Ztohoven zveřejnili mobily politiků. Čísla jsou na webu

Domácí Domácí
21. 11. 2012 23:34
Jde o součást výstavy a pokračování projektu Morální reforma
Záběr z vernisáže projektu Morální reforma.
Záběr z vernisáže projektu Morální reforma. | Foto: Ztohoven

Praha - Skupina Ztohoven zveřejnila soukromá mobilní čísla na české politiky včetně prezidenta Václava Klause, premiéra nebo ministra financí.

Jde o součást výstavy. Její návštěvníci můžou také politikům rovnou z místa poslat SMS zprávu. Čísla se prostřednictvím sociálních sítí vzápětí objevila i na internetu.

"Instalace vypadá tak, že je tam deska, na které je ve tvaru sněmovny zasedací pořádek poslanců se jmény a telefonními čísly. A před touto deskou visí telefon, ze kterého můžou lidé komukoliv ze svých poslanců napsat SMS zprávu z anonymního telefonu, takže nemusí mít strach. Nás samotné zajímá, jak se s tím návštěvníci popasují. Poskytli jsme jim ten nejpřímější způsob demokracie," uvedl člen skupiny Petr Žílka na serveru Lidovky.cz, který na aktivitu Ztohoven upozornil.

Pokračování Morální reformy

Výstava Kartografie naděje: Příběhy sociální změny měla vernisáž ve středu v pražském centru DOX. Na webu galerie figuruje Ztohoven jako jeden z přispěvatelů projektu. Od čtvrtka je expozice přístupná veřejnosti.

Má jít o pokračování projektu Morální reforma, kterou umělecká skupina známá svými aktivitami na hranici zákona zaskočila české politiky letos v červnu.

Tehdy členové Ztohoven vytvořili iluzi, že si jednotliví politici, často navíc rozhádaní, posílají vstřícné SMS zprávy vyzývající ke slušnosti a k mravní změně.

„Dolehla na me deprese z naseho chovani, ze stavu politiky, kterou tvorime. Chtel bych napravit zlo, ktere po nas zustava, chtel bych zacit tim, ze se ti omluvam za nesnasenlivost, ktera mezi nami panuje, a doufam, ze podporis myslenku Moralni reformy," stálo například ve zprávě odeslané z čísla šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky na mobil ministra financí Miroslava Kalouska.

Skupina Ztohoven tehdy využila možnost odesílat SMS zprávy ze zahraničních internetových SMS bran.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy, uvedla izraelská armáda

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy. Ve čtvrtek před půlnocí SELČ o tom bez dalších podrobností informoval twitterový účet Izraelských obranných sil (IDF).

Agentura Reuters nicméně následně uvedla, že se zřejmě nejedná o pozemní invazi, ale pouze o dělostřelecký útok z izraelského území a další vlnu leteckých úderů. Odvolává se přitom na izraelské vojenské zpravodaje obeznámené se situací.

Také obyvatelé severní části Gazy poblíž izraelských hranic podle Reuters hlásí dělostřeleckou palbu, ale žádné pozemní jednotky nevidí.

Deník The New York Times naopak napsal, že mluvčí izraelské armády podplukovník Jonathan Conricus potvrdil, že "v Gaze útočí pozemní jednotky společně s leteckými silami".

Média už během čtvrtku informovala, že Izrael podél hranice s Pásmem Gazy soustředí pozemní jednotky a tanky a je možné, že se chystá na pozemní operaci.

Zdroj: Zahraničí
před 5 hodinami

Na sever Izraele dopadly tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn

Na sever Izraele byly ve čtvrtek vypálené tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn. Podle izraelské armády rakety dopadly do neobydlené oblasti na pobřeží, informoval zpravodajský server The Times of Israel.

Jelikož rakety z jihu Libanonu směřovaly do neobydlené oblasti, nespustily se varovné sirény a ani protivzdušný obranný systém. Izraelská armáda jako obvykle nekomentovala, kdo podle ní za útokem z Libanonu stojí. Libanonská televizní stanice MTV citovala zdroj z libanonské armády, podle něhož rakety vystřelila zřejmě palestinská skupina, nikoli libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, úhlavním nepřítelem Izraele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy