Zprávu OLAF jsem četl, byl podle ní spáchán kriminální čin, tvrdí Kalousek. Dokument ale nemá

Radek Dragoun Kateřina Frouzová Radek Dragoun , Kateřina Frouzová
2. 1. 2018 19:10
Miroslav Kalousek dokument nemá k dispozici a nechce zveřejnit bližší informace o obsahu zprávy. Stejně tak ani neprozradil, od koho zprávu získal a kde si ji přečetl.
Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.
Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. | Foto: Libor Fojtík

Praha - Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek v úterý prohlásil, že již četl zprávu Evropského úřadu boje proti podvodům OLAF, která se zabývá padesátimilionovou dotací pro Farmu Čapí hnízdo. Podle něj se v ní píše, že šlo o podvod.

"Zpráva OLAF jasně formuluje fakt, že byl spáchán kriminální čin," napsal Kalousek na Twitter.

Konkrétnější ale být nechtěl, jelikož nemá dokument k dispozici. Další informace z obsahu zprávy proto nehodlá publikovat. Stejně tak neprozradil, od koho zprávu získal a kde si ji přečetl. "Nemohu to více rozvinout. Kdybych to měl v ruce, tak to okamžitě zveřejním na svém Facebooku, protože jsem přesvědčený, že je ve veřejném zájmu, aby zpráva byly zveřejněná," řekl Kalousek redakci Aktuálně.cz.

Závěrečnou zprávu OLAF z vyšetřování obdrželo již minulou středu české ministerstvo financí a následně ji rozeslalo řídícímu orgánu operačního programu ROP Střední Čechy a kvůli policejnímu vyšetřování také Nejvyššímu státnímu zastupitelství.

Na veřejnost se však dokument nedostal. Ministerstvo si nejprve nechává zpracovat právní analýzu, zda může zprávu publikovat.

Státní zástupce v úterý uvedl, že podle něj by měla zůstat zpráva tajná. "My ji zveřejňovat nebudeme, aby nebyl zmařen účel trestního řízení," řekla mluvčí městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová s tím, že zpráva byla zařazena do vyšetřovacího spisu.

V kauze Čapí hnízdo figurují premiér Andrej Babiš a jeho blízký spolupracovník v ANO Jaroslav Faltýnek. Policie kvůli ní poslala do sněmovny žádost o vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání. V minulém volebním období sněmovna oba vydala, znovu by o tom poslanci měli rozhodovat příští úterý.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 3 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy