Vágní sliby, ale i nadějná řešení. Co říkají ekonomové na program vznikající vlády

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
14. 11. 2021 12:03
Program koaliční vlády mimo jiné slibuje zlepšit stav veřejných financí, snížit některé daně, podpořit podnikatele, upravit sociální politiku státu a vrhnout se na důchodovou reformu. Zeptali jsme se ekonomů, zda jsou obecné plány vznikající vlády v oblasti financí realizovatelné a co na ně říkají.
Markéta Pekarová Adamová v prvních chvílích jako nová předsedkyně Poslanecké sněmovny.
Markéta Pekarová Adamová v prvních chvílích jako nová předsedkyně Poslanecké sněmovny. | Foto: Radek Bartoníček

Novou vládu čeká náročný úkol

  • "Z programového prohlášení vlády je zřejmé, že konsolidace veřejných financí bude patřit mezi priority budoucí vlády, což z pozice Národní rozpočtové rady samozřejmě nelze hodnotit jinak než pozitivně," uvádí ke zhruba čtyřicetistránkovému dokumentu Eva Zamrazilová, předsedkyně Národní rozpočtové rady.

Jak ale dodává, pokud chce nová vláda dostát svému slibu, že nebude zvyšovat daně a úspory bude hledat pouze na výdajové straně, čeká ji náročný úkol. "A to poprat se s přebujelou státní byrokracií, začít revizí agend a ujasnit si, které z nich jsou potřebné a které lze zjednodušit tak, aby se ušetřilo, či případně úplně zrušit, je krok správným směrem," doplňuje Zamrazilová. 

  • Jak uvádí Pavel Peterka ze společnosti Roklen, velkým bodem programu je stabilita veřejných financí, která je už od dob pandemie výrazně narušena.

"Program, stejně jako každý jiný program, přirozeně slibuje zodpovědné hospodaření s veřejnými penězi. Řada voličů proto bude očekávat snížení schodku a omezení utrácení veřejných financí," říká ekonom, podle něhož je zajímavé, že program nepočítá s žádným navýšením daňové sazby.

"Naopak hovoří o zavedení principů daňové brzdy a dalších omezeních navyšování schodku veřejných financí," vysvětluje odborník. 

  • Kritičtější je k programu Ivana Vaňousová, daňová poradkyně a jednatelka společnosti Kodap.

"Když uvážím, kolik měly strany vládní koalice času na přípravu třeba už v době, kdy tvořily své volební programy, překvapuje mě, jak málo se v nich objevuje opravdu silných praktických myšlenek a konkrétních návrhů. Program naopak oplývá obecnými frázemi, které jsou snad použitelné ve volební kampani, ale v této fázi už by měly být záměry vlády představeny směle a konkrétně," míní Vaňousová.

  • Na následujících kartách rozebírají ekonomové konkrétní body z vládního programu:
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Letošní podzim se v Klementinu zařadil mezi desetinu nejteplejších od roku 1775. Průměrná teplota od září do listopadu byla 11,6 stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Indii vypukly potyčky mezi vojáky a místními horníky, zemřelo 13 lidí

Vesničané na severovýchodě Indie zapálili několik vojenských vozidel poté, co tam vojáci nedopatřením zabili šest horníků, jež považovali za vzbouřence. Při následných potyčkách pak příslušníci ozbrojených sil usmrtili dalších sedm místních, napsala agentura AP s odkazem na vyjádření místních činitelů. Při střetech rovněž zemřel jeden voják. Incidenty vyšetřují místní úřady.

Podle důstojníka armády spustili vojáci palbu na vozidlo poblíž hranic s Barmou, když dostali zprávy o očekávaném pohybu vzbouřenců v oblasti. Podle jednoho z místních představitelů však byli v autě indičtí horníci.

Rozlícení vesničané následně zapálili dvě vojenská auta, vojáci na ně začali střílet a zabili dalších sedm lidí. Při potyčkách rovněž zemřel jeden voják.

Indický ministr vnitra Amit Šáh uvedl, že jej tento "nešťastný incident" velmi mrzí, a prohlásil, že záležitost vyšetří vláda státu Ásám, kde k němu došlo.

Indické vládní jednotky se na severovýchodě země potýkají s řadou povstaleckých skupin, které po útocích na indické vojáky často hledají úkryt právě v sousední Barmě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výbuch sopky Semeru v Indonésii připravil o život nejméně 13 lidí

Po výbuchu sopky Semeru na indonéském ostrově Jáva zemřelo nejméně 13 lidí a 98 jich utrpělo zranění, informoval podle světových agentur místní úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB. Původně hovořil o jedné oběti a nejméně čtyř desítkách raněných. Deset lidí, kteří byli po erupci uvězněni v okolí místních dolů, se záchranářům podařilo přesunout do bezpečí.

Semeru je nejvyšší horou na Jávě, měří přes 3600 metrů nad mořem. V sobotu začala sopka chrlit lávu a popel, sopečná mračna zahalila blízké vesnice a lidé začali z oblasti prchat, píše agentura Reuters. Erupce podle úřadů zničila řadu budov a poničila rovněž důležitý most spojující okres Lumajang a město Malang.

Mezi raněnými jsou podle BNPB dvě těhotné ženy. Z obětí se zatím podařilo identifikovat pouze dvě, uvedl úřad.

Sopka Semeru naposledy vybuchla v lednu, erupce se tehdy obešla bez obětí na životech. V Indonésii, kde žije přes 270 milionů obyvatel, je téměř 130 aktivních sopek. Tato oblast je součástí takzvaného ohnivého kruhu, což je pás kolem zlomových linií v Tichém oceánu s častým výskytem zemětřesení a sopečných erupcí.

Evropské středomořské seizmologické centrum (EMSC) informovalo, že oblast severně od ostrova Halmahera zasáhlo zemětřesení o síle šesti stupňů. Zatím nejsou zprávy o obětech či větších škodách. Halmahera leží asi 2000 kilometrů severovýchodně od Semeru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy