Ztohoven zveřejnili mobily politiků. Čísla jsou na webu

Domácí Domácí
21. 11. 2012 23:34
Jde o součást výstavy a pokračování projektu Morální reforma
Záběr z vernisáže projektu Morální reforma.
Záběr z vernisáže projektu Morální reforma. | Foto: Ztohoven

Praha - Skupina Ztohoven zveřejnila soukromá mobilní čísla na české politiky včetně prezidenta Václava Klause, premiéra nebo ministra financí.

Jde o součást výstavy. Její návštěvníci můžou také politikům rovnou z místa poslat SMS zprávu. Čísla se prostřednictvím sociálních sítí vzápětí objevila i na internetu.

"Instalace vypadá tak, že je tam deska, na které je ve tvaru sněmovny zasedací pořádek poslanců se jmény a telefonními čísly. A před touto deskou visí telefon, ze kterého můžou lidé komukoliv ze svých poslanců napsat SMS zprávu z anonymního telefonu, takže nemusí mít strach. Nás samotné zajímá, jak se s tím návštěvníci popasují. Poskytli jsme jim ten nejpřímější způsob demokracie," uvedl člen skupiny Petr Žílka na serveru Lidovky.cz, který na aktivitu Ztohoven upozornil.

Pokračování Morální reformy

Výstava Kartografie naděje: Příběhy sociální změny měla vernisáž ve středu v pražském centru DOX. Na webu galerie figuruje Ztohoven jako jeden z přispěvatelů projektu. Od čtvrtka je expozice přístupná veřejnosti.

Má jít o pokračování projektu Morální reforma, kterou umělecká skupina známá svými aktivitami na hranici zákona zaskočila české politiky letos v červnu.

Tehdy členové Ztohoven vytvořili iluzi, že si jednotliví politici, často navíc rozhádaní, posílají vstřícné SMS zprávy vyzývající ke slušnosti a k mravní změně.

„Dolehla na me deprese z naseho chovani, ze stavu politiky, kterou tvorime. Chtel bych napravit zlo, ktere po nas zustava, chtel bych zacit tim, ze se ti omluvam za nesnasenlivost, ktera mezi nami panuje, a doufam, ze podporis myslenku Moralni reformy," stálo například ve zprávě odeslané z čísla šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky na mobil ministra financí Miroslava Kalouska.

Skupina Ztohoven tehdy využila možnost odesílat SMS zprávy ze zahraničních internetových SMS bran.

 

Právě se děje

Další zprávy