Děti a důchodci ušetří za léky. Strop pro doplatky se sníží na tisíc korun, odsouhlasila vláda

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
Aktualizováno 30. 1. 2017 11:34
Vláda chce snížit finanční strop pro doplatky za léky. Senioři a děti do 18 let by nově měli za rok zaplatit maximálně 1000 korun. Pro lidi nad 70 by pak měl být limit ještě o polovinu nižší. Novela finančně nedopadne na státní rozpočet, ale na zdravotní pojišťovny. "Očekáváme, že by tímto přišly zhruba o 440 milionů korun," řekl před jednáním kabinetu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Lékárna, ilustrační foto
Lékárna, ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Nanejvýš tisíc korun oproti stávajícím dvou a půl tisícům by nově měli zaplatit na doplatcích za léky děti do 18 let a důchodci. Senioři nad 70 let by pak měli ušetřit ještě výrazněji. Za léky mají ročně dát nejvýše 500 korun. Návrh ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD), který v pondělí odsouhlasila vláda, teď zamíří do sněmovny.

Novela finančně nedopadne na státní rozpočet, ale na zdravotní pojišťovny. "Očekáváme, že by tímto přišly zhruba o 440 milionů korun," řekl před jednáním kabinetu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). O nejvíce peněz by přišla největší tuzemská pojišťovna VZP, zhruba o tři čtvrtiny."Budeme respektovat zákony a je úkolem managementu, aby se s tím nějak vyrovnal," odpověděl na dotaz Aktuálně, zda-li nebudou peníze v rozpočtu VZP chybět, mluvčí Oldřich Tichý.

Na snížení doplatků za léky pro děti a seniory kývlo i hnutí ANO. Zbytek koalice na oplátku podpořil valorizaci plateb za státní pojištěnce. Stát tak za ně mezi léty 2018 a 2020 zaplatí o 3 a půl miliardy korun ročně navíc. "Umožní to pokračovat ve zvyšování platů ve zdravotnictví. A také to pomůže ve financování nejmodernější, drahé léčby," řekl ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík.

Do ochranného limitu se ze zákona započítávají jen doplatky za léky, které určí Státní ústav pro kontrolu léčiv. A to jen ve výši, kterou musí pacient doplatit za nejlevnější lék v dané kategorii, tedy se stejnou léčivou látkou. Léků, které se započítávají do limitu, je aktuálně zhruba šest tisíc. O vrácení peněz lidé budou muset svou zdravotní pojišťovnu požádat. 

Pokud zákon schválí parlament, začnou nové stropy pro doplatky na léky platit od příštího roku.

Vláda v pondělí také řešila zavedení paušálního příspěvku pro lidi, kteří dlouhodobě pečují o své blízké a nemůžou kvůli tomu chodit do práce. Denně by mohli od státu dostat 350 korun. "Je to otázka solidarity. Navíc je tato částka daleko nižší, než kolik stojí denní péče v hospicích a zdravotnických zařízeních," vysvětlil Sobotka. 

Šéf státní kasy Andrej Babiš (ANO) ale  chce návrh ještě dopracovat. "Je pravda, že řešení pro rodiny, které potřebují zajistit dlouhodobou péči o závislého člena, nám chybí. Je ale potřeba v návrhu snížit riziko zneužívání, vyjasnit charakter péče a snížit i riziko neodborné péče," vysvětluje Babiš s tím, že výdaje státu na ošetřovné se návrhem víc než zdvojnásobí, a je tedy nutné mít jistotu, že dávka splní svůj cíl. Kabinet se tak k návrhu vrátí v příštích jednáních.

 

Právě se děje

Další zprávy