací ukazují, jak covid proměnil dopravu ve městech

Doprava na pařížské Avenue des Champs-Élysées
20. Poznaň, Polsko (45. místo celosvětově). Dopravní index 31 % (-13 procentních bodů oproti 2019), 57 dní s nízkou úrovní dopravy za rok 2020.
19. Edinburgh, Spojené království (43. místo celosvětově). Dopravní index 32 % (-9 procentních bodů oproti 2019), 90 dní s nízkou úrovní dopravy za rok 2020.
17. Rostov na Donu, Rusko (37. místo celosvětově). Dopravní index 34 % (-2 procentní body oproti roku 2019), 51 dní s nízkou úrovní dopravy za rok 2020.
16. Atény, Řecko (36. místo celosvětově). Dopravní index 34 % (-9 procentních bodů oproti roku 2019), 102 dní s nízkou dopravou za rok 2020.
Foto: iStock
Martin Přibyl Martin Přibyl
17. 2. 2021 6:02
Za deset let, během nichž sestavují odborníci nizozemské společnosti TomTom statistiku Traffic Index, se s něčím podobným nesetkali. Zatímco dosud doprava meziročně v drtivé většině sledovaných měst rostla, vloni se trend otočil vzhůru nohama. Ze 416 sledovaných měst v 57 zemích doprava klesla v 387, vzrostla jen ve třinácti. A během celé řady měsíců zmizely typické špičky.
Takto vypadaly denní průběhy dopravních intenzit v Paříži v průběhu roku 2020.
Takto vypadaly denní průběhy dopravních intenzit v Paříži v průběhu roku 2020. | Foto: Tomtom

Během běžného všedního dne tvoří grafy sledující intenzitu dopravy vzor připomínající siluetu slavného hradu Trosky. Jedna výrazná špička přichází mezi sedmou a devátou hodinou ráno, když jedeme do práce, a další, o něco plošší, okolo páté odpoledne, když míříme domů. 

"V roce 2020 jsme zjistili, že pracovat z domova na home officu není jen pro celou řadu firem zvladatelné, ale dokonce že to řada zaměstnavatelů a zaměstnanců preferuje," píše firma TomTom na svém blogu.

Zejména v měsících, kdy státy přikročily k tzv. lockdownům, ranní špičky zmizely a z grafu se staly spíše ploché kopečky, často připomínající jakousi stolovou horu. Doprava během dne rostla postupně často k jedné, ale méně výrazné špičce. Dá se tušit, že během dne ji tvořily nejrůznější rozvážkové služby a pak také povolené cesty za nákupy nejnutnějších potřeb.

"Změna v našem přístupu k dojíždění do práce dramaticky snížila úroveň dopravních zácp a z kdysi obávaného ranního dojíždění do práce se stala jakási vzdálená vzpomínka," uvádí společnost. V evropských metropolích jsou jediné dva měsíce, které potvrzují do loňského roku neochvějné pravidlo růstu dopravy: leden a únor.

Přesto se ukazuje, že v Evropě se mimo lockdowny dopravní tok dokázal do nějaké míry zmátořit. Během volnějších letních měsíců a začátku podzimu se v řadě měst špičky opět objevily a doprava se zpátky přiblížila k úrovni roku 2019, byť jí ani tak většinou nedosáhla. Naopak v USA doprava v důsledku pandemie klesla a zatím se podle TomTomu příliš nezvedá.

Celkově vzato klesla doprava v Praze o 21 procent, podobně se snížila i v Dublinu nebo Aténách. Nárůst dopravy vykázalo v Evropě jen několik míst, ukrajinské Dnipro, turecká města Izmir, Adana nebo Gaziantep a také třeba belgická Lovaň. V Asii došlo k nárůstu dopravy v několika čínských městech a pak také na Tchaj-wanu.

TomTom na svých datech ukazuje, že se chování lidí měnilo i jinak. Například v Nizozemsku klesla doprava ve všední dny, kdy lidé nejezdili do práce, ale vzrostla o víkendech, kdy vyráželi z uzavřených měst na výlety mimo. V takovém Utrechtu zaznamenali vloni 43procentní pokles během pracovního týdne a 42procentní nárůst o sobotách a nedělích.

Fenoménem roku 2020 pak byly zácpy, když lidé potřebovali opustit velká města před zákazem cestování. K největší došlo 29. října v Paříži, kdy procentuální úroveň zácpy dosáhla 142 procent a ve městě se vytvořily kolony, jejichž délka dosahovala neuvěřitelných 700 kilometrů. Podobně v Aténách 6. listopadu dosáhla úroveň zácpy na 123 procent, to znamená, že průměrná cesta ve městě byla časově o 123 procent delší než obvykle. Den nato začal v Řecku druhý lockdown.

Jinak ale TomTom zaznamenal ve většině měst nadprůměrný počet dní s nízkou úrovní dopravy. V Praze jich vloni bylo 51 a drtivá většina z nich spadla do období jarních epidemických opatření.

Jak bude doprava vypadat v roce 2021, je pochopitelně otázka. Podle TomTomu se věci nezmění ze dne na den a zásadní otázkou zůstává, do jaké míry se do budoucna změní příklon lidí k práci z domova nebo jestli budou lidé i nadále dávat přednost nákupům on-line místo kamenných obchodů.

Jak se zlepšila doprava ve dvaceti nejucpanějších evropských městech, se podívejte do galerie. Přidáváme i tři česká města, která v žebříčku figurují: Prahu, Brno a Ostravu.

Co všechno Tomtom Traffic Index sleduje?

Zásadním parametrem, podle nějž Tomtom sestavuje žebříček měst podle dopravní zátěže je v procentech udávané časové prodloužení cesty oproti normálnímu stavu. Například index 100 % znamená, že třicetiminutová cesta trvá hodinu. Při sledování aktuálního stavu dokáže Tomtom vyhodnocovat i počet a celkovou délku kolon.

Kromě toho výzkum udává i den s nejhorší dopravní situací, zátěž v období špiček, časové prodloužení cest v období špiček, nejhorší hodinu v průběhu týdne a také kolik času lidé stráví v kolonách za celý rok.

Kompletní výsledky se dají nalézt zde.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy