Zlaté padáky v benešovské nemocnici už řeší policie

14. 1. 2009 15:55
Odstupné, které si odklepl management nemocnice, řeší kriminalisté
Foto: Ludvík Hradilek

Benešov - Zlaté padáky, které si po odvolání novým hejtmanem Davidem Rathem vyplatilo bývalé vedení benešovské nemocnice, už prošetřuje policie.

Mluvčí policie Zuzana Stránská deníku Aktuálně.cz potvrdila, že podnět přišel od Okresního státního zastupitelství v Benešově a nyní má případ na stole komisař z oddělení hospodářské kriminality.

"Případ prošetřujeme, prozatím je v počáteční fázi," řekla Stránská. Jestli se kriminalisté zaměří jen na bývalého ředitele nemocnice Miroslava Petríka, nebo prozkoumají jednání celého managementu, sdělit nechtěla.

Na skandál upozornil David Rath

Na případ několikamilionového odstupného upozornil před dvěma týdny právě nový hejtman Rath.

Poté, co vedení nemocnice odvolal, prý také sám přišel na to, že si šéf nemocnice a jeho tři náměstci ještě před odchodem odklepli zlatý padák ve výši dvanácti měsíčních platů.

Podle Ratha činí odstupné včetně odvodů na zdravotní a sociální pojištění kolem osmi milionů korun.

Rath se proto už před týdnem nechal v benešovské nemocnici slyšet, že nechá hospodaření nemocnice podrobit auditu. Na základě toho pak buď podá, nebo nepodá trestní oznámení.

"Jsem naprosto šokován. Tím, že lidé v nemocici hradili poplatky, se vlastně jen složili na odchodné bývalých šéfů nemocnice. Je neuvěřitelné, že něco takového bývalé vedení kraje dovolilo. Taková věc se nemůže jen tak nechat," řekl hejtman minulý týden při oficiální návštěvě nemocnice.

Podle mluvčí Středočeského kraje Berill Maschekové to ale nakonec nebyl on, kdo na policii podnět poslal. "My stále čekáme na výsledky auditu. Musel to udělat někdo z uvědomělých občanů," řekla.

Bývalý ředitel: Peníze si zasloužím

Ředitel benešovské nemocnice Miroslav Petrík už se dřív v tisku vyjádřil, že si dva miliony, které na odstupném v listopadu získal, zaslouží. Odejít s tučným odstupným mu prý navíc dovolil systém řízení pěti středočeských nemocnic, který zavedlo hejtmanství za vlády Petra Bendla. Pravidla tehdy umožňovala, aby si vedení nemocnic určovalo výši svého odchodného samo.

Petríkovi a jeho třem náměstkům schválilo odchodné představenstvo benešovské nemocnice. V něm ovšem seděli právě Petrík a jeho náměstci. Společně prý uzavřeli tajné dodatky manažerských smluv, které jim tučnou odměnu na rozloučenou zajišťovaly za všech okolností.

Bývalý hejtman Petr Bendl ale tvrdí, že tyto odměny jsou amorální a že o nich rozhodně nevěděl.

Nemocnice zůstala s dluhy kolem 130 milionů

Benešovská nemocnice je jedno z nejzadluženějších zdravotnických zařízení ve Středočeském kraji. Podle nového ředitele Miliče Řepy se nemocnice dostala do červených čísel a vykazuje předběžnou ztrátu kolem 130 milionů korun.

"Jedná se o dluh u banky, další části dluhu jsou dluhy dodavatelům a z provozu nemocnice. Všechna čísla jsou ale předběžná, protože celková uzávěrka hospodaření bude někdy ke konci ledna, až doběhnou všechny příjmy a výdaje," řekl deníku Aktuálně.cz Řepa.

Nemocnice si podle něj nyní musela vzít i překlenovací úvěr, aby měla na mzdy pro zbylé zaměstnance.

Podle Ratha se už podobná situace ve středočeských krajských nemocnicích nemůže opakovat, protože mimořádné odměny nebo zvýšení platu teď schvaluje hejtman.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy