Zprávu OLAF jsem četl, byl podle ní spáchán kriminální čin, tvrdí Kalousek. Dokument ale nemá

Radek Dragoun Kateřina Frouzová Radek Dragoun, Kateřina Frouzová
2. 1. 2018 19:10
Miroslav Kalousek dokument nemá k dispozici a nechce zveřejnit bližší informace o obsahu zprávy. Stejně tak ani neprozradil, od koho zprávu získal a kde si ji přečetl.
Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.
Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. | Foto: Libor Fojtík

Praha - Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek v úterý prohlásil, že již četl zprávu Evropského úřadu boje proti podvodům OLAF, která se zabývá padesátimilionovou dotací pro Farmu Čapí hnízdo. Podle něj se v ní píše, že šlo o podvod.

"Zpráva OLAF jasně formuluje fakt, že byl spáchán kriminální čin," napsal Kalousek na Twitter.

Konkrétnější ale být nechtěl, jelikož nemá dokument k dispozici. Další informace z obsahu zprávy proto nehodlá publikovat. Stejně tak neprozradil, od koho zprávu získal a kde si ji přečetl. "Nemohu to více rozvinout. Kdybych to měl v ruce, tak to okamžitě zveřejním na svém Facebooku, protože jsem přesvědčený, že je ve veřejném zájmu, aby zpráva byly zveřejněná," řekl Kalousek redakci Aktuálně.cz.

Závěrečnou zprávu OLAF z vyšetřování obdrželo již minulou středu české ministerstvo financí a následně ji rozeslalo řídícímu orgánu operačního programu ROP Střední Čechy a kvůli policejnímu vyšetřování také Nejvyššímu státnímu zastupitelství.

Na veřejnost se však dokument nedostal. Ministerstvo si nejprve nechává zpracovat právní analýzu, zda může zprávu publikovat.

Státní zástupce v úterý uvedl, že podle něj by měla zůstat zpráva tajná. "My ji zveřejňovat nebudeme, aby nebyl zmařen účel trestního řízení," řekla mluvčí městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová s tím, že zpráva byla zařazena do vyšetřovacího spisu.

V kauze Čapí hnízdo figurují premiér Andrej Babiš a jeho blízký spolupracovník v ANO Jaroslav Faltýnek. Policie kvůli ní poslala do sněmovny žádost o vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání. V minulém volebním období sněmovna oba vydala, znovu by o tom poslanci měli rozhodovat příští úterý.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy